Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 11. ve 12. sınıf seçmeli coğrafya(dil-say) yıllık planını nasıl hazırlıyorsunuz?  (Okunma Sayısı 9994 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alpino
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Eylül 2012, 10:50:43 »

Arkadaşlar ben sayısal ve dil sınıflarının seçmeli coğrafya derslerinde YGS konularını işliyorum çoğumuzun yaptığı gibi. Yıllık planı hazırlarken bu konulara göre plan hazırlanabildiğini duydum. Bu şekilde uygulama yapan öğretmenlerde var. Bana göre bu daha doğru. Siz neler yapıyorsunuz? Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2012, 16:28:32 »

sayısal sınıfları seçmeli coğrafya seçemezler hocam. seçerlerse sayısal derslerden birini almamaları lazım. bu da pek olanaklı değil. Dil sınıflarında seçilmişse planı o sınıf düzeyine göre yapmak zorundasınız. YGS işlemeniz ancak gayri resmi mümkün olabilir. resmi olarak işlemeniz ve ona göre plan yapmanız mümkün değil. esenlikle...

DEÜ
mum
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Eylül 2012, 15:47:12 »

arkadaşlar eğer zümrede belirtirseniz ygs konularını yıllık planda gösterebilirmişiz mesala benim okuluma 11. sınıf ve 12.sınıf kitabları gelmiyor bende mecburen  yıllık planımı ygs konularından hazırlıyorum.
mert volkan
VIP Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Eylül 2012, 00:06:27 »

bu sene   sınıflara  göre  COĞRAFYA ders  dağılımı nasıl acaba   Huh?
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Eylül 2012, 05:32:07 »

bu nedir şimdi ya bismillah

arkadaşlar siz hangi dil dil sınıfından sayısal sınıfından bahsediyorsunuz bunlar yok artık yok mazi oldu
coğrafyayı 2 veya 4 saatlik ders planına göre işleyeceksinizi bunun sayısalı sözeli dili mili yok
mum
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Eylül 2012, 06:47:31 »

benim okulum kız meslek lisesi sözel eşit ağırlık sınıfları var ama biz onlarada ygs müfredatında yıllık plan yapıyoruz
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2012, 07:35:25 »

Bu konuyla ilgili yönetmelik bilgisinin de olduğunu söyleyenler var ama ben bulamadım. Ayrıca alan kalktı tamam ama hala dil sınıfları YGS için coğrafya seçiyor.Bu Sayısal sınıflar içinde geçerli.Çünkü TM ve Sözel sınıflar da Biyoloji seçiyor mesela.
yumut81
Sürekli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2012, 20:48:25 »

Seçmeli coğrafya seçilse bile sadece okuduğu sınıf düzeyinde seçilebilir.11. sınıf ise coğrafya 11,12. sınıf ise coğrafya 12 yi seçebilirsiniz.Coğrafya öğretim programında hangi kazanımların seçmeli olarak verileceğide yazıyor.Bunun dışında  yapılan herşey müfredata aykırıdır.Yıllık planları YGS'ye göre yaparsanız herhangi bir teftiş durumunda başınız ağrıya bilir.Siz sınıf düzeyinde seçmeli coğrafya planı hazırlarsınız ama derste YGS konularını işlersiniz legal olmasada kağıt üstünde herşey müfredata uygun olduğu için sıkıntı olmaz.
fbsel87
Üye
**

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2012, 15:54:44 »

artık sayısal sözel bölüm diye bir kavram kalmadı. ders seçim kavramı var.. coğrafya da ise 2 saatlik ve 4 saatlik ders seçimi mümkün bununda plan taslağı talim terbiye de var... eski kavramlardan kurtulun lys de bile sayısal sözel kavramı değil tarih coğrafya isimleri kullanılıyor

SELÇUK İLERİ/KULA HALİT TOKUL ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2012, 18:35:47 »

bu gün 12.sınıf (sayısal ağırlıklı) için plan hazırladım (bkz:m.ali ercan:).. ve 11.sınıfta bu sınıf seçmeli coğrafya almadığı için 11.sınıf iki saatlik plan yaptım..ancak ygs konularını işlemeyi düşünüyorum..
nesrinmaki
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2012, 20:40:33 »

Ben şunu hala anlayamadım.11.sınıfta coğrafya görmeyen öğrenciye,12 sınıfta seçtiği coğrafya dersinde hangi konular verilecek.Geçmiş yıllarda 11 sınıfı veriyorduk.Bu sistem hala devam ediyormu.Yoksa 12. sınıfmı verilecek.Yukarıda farklı farklı  görüşler var.Resmi kaynaklı bilgisi olan varmı.Sınıflarda YGS işliyoruz ama hazırlamamız gerekli yıllık plan hangisi olmalı.
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2012, 21:23:47 »

hazırlanan plandaki konularla anlattıklarımızın farklı olması da saçma bir uygulama değil mi? Zümre kararı olarak ygs konularının işleneceğini ele alamazmıyız?
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 15 Eylül 2012, 10:57:37 »

Ben şunu hala anlayamadım.11.sınıfta coğrafya görmeyen öğrenciye,12 sınıfta seçtiği coğrafya dersinde hangi konular verilecek.Geçmiş yıllarda 11 sınıfı veriyorduk.Bu sistem hala devam ediyormu.Yoksa 12. sınıfmı verilecek.Yukarıda farklı farklı  görüşler var.Resmi kaynaklı bilgisi olan varmı.Sınıflarda YGS işliyoruz ama hazırlamamız gerekli yıllık plan hangisi olmalı.

T.T.K. 20.07.2010 tarih ve 76 sayılı Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri ile ilgili kararında “Öğrenciler bir alt sınıfta okudukları seçmeli dersi ve/veya saatini bir üst sınıfta değiştirebilirler. Birbirinin devamı olan derslerin seçiminde, öğrencinin öğrenimini gördüğü öğretim programının bir üstü olan programın uygulanması esastır. Ancak okulun imkânları ile öğrencilerin istekleri ve hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak sorumluluk velilerine ait olmak üzere bulunduğu sınıf seviyesindeki öğretim programı uygulanabilir.”

Hocam açıkça görüldüğü üzere 11 sınıfta coğrafya dersi almayan öğrenciler, 12 sınıfta coğrafya dersi alacaklarsa 11. sınıfın müfredat programını (33 kazanım) almalıdırlar. Bunun dışında yapılan uygulamalar keyfi uygulamalardır.. öğretmenin zümre kararı ile 9. sınıf veya 10. sınıf müfredatlarından oluşan konularla bir program yapması söz konusu olamaz.
nesrinmaki
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 15 Eylül 2012, 16:01:33 »

Teşekkürler hocam.Geçmiş yıllardaki uygulama devam ediyor o zaman,herşey okadar hızlı değişiyorki gözümden kaçmış olabilir diye  yinede sorayım dedim.Başarılı bir yı l geçirmeniz  dileklerimle.
fyodor
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 17 Eylül 2012, 19:38:37 »

arkadaşlar benim okulda 10. sınıfların bi kısmında 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli var palnını nasıl yapacam yardımcı olursanız sevinirim
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic