Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 9.sınıf coğrafya müfredatı ile ilgili birşeyler yapalım...!  (Okunma Sayısı 16522 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« : 16 Şubat 2009, 19:26:35 »

Bugün ikişer saat üst üste 9.sınıflara dersim vardı ve basınç (rüzgarlar) konusunu işledim. ve konular yetişmeyecek anlatılması gereken çok konu var düşüncesiyle konuyu o kadar hızlı anlattım ki inanın akşam eve geldiğimde haşatım çıkmış gibi hissettim kendimi. ve her 9.sınıflara dersim olduğunda aynı şeyleri yaşıyorum. bu durumdan sıkılmaya başladım ve biliyorum ki birçok meslektaşım benimle aynı durumda. müfredatı hazırlayan hocalarımıza bu durumu birebir konuşmalarımızda ilettiğimde bana müfredatta çok büyük değişiklikler olamayacağını söylediler. ama bizler konu yetişmeyecek diye bu kadar hızlı ders işlemeye devam edersek hem kendimize hem de çocuklara zarar vermiş olacağız. benim önerim ders saatinin artırılması ya da müfredatta düzenlemeye gidilmesi amacıyla matbu bir dilekçe hazırlayalım ve bunu talim terbiye kurulu başkanlığına iletelim. bir anda bu kadar dilekçe alırlarsa belki kurulun dikkatini çekebilir ve bu soruna bir çözüm bulmalarını sağlayabiliriz.
kobraburak
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2009, 19:51:45 »

9. sınıf konularına değinirseniz sevinirim. teşekkür ederim.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2009, 19:57:41 »

9. sınıf konularına değinirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

Sevgili  "kobraburak"  9. sınıf konularında değinmek derken  neyi kastettiğini anlamadım.Ama foruma girip orada 9. sınıflar başlığına tıklarsan istemediğin kadar 9. sınıfa ait konu bulabilirsin.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2009, 20:02:15 »

Bu konuyu yıllardır dile getiriyoruz.Ama değişen bir şey yok .Müfredat değişince düzelir dedik.Bölgeler çıkarılırsa işmiz kolay olur dedik.Bölgeler çıkarıldı ama yerine başka konular koyuldu.Doğrusu ben müfredat yetişsin diye gayret etmiyorum.Yetiştiği kadar zaten yıl sonunda raporda da belirtiyoruz neden yetiştiremediğimizi. bu arada ben bu raporların milli eğitime gittiğini sanıyordum yeni öğrendim ki onlar da okulda kalıyormuş.Yapacak bir şey yok ağır ağır devam ediyorum.

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2009, 20:06:14 »

9. sınıf müfredatı ile ilgili sorunları bu platformda sürekli tartışıldı. yılsonu il zümrelerinde raporlar tutuldu ilgili mercilere gönderildi. sonuç hep aynı maalesef. umarım konu en kısa zamanda çözülür.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2009, 20:36:52 »

Arkadaşlar ilk beş ünite biter, diğerleri kalır.Ne yaparsanız yapın yetişmez.Tabi ben anlattım bitti derseniz olur ama o da ne kadar olur.Belki 7. üniteden de (Türkiye'nin yüzey şekilleri vs.olduğu için) ders notu dağıtarak az da olsa konulara değinebilirsiniz.Ne dilekçe ne ders raporu ilgilileri harekete geçirmez.Onlar bilmiyorlar mı sanki konuların yetişmediğini.Bu forumları takip edenler var.Demekki umurlarında değil.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2009, 21:11:34 »

arkadaşlar bu sorunu yıllardır gündeme getiriyoruz.17 yıllık meslek hayatımdada coğrafya dersi müfradatıyla ilgili bazı toplantılara ve komisyonlara katıldım bu sorun hep gündeme geldi.raporlarda çözüm yollarıda önerdik.hatta geçen haziran ayında her ilde 12 coğrafya öğretmeninden oluşan bir komisyon oluşturuldu coğrafya derslerinin müfradatıyla ilgili raporlar istendi.bu raporda bu konuya yine değindik fakat bakanlığın 81 ilden gelen raporların sonucunu açıkladığında bu sorun yine göz ardı edilmişti.kısaca biz ne yaparsak yapalım talim terbiye kurulu bildiğini okuyor
elliyedili
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Şubat 2009, 21:14:49 »

9.sınıf coğrafya dersi işlenirken bizim yorulmamızdan çok,öğrencilerimiz öğrenme güçlüğü çekiyor.Konular zaten bitmiyor.Yıllardır belirttiğimiz halde talim terbiyenin işine gelmiyor,ya da öğretmenlerini kaale almıyor.Sonuç:Coğrafya dersi anlaşılmaz ve itici bir ders olup çıkıyor.
mehmetgultop
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2009, 21:25:24 »

9.sınıf müfredatında çok gereksiz konular var.Müfredatta sadece konular olmalı.
Haritra bilgisi,coğrafi konum,dünyanın şekli ve harekaetleri,klimatoloji,iç ve dış kuvvetler.
Ayrıca 3 saat olmalı müfredatın tam uygulanabilmesi için.
Konular düz anlatım ve soru cevapla bile yetişmiyor kaldı ki yeni programda
proje ve performans ödevleri var.Bunlara bakacak ilginecek ve değerlendirecek zaman yok.
Umarım bu yazdıklarımızı bakanlıktan yetkililerde okur.
Çünkü her sene bunları dile getiriyoruz ama ilginecek muhatap bulamıyoruz.
mehmetgultop
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Şubat 2009, 21:28:02 »

Ayrıca Türkiye coğrafyası ile ilgili müfrdat yetersiz.Bölgeler 12.sınıfta sadece 4 saat.Milli coğrafyadan uzak öğrenciler yetiştiriyoruz.Coğrafya dersinin bence amacından uzak bir müfredat.Çinin nüfus politikası bence bundan önemli değil.Ya da Hollandanın kıyı kullanımı veya Hindistan'ın pirinç tarımı
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2009, 21:32:31 »

sene 1994 bakanlık teftişi geçiriyoruz.Müfettişe,coğrafya I i yetiştiremiyorum deme gafletinde bulundum.Bana kızarak ,evladım coğrafyacı mı yetiştiriyorsun? işine bak.Bir süre işimin ne olduğnu anlayamamıştım. Demek ki hiç birşey değişmemiş.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2009, 21:49:48 »

sene 1994 bakanlık teftişi geçiriyoruz.Müfettişe,coğrafya I i yetiştiremiyorum deme gafletinde bulundum.Bana kızarak ,evladım coğrafyacı mı yetiştiriyorsun? işine bak.Bir süre işimin ne olduğnu anlayamamıştım. Demek ki hiç birşey değişmemiş.

bak buna çok güldüm... Smiley (ağlanacak halimiz işte)
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #12 : 16 Şubat 2009, 22:05:19 »

Bana kızarak ,evladım coğrafyacı mı yetiştiriyorsun? işine bak.Bir süre işimin ne olduğnu anlayamamıştım. Demek ki hiç birşey değişmemiş.

Amaç dostlar alışverişte görüsn. Yıllarca bun yapmaktan malesef ileriye gidemedik.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 17 Şubat 2009, 07:36:59 »

Talim Terbiye`de coğrafyacı var mı ?  İsme baksanıza talim terbiye !  İsminde meymenet yok ki kendinde olsun.

Derse zamanında girelim, ders süresini etkin kullanalım, elimizden geleni yapalım... lım lım lım ...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2009, 08:34:11 »

Hocam en son İstanbul'daki coğr. öğrt. konferansına katıldım orda güya dendi ki bütün öğrenme alanlarında konular sınıflara dengeli olarak dağıtılmıştır. Aslında öyle bir şey yok söz alarak dile de getirdim.Bence dersin 3 saat olması yada konuların 10. sınıfla paylaştırılması gerekiyor.Böyle bir şey için her zaman yanınızdayım sizi destekliyorum.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: