Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yıllık Planlar Hakkında  (Okunma Sayısı 20513 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ahmetadanir
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Eylül 2007, 04:18:02 »

Yıılık Planlar konusunda bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

M.Ali ERCAN Kardeşimiz sağolsun her yıl planları hazırlayıp internette yayınlıyor ve bizler bundan faydalanıyoruz. Bu yılda öyle yapmış, sağolsun... Plan klasörlerine bir de uyarı yazısı yazmış ki bu çok önemli, sorumluluk tamamen bize kalıyor. Çünkü o uyarı yazısında bu planlar öneri niteliğinde, her öğretmen kendi okuluna, öğrencisine göre düzeltmeler yapsın demiş. Ben kardeşimize ne diyeyim, hiç bir sorumluluğu yok.

Ancak bu planların başlık ve imza kısımları değiştirip aynen kullanan bizler ne kadar doğru yapıyoruz? Hiç okuduk mu? Müfredat ile karşılaştırdık mı? Müfredatın kelimesi kelimesine alındığını biliyormuyuz? Alındı diyelim, yazılanları uygulayabileceğinizi düşünüyormusunuz? Örneğin 9. Sınıf planında ilk haftada bir Coğrafya Haftası var. Bunu daha sonra yapmayı düşüyormusunuz? Yine aynı hafta bir gezi var. Eylülün ilk haftasında yani. Bunu düzenlemeyi düşünüyormusunuz? Bu örnekleri çoğaltabilirim.... Okuyun sizde göreceksiniz.

Yani bu planlar özgünde değil size özgü de değil... Ayrıca tecrübeli bir meslektaşınız olarak yazıyorum 15 sayfa yıllık plan olmaz. Ayrıntı günlük planda olur ve bu kardeşimizin böyle de bir çalışmasıda var zaten. Yıllık planda kazanımlar kodlanabilir mesela. Yıllık plan 2-3 sayfa olur. Yıllık plan bir haritadır. Haritada hikaye olmaz.

Müfredatta yer alan etkinlikler zaten bizim okullara hitap etmiyor. Örneğin, A.9.3. Kazanımının yanındaki "Haritaları Anlamak" cümlesinin altındaki etkinliği bırakın öğrencisine yaptırabilmeyi, kendisi yapabilecek kaç kişi var.

Bu konuda sizlerin fikirlerini merak ediyorum. Saygılarımla...
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2007, 07:34:53 »

planları hiç değiştirmeyip aynı şekilde kullanan arkadaş varmıdır?bence olmaması gerekiyor.Zaten M.ali Hocamız belirtmiş yani uyarmış.
Şartlara göre değiştirildiği takdirde çok güzel planlar.4 senedir kullanıyorum

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2007, 07:46:44 »

Evet hocam geçmiş dönemlerde hakkaride Bursa karacabey deresini yıllık plnanında gezen meslektaşlarmız vardı.

Tabi işin latifesi bunlar ama bazı meslektaşlarımızın planı olduğu gibi kullandığı, üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan hatta incelemeden aynen kullandığını biliyoruz. Yukarıda bahsettiğim her ne kadar latifeyse de bunu yapan meslektaşlarımız vardı.

Yaptık demek için değil, yapabileceklerimize planlarımızda yer verelim.

Bu arada Mehmet Ali hocamızın da eline, emeğine ve yüreğine sağlık. Onun sayesinde Türkiye'nin dört bir tarafındaki meslektaşlarımız bunlardan faydalanıyor.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2007, 08:14:23 »

Sami hocama hak veriyorum   yıllık planlarda bizim yaptığımız indirdiğimiz  planlarda çok küçük değişiklikler yaparak kullanmak başka birşey değil.Şunuda açıkça belirteyimki ben öyle yapıyorum.Yıl içerisinde yıllık planlara harfiyen uyan kaç öğretmen vardır,zaten uymak çok fazla mümkün olmuyor,ben elimden geldiğince öğrenciye coğrafya hakkında birşeyler kazandırmaya çalışıyorum,yıllık plan rehber olmuyor benim için açıkçası.Sami hocamın dediği gibi yıllık planların sayfa adetleri çok fazla,mutlaka sadeleştirmek gerekiyor,bu şekilde bir plan düzenleyen olursa seviniriz:))) hazıra konmaya çok alıştık çünkü..Ben yıl içerisinde ancak yapabileceklerimi yapıyorum,planda yazılanları değil,o sadece göstermelik oluyor bir anlamda,dediğim gibi sene içerisinde yıllık plana çok fazla bakmam ben,önemli olan öğretebilmek benim için.Şimdi bu söylediklerime karşı çıkan mutlaka olacaktır Smiley))

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2007, 08:31:02 »

Sami hocamın dediği gibi yıllık planların sayfa adetleri çok fazla,mutlaka sadeleştirmek gerekiyor,bu şekilde bir plan düzenleyen olursa seviniriz:)))

Hocam sanırım ahmetadanir hocamızın ifadesiyle benim ifademi karıştırdınız.

Sadeleştimeden de kastınız sanırım meslektaşlarımızın uygulayabileceklerini plana koymalardır.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2007, 08:35:09 »

Sami hocam  aynen dediğiniz gibi ahmetadanır diye yazacaktım fakat sizin adınızı yazmışım,kusura bakmayın.Değiştir bölümüde olmadığı için düzeltemedim hocam..Sadeleştirmekten kastım tabiki uygulanabilir olan şeyleri plana almak ,daha gerçekçi ve faydalı olacaktır çünkü.SLMLR

Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2007, 08:57:36 »

Mehmet Ali hocamın yıllık planlarını noktasına, virgüline dokunmadan kullanmak yanlış olabilir. Fakat planların ayrıntılı bir şekilde yapılması ve bu nedenle sayfa sayısının artması açıkcası benim için bir problem değil.Nedeni plana her bakışımda istediğimi o planda görmenin işimi dahada kolaylaştıracak olmasıdır.Yapılan planlarda uygulanamayacağına inandığınız bölümler varsa(ki olması muhtemeldir) plandan çıkartırız olur biter.Ayrıca planların sadeleştirilmesi konusunda hem fikir olan arkadaşlar öyle bir plan yapıp bizimle paylaşırlarsa Mehmet Ali hocamın planlarıyla karşılaştırma fırsatı bulur uygun olan planı kullanma şansınada ulaşmış oluruz.
nskcg
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2007, 09:46:07 »

bende şahsen kaç yıldır mehmet ali hocamızın yıllık planlarını kullanıyorum sami hocamın bahsettiği karacabeydeki dere konusu gerçekten çok manidardır pekçok arkadaş bu hataya malesef düşmüştü hatta geçen yılki yalova serminerinde bayağı bir espiri konusu bile olmuştu.Evet bizlerde biraz uğraşıp üzerinde kendimişze göre gerekli değişiklikleri yapma zahmetine girelim lütfen diyorum

50. Yıl Tahran Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni/İstanbul
ahmetadanir
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Eylül 2007, 21:13:16 »

Peki Değerli Arkadaşlarım,
Sırası geldi ve bir konuyu daha tartışmanıza açıyorum: M.Ali ERCAN Hocamızın planı format ve içerik yönünden doğru mu? Hiç adamakıllı incelediniz mi? Amacım bağcıyı dövmek yada ortalığı bulandırmak değil. Yıllardır bir çok arkadaşımız bu planları kullandı ve yapana çok teşekkür ederiz ancak bu planın doğuluğu ve yeterliliği konusunda ciddi şüphelerim var. Başka planlarla, plan yönetmeliği ile ve müfredat ile karşılaştırın bakalım neler bulacaksınız....
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2007, 21:23:11 »

Sayın ahmetadanır anladığım kadarıyla siz sitede yayınlanan planları plan yönetmeliği ve müfredat açısından karşılaştırmışsınız ki planlarla ilgili şüpheleriniz olduğunu söylüyorsunuz.Şüphelerinizi bizimle de paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca elinizde müfredata ve plan yönetmeliğine uygun bir plan örneği varsa onuda paylaşıma açmanızı umuyorum.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2007, 21:23:41 »

Sevgili öğretmenim bu planlar birer örnektir. İstediğiniz şekilde değiştirip düzenleme imkanınız var. Planın yeterliliği hakkın da şüpheleriniz olabilir. Bir örnek plan ile bizi aydınlatabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
ahmetadanir
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2007, 21:35:07 »

Bazı arkadaşlarım bunu kabul etmeyecekler çünkü bu onlara zor gelecek ama büyük hatalar var diyorum size. Bu planın bir okula özgü olması diğerine uymamasınıda ötesinde maddi hatalarda var. Biraz bakarsanız göreceksiniz. Bu konuda  biraz araştırın ve düşünün. Benim gördüklerim kısa bir süre bende kalsın. Ama yazarız bunları tabi ama biraz tartışılsın konu...
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2007, 21:47:04 »

Neyi tartışılacak anlayamıyorum . buradaki herkes Mehmet Ali Öğretmenimin planını olduğu gibi mi kullanıyor herkes kendi planını kendi yapıyor (gerekli değişiklikleri yapmayanlara  laf söyleyemiyorum ) Az önce dediğim gibi bu bir formattır. Gerkeli değişiklikleri yaparasınız. ve kullanırsınız. Bir de büyük hatalar olduğundan bahsediyrosunuz. Düzeltilmiş bir örneğini gönderirseniz sorunu çözmüş olmazmıyız?

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2007, 21:48:05 »

Ahmet hocam konu tartışılmadan  bir örnek plan yaparsan memnun oluruz,bizim görmediğimiz büyük hatalarıda görmüş oluruz o zaman,bekliyoruz hocam...........

ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 07 Eylül 2007, 21:49:22 »

ahmet hocam aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun.herkes örnek istiyor sizden.siz  ise ikide bir bakın karşılaştırın diyorsunuz.

örnek verecekseniz bekliyoruz,eğer vermeyceksen aynı şeyleri söyleyeceksen konuyu kilitleyecem.çünkü kabak tadı vermeye başladı

Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic