Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: fikir verir misiniz?  (Okunma Sayısı 3641 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
CNN
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Eylül 2007, 16:05:23 »

arkadaşlar bu yıl zümremde beşeri coğrafya konularının üst sınıflarda tekrarlanmasını gerekçe göstererek 9. sınıf konularından çıkarmayı ve yıllık planımıda bu doğrultuda rahatlatmayı düşünüyorum.Çünkü M.Ali Ercan hocam'ın planlarına (ellerine sağlık bu arada) baktığımda akarsular ve oluşturduğu şekiller gibi dünya'nın hareketi ve sonuçları gibi konuların 1 saat olarak gösterildiğini farkettim.Plana uyduğumda( ki hiç olmamıştır) konular öğrenciler tarafından anlaşılamaz,uymazsam müfredatı yetiştiremiyorum(her yıl olduğu gibi ).Dolayısıyla böyle bir çözüm uygulasam acaba uygun olur mu?Yani zümre ile ünite çıkarma hakkımız var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.Herkese şimdiden teşekkürler.....
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2007, 17:05:50 »

Sayın Hocam aynı sıkıntıyı sanırım hep yaşıyoruz.Fakat böyle bir yetkimizin olduğunu düşünmüyorum.Yani istediğimiz gibi konu çıkaramayız.Zaten geçen yıl bitiremedim konuları.Ders kesim raporumda da belirttim.Yani bitiremeyince pek de sorun olmuyor.Üst sınıflarda zaten aynı konuları görecekleri için hızlı gitmeye de gerek yok diye düşünüyorum.Önemli olan öğrencilerin verebildiğimiz konuları iyi öğrenmeleri...

gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2007, 17:13:36 »

Öğretmenim bazı konuların müfredattaki yeri değiştirilebilir.Ancak konunun çıkarılması mümkün değildir.Bu durum suç teşkil eder. Ancak bbektas hocamın dediği gibi bu sene fazla ağırlık vermeyip,öğrencilere ''bu konuyu gelecek sene de göreceğiz'' diyerek buradan kazandiğimiz zamanı diğer konularda kullanabiliriz.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2007, 17:32:01 »

Arkadaşlarıma katılıyorum.Müfredat programındaki konuları yıllık planda göstermek zorundayız.Onun için bu konu bu kadar çok tartışma konusu oluyor ya.Yoksa herkes istediği gibi müfredat ve yıllık plan yapar.
net008
Uzman Üye

Performans: 1175
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2007, 17:51:07 »

Hocam geçen eğitim-öğretim yılında teftiş geçirdim. 9. sınıf müfredatının yetişmediğini yeni sistemde de bu sorunun var olduğunu söyledim. O da bana Saene başı zümre toplantısının çok önemli olduğunu bu toplantının bir yol haritası olduğu eğitim-öğretim yılının tüm planlamasının bu toplantıda yapılması gerektiğini söyledi. Ve bu toplantıda istenilen 9. sınıf ünitesinin bir üst sınıfta okutulması kararının alınabileceğini söyledi.
   Aslında böyle bir uygulama yapılabilir. Ancak müfettişten müfettişe farklı söylemler, farklı teftiş yöntemleri olduğu için ileride sıkıntı olabilir. Bizim için şifahen söylemlerden çok yasal dayanaklar geçerli olcağı kanaatindeyim. Onun için konunun yasal boyutunun enine boyuna araştırılması gerekir diye düşünüyorum. 
falez51
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Eylül 2007, 18:28:27 »

benim fikrim plana motomot uyumdan ziyade üniversitede çıkan konulara göre müfredata uymak.
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 07 Eylül 2007, 18:29:30 »

9 ve 10 sınıflarda bazı konular birbirine 9. sınıflarda müfredatın yetişmeme problemi olduğundan 9. sınıf konularını anlatırken ana başlıklarıyla geçersek daha iyi olur. Ancak böyle bir düzenleme olur. konu çıkarma olayı olmaz. birde bu geçen sene konulara kitaba yöntemlere yabancıydık  ama bu sene öyle değil. konulara ve kitaba yabancılık bitti nerde hızımızın arttığını nerde azaldığını biliyoruz. sıkıntı yapmayın sayın hocam bu sene eminim geçen seneki konularda kaldığımız yeri geçeceğiz.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Eylül 2007, 19:30:01 »

bakanlığın gönderdiği programa herhagi bir konu ekleyemessiniz ya da çıkartamazsınız diye biliyorum.
ancak konuya verilen saatte değişiklik yapılabilir, sıralama değişebilir (zümre kararı olmak şartıyla).

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2007, 19:42:23 »

Hocam yıllık planlar okul ve çevre şartlarına göre yapılır.Ancak bu müfredattan konu çıkarma şeklinde değil,konunun yerini ,işlenecek hafta veya saat sayısını değiştirme şeklinde olur.Senebaşı zümrenizde karar alarak bunu yapabilirsiniz.Yine de canınızı sıkmayın nasıl olsa ne yaparsanız yapın 9.sınıf konularını yetiştirmeniz mümkün değil.Karakurum hocamın dediği gibi yabancılık ta bitti bu yıl ayarlamayı biraz daha iyi yapabiliriz.İç ve dış kuvvetler konusuna kadar gelebildik mi bence yeterli....

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic