Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Verdiği emeğin karşılığını alamayan yalnızca ben miyim?  (Okunma Sayısı 6044 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sibel032
Uzman Üye

Performans: 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Mayıs 2010, 11:03:12 »

Verdiğim tüm emeklerimin, hazırlıklarımın boşa gittiğini düşünüyorum. bu konuda yalnız mıyım?

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
sibel032
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2010, 11:06:41 »

Sunumlarla, testlerle vs. coğrafya dersini çok iyi işliyoruz ancak ne benim sınavlarımda ne de ygs de öğrencilerimin başarı düzeyi çok düşük bu yüzden herşeyin boşa gittiğini düşünüyorum.

Hayatta en büyük zenginlik sevimli bir evlat, sevgi dolu bir eş. Elhamdülillah...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2010, 12:23:20 »

Bulunduğunuz okulun türüne bağlı hocam.Düz liselerin geneli sizin gibi. Diğer liselerde durum biraz daha garip.Huh??!!!!!!!!

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2010, 14:46:43 »

Hocam ben de aynı konuda biraz muzdaribim.  Ama sadece bir sınıf öyle. Genelde  Türkçe ve Matematik derslerinin gölgesinde kalıyoruz. Ve ayrıca hazırladığım etkinlikleri çöpe atan öğrenciler olunca onları cezalandırıyorum ama bu okul ve çevre ile ilglide olabilir..

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2010, 15:06:46 »

Sayın Sibel Hocam sanırım meslekte yenisiniz.Yıllar geçtikçe anlayacaksınız verilen emek hiçbir zaman boş değildir.Mesleğinize sevginizi de katın.Belki coğrafya sorularını yine yapamayacaklardır ama değer bilen insanlar olacaklardır.Öğrencilerinizi sadece ders başarılarıyla değerlendirmeyin.
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 01 Mayıs 2010, 16:59:34 »

herkese iyi akşamlar .......
hocam çok üzülme çok çalışıp başarılı olsan bile kadir kıymet bilmeyen bir toplumda olduğumuzu unutma öğrencilerin çok başarılı olsa hemen bir kulp bulurlar ödül size değil dersanelere verilir....yada ösym başkanın yaptığı gibi diğer iller başarısız oldukları için siz başarılı görünüyorsunuz derler....ben batmanda bir okulda çalışıyorum elimizden geldiğince çabalıyoruz bir nebze başarıyı artırmak için ösym yetkililerin bizi övmesi gerekirken istanbulun başarısızlığını eleştirmek için Batman bile İstanbulu geçti diye bilmektedir....ayırımcılığa bakarmısınız .....sanki batmanda eğitim yapılmıyormuş gibi bir anlam çıkmakta çok üzüldüm bir öğretmen olarak ............

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
patagonya
Uzman Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2010, 18:36:46 »

işimizi iyi yapmaya çalışıyorsak yeterli.bütün öğrenciler ya da çoğu öğrenci başarılı olacak ,mükemmel kariyerler yapacak diye birşey yok.doğru dürüst cümle kuramayan ama benim ayda kazandığımı günde kazanan mezun öğrencilerim var.şimdi bunu nereye koyacağız.o yüzden işimizi olabildiği kadar iyi yapmaya çalışmak ve öğrenciler konusunda çok beklentiye girmemek lazım.hem akademik hem de mesleki anlamda çok yüksek başarılar gösteren öğrencilerimiz de olabilir.bunları da normal karşılamak lazım.yani bana göre çok fazla sonuç odaklı şartlanmamak lazım.evet,sonuç odaklı düşüneceğiz yani öğrenciler akademik ve mesleki anlamda en yüksek başarıyı göstersin diye işimizin gereklerini yapacağız ama öncelikle işimize odaklanacağız; gerisi olduğu kadar.her zaman %70 hayal kırıklığı payı bırakmak lazım.
aynen katılıyorum,mükemmel izahat...

İyi olmak kolaydır,zor olan adil olmak.
                                                 Victor HUGO
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Mayıs 2010, 20:17:51 »

sınav eksenli, sınavlarla yatıp kalkan bir öğrenci-gençlik kitlesi meydana getirmeyi başardık...varsa yoksa sınav-dersane-etüt-denemler-soru bankaları-yaprak testler... artık ne kadar uzatırsanız uzatın...konuşmaktan,dinlemekten aciz,iki paragraf yazı okuyup anlayamayan bir gençlik... öğretmenin değerini sadece -sınavda çıkan soruyu doğru tahmin etti veya iyi gırgır geçiyoruz -diye ölçebilen bir gençlik...
bunu yanında,
öğretmen ve eğitim konusunda sadece sınav sonuçlarına bakarak değerlendirme yapabilen yetkililer....
allah sonumuzu hayretsin.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #8 : 01 Mayıs 2010, 23:00:14 »

Arkadaşların yazdıklarına aynen katılıyorum.Ekleyecek birşey de bulamadım.Sadece şunu belirtebilirim 18 yıllık eğitimciyim genel liselerde ve maalesef hiç birşey hiç bir zaman istediğim gibi olmadı.(yazdıklarım metropoller için geçerli istanbuk-izmir-ankara)küçük illerde belki durum farklı olabilir.
atlantis
Üye
**

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Mayıs 2010, 09:41:25 »

herkese iyi akşamlar .......
hocam çok üzülme çok çalışıp başarılı olsan bile kadir kıymet bilmeyen bir toplumda olduğumuzu unutma öğrencilerin çok başarılı olsa hemen bir kulp bulurlar ödül size değil dersanelere verilir....yada ösym başkanın yaptığı gibi diğer iller başarısız oldukları için siz başarılı görünüyorsunuz derler....ben batmanda bir okulda çalışıyorum elimizden geldiğince çabalıyoruz bir nebze başarıyı artırmak için ösym yetkililerin bizi övmesi gerekirken istanbulun başarısızlığını eleştirmek için Batman bile İstanbulu geçti diye bilmektedir....ayırımcılığa bakarmısınız .....sanki batmanda eğitim yapılmıyormuş gibi bir anlam çıkmakta çok üzüldüm bir öğretmen olarak ............

YILMAZ ÖZDİL in köşe yazısı

YGS

Manşetler ortak...

“Batman, İstanbul’u geçti!”

*
Niye geçmesin ki?
Batmanlılar geri zekâlı mı?
*
İtiraf edilmeyen, hatta inkâr edilen çıplak gerçek var aslında o manşetlerde... Demek istedikleri şu: “İstanbul zengin, Batman fakir, garibanın geride kalması lazım, nasıl olur da geçer?”
*
Şöyle geçer...
*
80’li yıllar, gazeteciliğe yeni başlamışım, üniversite sınav şampiyonları ha bire İzmir’den çıkıyor. Mutlu oluyorum tabii ama kötü bi huyum var, merak ediyorum, niye? O öğretmene sor, bu öğretmene sor, karşıma hep aynı öykü çıktı...
*
Mesleğe başlayan öğretmen, “çırak”lık dönemini, Türkiye’nin en ücra köşelerinde geçiriyordu. “Kalfa”lık döneminde, Anadolu’nun orta halli şehirlerine geliyor... “Usta”lık döneminde, bi yolunu bulup, kapağı büyük şehre atıyordu. Hiç olmazsa emeklilik döneminde biraz gün yüzü görebilmek için, ömrü boyunca biriktirdiği üç-beş kuruşla, ev alıyordu... Ve, bu tercihini kullanırken, gelişmiş ama, geçinmesi makul, iklimi güzel, İzmir öne çıkıyordu. Dolayısıyla, İzmirli çocuklar, tecrübeli, babacan, şefkatli, sabırlı ve mutlu kadrolarla eğitiliyordu.
*
Netice?
Şampiyon.
*
Ya bugün?
*
Aydın’ın Denizli’nin İzmir’i sollaması, ondan... İstanbul’un eğitim seviyesi sürünürken, burnunun dibindeki Yalova’nın Türkiye şampiyonu olması, ondan... Bu öğretmen maaşıyla, bırak ev sahibi olmayı, anca Batman’da geçinirsin, Batman’ın İstanbul’u geçmesi, ondan.
*
Dedim ya, refah seviyesinin yanı sıra, iklim... Karadeniz’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun dökülmesi, Ege ve Akdeniz’in ilk 10’da yer alması, ondan.
*
Ve...
*
“Önce öğretmen” diyen “Köy Enstitüsü vizyonu” yerine, “Önce okul binası” diyen “tuğla kafa zihniyeti”ni koyarsan, boşver şimdi sen şampiyonu mampiyonu... Öğretmen göndereceğine, buzdolabı gönderdiğin coğrafyadan, getire getire anca şehit getirirsin.

MERSİN HZ-ÇA ANADOLU LİSESİ
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2010, 10:12:10 »

Önce öğretmen” diyen “Köy Enstitüsü vizyonu” yerine, “Önce okul binası” diyen “tuğla kafa zihniyeti”ni koyarsan, boşver şimdi sen şampiyonu mampiyonu... Öğretmen göndereceğine, buzdolabı gönderdiğin coğrafyadan, getire getire anca şehit getirirsin.

Bu kısma katılmamak imkansız gibi bir şey......

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
behar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2010, 10:20:30 »

Merhaba ders başarısı; evet diyorsunki her şeyi yaptım neden öğrenciden bir dönüt alamıyorum.Ah  sınavların başarının tek karşılığı yapan sistem.Aslında başarı  öğrencinin parmak kaldırması, kalkıp kendini ifade etmesi ,yeri geldiğinde sessizce öğretmeni dinlemesidir.Derse zamanında gelmesi başarıdır bazen.Bir zamandan sonra  atlasını ürün dosyasını boşda olsa sınıfa getirmesidir.Ve ben o öğrenciye yeri geldiğinde iyi bir sözlü notu ile başarılı olduğunu analtırım.Sınav mı her zaman başarı kıstası olmamalı  diye düşünüyorum.

Güneş'e dön yüzünü aydınlansın yarınlarımız.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Mayıs 2010, 12:36:20 »

Hocam bence emekleriniz boşa gitmedi.
Çünkü emeklerin boşa gidip gitmediğini gösteren tek ölçüt YGS değil.
Başka alanlarda kendini gerçekleştiren yetiştirdiğiniz her birey yine bir başarıdır.
Ayrıca vatana millete hayırlı olarak yetiştireceğiniz her insan bir kazançtır.

Bu arada hocam sunumları yükledim isterseniz indirebilirsiniz.

http://www.cografya.biz/forum/sunular/ic-anadolu-bolgesi-ve-bolge-sinirlarinin-cizimi-t23590.0.html

http://www.cografya.biz/forum/hava-ve-su-kirliligi-turkiye-ve-dunya-uzerindeki-etkileri-t23589.0.html;msg181282#msg181282
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 02 Mayıs 2010, 16:44:51 »

Şu Köy Enstitüsü'nü günümüz şartlarıyla karşılaştırıp  övenlere hep şüpheyle bakmışımdır.
sibel032
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 02 Mayıs 2010, 19:14:36 »

haklısınız aslında. başarı ygs demek değil. benim canımı da sıkan şey erzurum ve batman BİLE istanbuldan ön sırada sözüydü. Geçen yıl okulumdan dereceyle mezun olup burada gece gündüz nasıl daha iyi öğrenirler düşüncesiyle yaşayıp sonra basının bile erzurum ve benzeri illeri böylesine küçümsemesi insanın canını oldukça sıkıyor açıkçası. Türkiye'nin en batısında yer alan bil ilde de sınıfın havasını yaşadım istisna olabilir belki ama oradaki coğrafya öğretmeniyle kendimi kıyaslamam bile. Güvendiğim öğrencilerim arasında da basının bu sözünü bana yaşatanların olması ister istemez moral bozucu oluyor. ama yine de hepsini çok seviyor ve çok değer veriyorum.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic