Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cografya Ögretiminde Çoklu Zekâ Uygulamaları  (Okunma Sayısı 5167 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 10 Kasım 2008, 20:30:58 »

Aysegül ALAZ’a ait “Cografya Ögretiminde Çoklu Zekâ Uygulamaları” adlı çalışma, Cografya Ögretmenligi Bilim Dalında DOKTORA TEZİ, aşağıdaki linkte yer almakta.

http://www.4shared.com/file/70600016/7d1efc05/cografyada_coklu_zeka.html

Bu arastırma, Gardner tarafından ortaya atılan çoklu zekâ kuramının cografya egitimi ve ögretiminde uygulanabilirligini tespit etmek ve ögrencilerin cografya dersine yönelik olan tutum ve davranıslarını olumlu yönde gelistirebilmelerinde bu kuramın etkisini gösterebilmek amacıyla yapılmıstır.
Arastırma, çoklu zekâ kuramının cografya egitimindeki etkililigini ortaya koyabilmek için, deneysel nitelikte yapılmıstır. Deneysel çalısma, Ankara merkezinde bulunan ortaögretim 9. sınıf seviyesindeki, birer adet deney ve kontrol grubu olarak olusturulmustur.
Arastırmanın saglıklı uygulanabilmesi için ders ögretmeni, ögrenciler ve rehberlik ögretmeni çoklu zekâ kuramı hususunda bilgilendirilmistir. Deney grubu ile çoklu zekâ kuramı ilkelerine uygun olarak hazırlanmıs ders planlarından hareketle 4 hafta boyunca “Dıs Kuvvetler” konusu islenmistir. Deney grubu ögrencileri için
olusturulan egitim-ögretim ortamları, mümkün oldugunca bütün zekâ alanlarına hitap edebilecek etkinlikler, çesitli görsel-isitsel araç ve gereçler yardımıyla zenginlestirilmistir.
Deney grubu ile es zamanlı olarak, kontrol grubuyla, düz anlatım ve soru cevap yöntemleri kullanılarak, dersin ögretmeni tarafından, “Dıs Kuvvetler” konusu islenmistir.
Uygulamadan önce ve sonra, deney ve kontrol gruplarına basarı testi ve tutum ölçegi ön test ve son test olarak uygulanmıstır.
Arastırma sonucunda, 9. sınıflarda “Dıs Kuvvetler” konusunda, basarı testi ve tutum ölçeginde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmistir.
Anahtar Kelimeler: Çoklu zekâ kuramı, cografya egitimi, zekâ.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008, 20:41:11 »

hocam  çok teşekkür ederiz. güzel bir paylaşım

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2008, 20:42:20 »

Hocam bu akşam hızlısınız.Teşekkürle r.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic