Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sene Başı Zümresi 2013-2014 (Yeni orta öğretim kurumlar yönetmeliği'ne göre)  (Okunma Sayısı 9539 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
koftielma
Uzman Üye

Performans: 61
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Eylül 2013, 10:06:29 »

ZENEG üyenin aşağıdaki uyarılarıyla değişiklikler yapılmıştır. Başka uyarısı olanlar da paylaşırsa kullanıma uygun hale getirmeye çalışırız.

İkinci düzeltmeler de yapılmış link yenilenmiştir.

Yeni orta öğretim kurumlar yönetmeliği "Zümre öğretmenler kurulu MADDE 111"e göre farklı zümrelerden alıntılarla yeniden düzenlediğim bir zümre derlemesi.
Faydalanmanız dileği ile.

(Anadolu öğretmen lisesi ile ilgili bölümün de çıkarılması gerekiyor. Yerine başka bir şey istemez.)

http://yadi.sk/d/WR7tZRa29GJ7N

Her gün bir yerden göçmek ne iyi.
Her gün bir yere konmak ne güzel.
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.
ZENEG
Sürekli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2013, 11:18:19 »

YANLIŞ VEYA EKSİKLER:1- Kudret Gül: Coğrafya müfredatında 26. 08. 2011 tarih ve  131 sayılı kararı ile değişiklik yapılmıştır. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bu kararında:
‘’Başkanlığımızca oluşturulan komisyon tarafından hazırlanarak kurulumuzda görüşülen Ortaöğretim Coğrafya dersi (9-10-11-12. sınıflar) Öğretim programlarında 2013-2014 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere değişiklik yapılmıştır’’ ifadesi yer almaktadır.

2-10. SINIF COĞRAFYA KAZANIMLARI(KAZANIM SAYILARI 16-24 OLACAK) DİĞERLEİDE YANLIŞ.ESKİ KAZANIMLARA GÖRE YAPILMIŞ.
3-*Coğrafya ders müfredatı ve genel amaçları (T. D. 2366, 2369, 2455, 2470) -MADDELERİNİN HÇBİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR.
4-7.   Öğretim programlarında yer alması gereken Atatürkçülükle ilgili konular üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması, (T. D. 2104,2212, 2457, 2488)--2488 DEN SONRA DİĞERLERİ GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR.
5-•   2013-2014 Eğitim Öğretim yılında hazırlanacak yıllık ve günlük planların yukarda belirtilen ilkeler doğrultusunda hazırlanması karara bağlandı. -plan kavramlarının kullanılışı yanlıştır.

6-ödev kavramı sık sık kullanılmış.yanlış.
7-Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği (RG: 26421)’nin Genel İlkeler başlıklı 5. maddesinin g bendinde yer alan konulara göre verilen projeler değerlendirilirken  EK-1 de sunulan PROJE DEĞERLENDİRME ÖLÇEĞİ ‘nin dikkate alınarak değerlendirmelerin yapılması kararlaştırılmıştır.

yanlış.ilgili yönetmelik kalktı.yoruldum:kısaca bu zümre bu haliyle kullanılmaz.
koftielma
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2013, 12:50:00 »

yanlış.ilgili yönetmelik kalktı.yoruldum:kısaca bu zümre bu haliyle kullanılmaz.

Smiley Yorulmayınız sayın hocam. Henüz yeni yönetmeliği hakkıyla incelemeye zaman ayıramadım. Bu zaman darlığından can havliyle yeniliğe uyarlamaya çalışılarak derlenmiş bir çalışma. Şu kısıtlı zaman içerisinde keşke okumuş hazmetmiş birinden olgun bir zümre edinebilsek...
Uyarılarınızı paylaşırsanız gerekli düzeltmelerle iyileştireceğiz.

ZENEG
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2013, 14:47:23 »

SAYIN HOCAM;öncelikle şunu belirteyim:Uğraşmışsınız, emek vermişsiniz.Teşekkür ederiz.Amacımız bağcıyı dövmek değil, insanların üzüm yemesidir..Bakın yazılan uyarılardan sonra bazı düzeltmeler yapmışsınız.Güzel de olmuş.Ama hala bazı yanlış bilgilenme ve anlamalar var. Gözüme ilk çarpanlar: 1-Coğrafya ders müfredatı ve genel amaçları  bahsettiğiniz (T. D. 2366, 2369, 2455, 2470) tebliğler dergisi sayıları 1990 lar ve öncesine dayanmaktadır.(kredili sistem ve öncesi.) bahsettiğiniz Dersi Müfredat Programındaki açıklamalar ile 26. 08. 2011 tarih ve  131 sayılı kararı ile Ortaöğretim Coğrafya Dersi (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programında Değişiklik Yapılması hakkındaki kararıyla hiçbir resmi geçerliliği kalmamıştır.
2-+2 saat olarak uygulanacak sınıflarda  değerlendirmenin  14 Aralık 2010 tarih ve 2010/68 sayılı bakanlık genelgesi doğrultusunda yapılmasına karar verildi. Demektesiniz. Oysa bu da geçerliliğini kaybetmiştir.Şöyleki; 2+2 sadece 10. Sınıflarda vardır. 11,ve 12. Sınıflarda coğrafya ortak dersler gurubundan çıkarılıp seçmeli hale getirilmiştir. YA 2 SAATLİK PROGRAMI, YA DA 4 saatlik programı uygulayacaksınız. Onuncu sınıf değerlendirmesinde ise verdiğiniz sayılı genelge değil,  31.03.2013 tarihli TTKB OrtaÖğretim 10. 11. ve 12. sınıflarla ilgili çizelgesinin açıklamasında ''Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır''
Hükmüne bağlı olarak yapılacaktır.
3-yine ''Sözlü notları sayısı da en fazla yazılı notları sayısında olacak. Sözlü sınav notları ders anında öğrencinin derse katılım ilgi, alaka ve başarısına göre yerinde verilecek ve sonuç öğrenciye hemen duyurulacaktır. ''demişsiniz.SÖZLÜ NOTU KALKTI.kAVRAM BU HALİYLE YANLIŞ.yİNE BUNA SINIRLAMA GETİRMİŞSİNİZ.mEVCUT YÖNETMELİĞE GÖRE SINIRLAYICI BİR KARAR ALMANIZ MÜMKÜN DEĞİL.
ZENEG
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2013, 17:58:45 »

Kudret HOCAM DİKKATE ALDIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SUNU OLSA SİZE AKIL VERMEK NE HADDİME DERDİM.AMA BU KONUDA BİRAZ HAKKIM VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BU ARADA MESAJ KUTUNUZA BAKINIZ.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2013, 18:23:42 »

Arkadaşlar, Nisan 2013 2667 sayılı tebliğler dergisinde yayınlanan Seçmeli dersler ile ilgili karara göre:10 sınıflarda 2saat zorunlu dersin yanında 2 saat seçmeli coğrafya dersinin seçilmesi halinde bunlar iki ayrı ders gibi düşünülüp (Coğrafya ,Seçmeli coğrafya 3)
bu derslerde okutulacak kazanımların program kitabına göre belirlenip derslerin bu şekilde işlenmesi ve yazılılarında her dönem için Coğrafya dersi için  2 yazılı, Seçmeli Coğrafya 2 yazılı şeklinde olması gerekmektedir.
Aytekin
Uzman Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2013, 18:33:45 »

emek ve eleştiriler için teşekkürler bir de fırsat bulup hem yönetmeliği hem de zümreyi inceleyebilirsem tam olacak hayırlısı ... Cheesy saygılar...

Aytekin

Yaşadığı Coğrafyayı Tanıyamayanlar
Başka Coğrafyaların Tutsağı Olmaktan Kurtulamazlar..
LİSE 4
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Eylül 2013, 12:24:58 »

İlçe zümresinde 2488 sayılı Atatürkçülük konularında değişiklikten bahsediyorlar
metafora
VIP Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 15 Eylül 2013, 13:11:26 »

ilginize ve emeğinize sağlık hocam. Hazırlayacağımız zümremizde mutlak faydası olacaktır.

Cümleniz hakkınızı helâl ediniz. Benim tarafımdan cümlenize hakkım
helâl olsun, elveda.
Cümlenizi Cenâb-ı Hakk'a tevdî ve emanet ediyorum.
(Yüzbaşı Mehmet Tevfik'in mektubunun son satırları(Çanakkale savaşı Mayıs-1915))
aslarslan
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Eylül 2013, 14:53:21 »

bu tutanağı nasıl indirebiliyoruz ben indiremedim Sad
koftielma
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Eylül 2013, 09:43:50 »

bu tutanağı nasıl indirebiliyoruz ben indiremedim Sad
İlk mesajdaki liki (yolu) tıklıyorsun. Yeni bir sekmede-sayfada yandex indirme sayfası açılıyor. Görmemen imkansız. Aynı sayfadaki "indir"i tıkla... Kolay gesin.

mVa
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Eylül 2013, 14:18:45 »

Hocam emeğinizden dolayı çok teşekkür ederim. 

mVa
28kaya
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Eylül 2013, 14:41:06 »

Smiley Yorulmayınız sayın hocam. Henüz yeni yönetmeliği hakkıyla incelemeye zaman ayıramadım. Bu zaman darlığından can havliyle yeniliğe uyarlamaya çalışılarak derlenmiş bir çalışma. Şu kısıtlı zaman içerisinde keşke okumuş hazmetmiş birinden olgun bir zümre edinebilsek...
Uyarılarınızı paylaşırsanız gerekli düzeltmelerle iyileştireceğiz.
simurg01
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2013, 18:19:52 »

Çok teşekkür ederiz, ellerinize sağlık.
castle344
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2013, 07:24:13 »