Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Akademik Çelişki Öğretim Tekniği  (Okunma Sayısı 8001 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 10 Kasım 2008, 20:25:23 »

Akademik Çelişki: Öğrencilerin çelişkili görüşlerini tartışmalarını sağlayan ve bu yolla öğrenmeyi gerçekleştiren öğretim tekniğidir(Açıkgöz, 2005: 181).

Aşağıdaki linkte bu yöntemin coğrafya derslerinde kullanılması ile ilgili bir çlışma yer almakta..Bir incelemekte fayda olduğunu düşünüyorum.

http://www.4shared.com/file/70599189/cb2d6fbf/akademik_celiski.html

ÖRNEKLER:
Konu: Yerşekillerinin Oluşumu
Çelişki: Yerşekillerinin oluşumunda iç kuvvetler mi daha etkilidir, dış kuvvetler mi?

Konu: Depremler
Çelişki: Depremin yıkıcı etkisi üzerinde deprem şiddeti mi daha etkilidir, yapıların niteliği mi?

Konu: Dış Kuvvetler
Çelişki: Dış kuvvetlerin etkililiği üzerinde konum önemli midir, değil midir?

Konu: Dış Kuvvetler
Çelişki: Dış kuvvetlerin etkililiğinde zaman önemli midir, değil midir?

Konu: Akarsular
Çelişki: Akarsu aşındırmasında eğimin mi, litolojik yapının mı rolü daha büyüktür?

Konu: Akarsu Aşındırmasıyla Oluşan Şekiller
Çelişki: Peribacalarının oluşmasında sel suları mı daha etkilidir, zeminin yapısı mı?

Konu: Türkiye’ de Yer Şekilleri Nasıl Oluşmuştur?
Çelişki: Türkiye arazisinin şekillenmesinde orojenez mi daha etkilidir,akarsular mı?

Akademik Çelişki Tekniği’nin uygulandığı deney grubundaki öğrencilerin Akademik çelişki tekniği ile geleneksel yöntemler hakkındaki görüşleri:
“Öğretmen dersi kendisi anlattığında biz konuşmak için yeterli fırsatı bulamıyoruz. Öğretmeni dinlemek için de her zaman dikkatimizi veremiyoruz. Bu da bizi dersten uzaklaştırıyor.”
“Bence tartışma yöntemi çok güzel bir yöntem. Sınıfta daha aktif oluyoruz Ayrıca yanlış bildiğimiz şeyleri söyleme fırsatı buluyor ve doğruyu öğreniyoruz.”
“Tartışma yöntemi iyi bir yöntem bence. Dersi daha ayrıntılı öğrenmemizi sağlıyor.”
“Öğretmen dersi anlattığı zaman çoğu öğrenci dersi dinlemiyor ama dinliyormuş gibi yapıyor. Ders hareketsiz geçtiği için ilgi ve dikkatimizi her zaman canlı tutamıyoruz. Bu da bizim öğrenmemizi güçleştiriyor. Oysa bu yöntemde derse katılmak için çaba harcıyoruz. Bunun için de ders öncesinde kaynakları araştırıp bilgileniyoruz.”
“Tartışma yöntemi ile coğrafya dersleri daha fazla ilgimi çekmeye başladı. Şimdi coğrafya derslerini daha çok seviyorum.”
“Coğrafya derslerinin tartışma yöntemi ile işlenmesi bence çok yararlı oldu. Dersi öğretmen anlatınca çoğunlukla uyuyordum. Ama şimdi derslerde hareket, heyecan ve eğlence buluyorum. Ben de bir şeyler söylemek için kaynakları araştırıyorum.”
“Bence bu tartışma yönteminin bize kazandırdığı en faydalı bilgi, bilgiye nasıl ulaşmamız gerektiğini öğreniyor olmamızdır. Araştırma nasıl yapılır. Bulunan sonuçlar nasıl yorumlanır ve hangi sonuçlar çıkarılır. Bence bunları öğrenmek çok yararlı bizim için.”

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2008, 20:28:13 »

Hocam değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
fd61
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2009, 15:09:35 »

hocam paylaşımınız için çok teşekkürler
kakman
Sürekli Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2009, 22:03:37 »

değerli hocam açıkçası bana bu tür tartışmalar anlamsız geliyor. örneğin; yer şekillerinin oluşumunda iç kuvvetler de dış kuvvetler de etkilidir.
bir diğer konunuzda dış kuvetlerin etkililiğinde zaman etkili değildir diyecek bir öğrencinin savunmasını gerçekten merak ediyorum.
dış kuvvetler mi, içkuvvetler mi daha etkilidir gibi bir konuda da anlamsız bir şekilde birini seçmek bilimsel de değildir. net bilgileri tartışmak bence gereksiz. zaten o kadar vaktmiz de yok (bizim de, öğrencilerin de). sosyal meselelerde tartışalım, farklı fikirler üretelim. mesela AB ye girmeli miyiz, girmemeli miyiz diye tartışma konusu olur (mesela yani).
bu bağlamda öğrencilerin münazaralarının da konularına dkkat etmek gerekir. onları araştırmaya yöneltirken bu yöntem bence bu konularda çok da uygun değil.
tabi ilgilerini çekmek için yine de kullanacaksanız takdir sizin.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic