Anket
Soru: Lise öğretmenlerimizin yazılı sınavlarda çoktan seçmeli test sorularını daha çok kullanmasının nedenleri nedir?
Hazır soru her zaman en pratik olanıdır. - 2 (2.4%)
Yazılı okumayı kolay hale getiriyor. - 17 (20%)
Kaynak kitapların çoğunda ve ulusal sınavlarda  bu türden sorular kullanılmaktadır. - 45 (52.9%)
Öğrencilerin Türkçe'yi kullanma gücü zayıf olduğundan klasik soruları okumak başlı başına dert oluyor. - 5 (5.9%)
Farklı türde yazılı sorusu hazırlamak çok zor geliyor. - 1 (1.2%)
Eğer modern ve çeşitli ölçme tekniklerinin kullanıldığı kaynaklarım olsaydı bunu terk ederdim. - 3 (3.5%)
Kağıt kullanımını azaltmak için tercih ediyorum. - 0 (0%)
Farklı sebeplerim var. - 12 (14.1%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yazılı sınavlarda neden çoktan seçmeli sorular (anket)  (Okunma Sayısı 8363 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Mart 2012, 13:26:23 »

Sayın arkadaşlar. Yazılı sınavlarda yaygın olarak çoktan seçmeli test sorularının kullanılmasının nedenlerini araştırıyorum. Bu ankete katkı sağlarsanız sevinirim. Buradan elde edeceğim bilgilerle amaca tamamen uygun bir kitap hazırlamayı ve sizlere ulaşıp işinizi kolay hale getirmeyi amaçlıyorum.
Ergin TAYLAN (Karekök yayıncılık kitap yazarı)

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #1 : 09 Mart 2012, 13:44:30 »

yazılı sınavlarda çoktan seçmeli test kullanılmasının en temel nedeni her ne kadar hazırlama süreci uzun olsa da cevapları okumada kolaylık sağlamaktır.
Yesevi
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

Eski kullanıcı adı "melihakar"

« Yanıtla #2 : 09 Mart 2012, 14:47:34 »

Kullanım nedeni ölçme-değerlendirmenin kolay olması ama bence daha da  önemlisi ülkemizde sistemin test tekniği üzerine kurulması...Yani ösym nin veya eğitek in yaptığı   hayata yön veren sınavların test olması...Dolayısıyla benim cevabım "farklı nednelerim var" olacak...

Tarihi yağmaladı üç-beş düzine talihsiz...
Değerler alt-üst oldu, mukaddesat sahipsiz!...
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Mart 2012, 21:50:23 »

Ben 1. sınavımı karışık yapıyorum allah ne verdiyese sorarım Smiley son sınavı ise çoktan seçmeli sınav yapıyorum çünkü dönem sonu sıkışıklığı nedeniyle vakit darlığı baş gösteriyor  çoktan seçmeli sınavlar yazılı okumayı kolay hale getiriyor özellikle doğudaki çpl, eml tarzı okullrada baş gösteren sorun öğrencilerin Türkçe'yi kullanma gücü zayıf olduğundan klasik soruları okumak gerçekten bir sorun teşkil ediyor.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2012, 11:08:40 »

Artık o kadar yaygınlaştı ki klasik soru örnekleri görmek çok zorlaştı. Açık uçlu soru sormayı unuttuk, bence ankete verilen cevaplar da çok samimi olmayacak. İşin kolayına kaçıyoruz. Özellikle de 10 soru sorup son üç-beş soruyu çoktan seçmeli yaparak puan değerlerini 5 puan yapan arkadaşları da kınıyorum. Eskiden ölçülür hesap soramazdık şimdi ise daha kötü ölçmeyi unuttuk ey neslim.

Fahrettin ASPİRİN
Yağmur 35.0
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2012, 15:49:41 »

Kaynak kitapların çoğunda ve sınavlarda  bu türden sorular kullanılmakta olduğu , birde cevapları okurken kolaylık sağladığı için
geooid
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Mart 2012, 19:14:28 »

bence sınavlarda her tür soru olmalı. doğru yanlış boşluk doldurma ve test kolay okunduğu için tercihim. klasik sorular puanlamada sıkıntı yaratabiliyor.
memed
Deneyimli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Mart 2012, 21:24:11 »

yazılı sınav sadece ad olarak kalan bir şey gibi artık . selpak diyoruz ya da sana diyoruz aynen onlar gib oldu artık. ben her soru tipini kullanmaya çalışıyorum. çoktan seçmeli boşluk doldurma eşleştirme D Y ve kısa cevaplı olarak. her öğrencinin iyi yapabildiği yada yapamadığı var gibi daha eşit davranmış oluyorum gibime geliyor.
ergintaylan
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Mart 2012, 19:17:39 »

Merhaba arkadaşlar. Yazılı hazırlarken müfredata ve kazanımlara tamamen uygun çoktan seçmeli soru bulabiliyor musunuz? Bu tip soruları bulurken yaşadığınız zorlukları yada beklentilerinizi belirtirseniz sevinirim.

KAREKÖK YAYINCILIK COĞRAFYA KİTAP YAZARI
veriakademi
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Şubat 2013, 14:38:49 »

Güzel Bir Paylasım Elinize saglık

tor
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Şubat 2013, 17:30:35 »

Valla başarı yerlerdeyken klasik soru sormak kendimizle alay ettirmek oluyor ,öğrenciler cümle kuramıyor kelimelerdeki harfleri bile eksik yazanlar var çok yazık... içler acısı......çoktan seçmeliyle atıolar tutanlarla bişey yaptım sanıolar. Budur!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic