Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fen Liseleri coğafya yıllık planları  (Okunma Sayısı 6667 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Aralık 2009, 09:00:26 »

Arkadaşlar aslında benim merak ettiğim konu fen liselerinde sadece 9.sınıf konuları mı işleniyor ,yoksa 9. ve 10.sınıf konuları birlikte 9.sınıfta mı işleniyor.Özellikle Fen liselerinde çalışan arkadaşlar ya da konu ile ilgili bilgisi olan  arkadaşlar  yardımcı olurlarsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2009, 18:34:00 »

Arkadaşlar aslında benim merak ettiğim konu fen liselerinde sadece 9.sınıf konuları mı işleniyor ,yoksa 9. ve 10.sınıf konuları birlikte 9.sınıfta mı işleniyor.Özellikle Fen liselerinde çalışan arkadaşlar ya da konu ile ilgili bilgisi olan  arkadaşlar  yardımcı olurlarsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2009, 18:38:55 »

Ben Fen lisesinde çalışmıyorum ama, yanıt vereyim.

Türkiye`nin bütün 9.sınıflarında aynı müfredat işlenir diye biliyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2009, 18:41:47 »

Hocam 9.sınıf müfredatı 9.sınıflarda okutulur.Bunun fen lisesi veya başka bir okul türüyle ilgisi yok.Sanırım kafa kurcalayan fen liselerinde 10.sınıflarda coğrafya dersinin olmaması.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2009, 18:43:26 »

Sayın kt hocam ben sorumu tam olarak anlatamamışım herhalde ,öğrenmek istediğim şey Fen liselerinde 10.sınıf konuları da 9.sınıfta işleniyor mu işlenmiyor mu?

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2009, 18:45:20 »

Sayın kt hocam ben sorumu tam olarak anlatamamışım herhalde ,öğrenmek istediğim şey Fen liselerinde 10.sınıf konuları da 9.sınıfta işleniyor mu işlenmiyor mu?

İşlenmiyor.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2009, 18:46:13 »

9.sınflarda sadece 9.sınıf konuları işleniyor.Niçin 10.sınıf konuları işlensin onu anlamadım?!

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #7 : 09 Aralık 2009, 18:54:12 »

hocam sizin merak ettiğiniz şey herhalde, ygs de 10.sınıf konularından soru çıkacak,bu durumda fen liseleri dezavantajlı olacak diye düşünüyorsunuz.onlar fen lisesinde okumakla avantajlı durumda zaten. ama ygs de çıkacak sorular herhalde bu öğrencilerin yapabilecekleri düzeyde olacaklar diye tahmin ediyorum.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2009, 18:57:30 »

9.sınflarda sadece 9.sınıf konuları işleniyor.Niçin 10.sınıf konuları işlensin onu anlamadım?!

Hocam Fen liselerinin ders programlarının düz liselerden farklı olduğunu biliyoruz.Düz liselerde sayısal gruplar 10.sınıfta coğrafya dersi görüyor,acaba fen lisesi öğrencileri aynı programı 10.sınıfta görüyorlar mı?
yoksa sadece 9.sınıf konularıyla coğrafya dersleri sınırlı mı.
Ben devlette çalışmadığım için bunu forumdaki arkadaşlardan öğrenmek istedim.Yoksa 9.sınıf konularının 9.sınıfta okutulduğunu bimediğim için değil.saygılar .

klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2009, 19:04:46 »

hocam sizin merak ettiğiniz şey herhalde, ygs de 10.sınıf konularından soru çıkacak,bu durumda fen liseleri dezavantajlı olacak diye düşünüyorsunuz.onlar fen lisesinde okumakla avantajlı durumda zaten. ama ygs de çıkacak sorular herhalde bu öğrencilerin yapabilecekleri düzeyde olacaklar diye tahmin ediyorum.
Hocam aslında biraz dolaylı oldu galiba ama ygs de 10.sınıf konularından soru olacak mı? Benim asıl yanıtını aradığım soru bu.Eğer fen liselerinde 10.sınıf konuları işlenmiyorsa ,YGS konularının da herkesin ortak olarak gördüğü 9.sınıf konuları ile sınırlı olması gerekir.

adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2009, 21:45:26 »

bu konu ile ilgili zannedersem daha önce detaylı bilgi veren arkadaşlar oldu bu sitede.10. sınıf 2 saatlik proğram ile ilgili kazanımlardan soru çıkacak.müfredatın tamamından değil diye biliyorum.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
hasanoğlan
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Mart 2010, 23:42:27 »

Antalya Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi'nde görev yapıyorum.Bizim öğrenciler sadece 9. sınıfta coğrafya dersi görüyor.Eğer seçilirse 12. sınıfta da seçmeli olarak görüyorlar.Genelde seçiyorlar, çünkü coğrafya onların en zayıf noktası oluyor.Tarih dersini 3 yıl gördükleri için bir sıkıntı olmuyor.Fakat coğrafyada yetersiz oluyorlar.Bu nedenle de seçmeli ders olarak seçiyorlar.12. sınıftaki öğrencilerin derslerinde, boş zaman ayırıp 9. sınıf konularını ve görmedikleri nüfus ve Türkiye Ekonomisi konularını işliyorum.Bu şekilde ÖSS eksikleri karşılanabiliyor.
     10. ve 11. sınıf konularını görmemeleri (amaç ÖSS'ye hazırlanmak olduğunda) bir kayıp olmuyor.Sınavda çıkabilecek soruların konularını bu şekilde telafi edebiliyorum.Başarı da gayet iyi çıkıyor.Coğrafya sorularında 2009 ÖSS'de okulumuz fen liseleri arasında 7., tüm liselerde 10. sırada yer aldı.Sosyal bilimler ve anadolu liselerini düşündüğümüzde coğrafya sorularında 7. ve 10. sırada olmak iyi derece olarak görünüyor.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Mart 2010, 18:54:33 »

2009 - ÖSS / SOS-1

21. - 22. SORULARI AŞAĞIDAKİ PARÇAYA
GÖRE CEVAPLAYINIZ.
Tarımla uğraşan bir çiftçiyim. Küçükbaş hayvancılık
ve tahıl tarımı başlıca ekonomik etkinliklerimizdendir.
Yaşadığım yörenin, Türkiye’nin tahıl tarımında önemli
bir yeri vardır. Her ne kadar gübre ve kaliteli tohum
kullanıp rahat bir şekilde makineli tarım yapma olanağına
sahip olsak da üretimde yıldan yıla dalgalanmalar
görülür.
21. Bu parçaya göre, çiftçinin aşağıdaki yerlerden
hangisinde yaşadığı söylenebilir?
A) Muş Ovası B) Menteşe Yöresi
C) Konya Ovası D) Göller Yöresi
E) Çarşamba Ovası
22. Bu parçada sözü edilen yerde, tahıl üretiminin yıllar
arasında dalgalanmalar göstermesi aşağıdakilerden
hangisine kanıt olabilir?
A) Doğa koşullarına bağımlılığın devam ettiğine
B) Farklı tarım ürünlerinin yetiştirildiğine
C) Nadas alanlarının giderek daraldığına
D) Tarım alanlarının yerleşmeye açıldığına
E) Tarımla uğraşan kişi sayısının azaldığına

Arkadaşlar siz öyle diyorsunuz ama yukarıdaki sorular geçen sene ortak olması gereken 1. basamakta soruldu.Bana bu soruların hangi 9. sınıf yada 10. sınıf kazanımını ölçmek için sorulduğunu açıklayabilen var mı?
 Net bir şekilde 11. sınıf kazanımlarını ölçmek için sorulmuş.Hatta 11. sınıf Türkiye de tarım konusu işlenirken aynı türde çiftcilerin dilinden (yukarıdaki gibi)parçalar var.
 Bu durumu izah edebilecek bir bilir kişi var mı acaba?

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic