Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: özel yayınevleri kitapları  (Okunma Sayısı 3614 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« : 08 Nisan 2009, 07:48:58 »

değerli arkadaşlarım bu aralar özel yayınevlerine yapılan ağır eleştiriler üzerine bu yazıyı yazma gereksinimi duydum.
ben bu tür karalamaları hiç etik bulmuyorum. 

şu unutulmama lı ki özel yayınevlerinin çıkardığı kitaplar  ders kitabı değil yardımcı kitaptır. burada amaç öğrencinin ders kitabında ulaşamadığı ama öğretmen tarafından istenebilecek bilgilere ulaşılabilmesi konuyu daha iyi kavrayabilmesidir. öğretmenin kitabı uygulayabilirliği, bilgilerin yanlış olmaması, faydalı olabilmek tek hedefimizdir.
boşluk doldurma, doğru yanlış, çoktan seçmeli test  her öğretmenin uyguladığı soru tarzlarıdır ve uygulanmaya da devam edecektir.

ben örneğin resim harita grafik yorumları koymuştum beyin fırtınası da olsun diye meb kitaplarında bile çok çok azdı bu uygulama. 10 sınıfta getirdiğim piramit yorumları, nüfusun fazlalığına göre hazırlanmış dünya harritaları hangi devlet veya özel kitaplarında vardı. buna benzer çok örnek verebilirim. öğrenilmesi gerekir bizim de katkımız olsun diye birçok bilgi koyulmuştur kitaplarımıza (kazanımlar dahilinde) biz en iyisini üretmenin savaşını veriyoruz her zaman.

özel yayınevleri kitapları bizlere ve öğrencilere sunar bizde uygun görürsek alırız. kimse kimseye zorla bir şey aldıramaz. 
burada özel yayınevleri suçlanacağına  devlet kitapları yurt dışındaki kitaplara bakılarak onlardan çok daha faydalanılarak ve bu konuda çok iyi eğitim almış ve tecrübeye sahip akademisyenler öğretmenler ve programcılarla uyumlu olarak çalışan  kişilerden oluşan bir grup çok daha kaliteli kitaplar çıkarabilir. talim terbiyeden de hatalı değil çok az hatayla geçirilip kitap çıkarılabilir. inşallah devlet kitaplarımız  çok daha kaliteli olur. ama bu yinede özel yayınevinin kitabı olmasın diye bir kaide getirmez. devlet yasaklarsa böyle bir şey olabilir.

bu duruma üzüldüğüm için yazma gereksinimi duydum. biz yapabileceğimizin her zaman en iyisini yapmaya çalışıyoruz. öğretmenlerimize öğrencilerimize faydalı olalım diye... takdirlerinize bırakıyorum
saygılarımla
cumhur abay

ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2009, 08:25:48 »

yayınevi eleştirilerini arada duyuyoruz ama özellikle yani müfredatla birlikte meb kitaplarının yetersiz olması bu yayınevlerini zorunlu kılmışıtr.bu süreçte yaptıkları katkı azımsanamaz.kalkı ki sizin de dediğiniz gibi zorunlu değil alımı.isteyen alır isteyen almaz.

ASTEK
Yeni üye
*

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2009, 08:30:32 »

Hocam niye böyle bir eleştiri olmuş anlayamadım doğrusu.çünkü sizin kitabınızdan ben çok faydalanıyorum. Başka arkadaşların hazırladığı kitaplarda çok faydalı,bir çok eksiğimizi tamamlamamızı sağlıyor.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2009, 08:49:00 »

özel yayınevlerinin kitaplarını eleştirenlerin  mutlaka bir sebebi vardır ama ben çok iyi biliyorumki bütün öğretmenlerde en az bir tane özel yayınevi kaynağı bulunur. olmasın diye eleştirmek yerine eksiklerini eleştirmek daha iyi olur diye düşünüyorum

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Nisan 2009, 11:19:39 »

Eleştirilmek her zaman iyidir hakaret noktasına gelinmeden.Eleştri olmadan ilerleme olmaz diye düşünüyorum.Eleştrinin dozunu ve konusunu bilmiyorum fakat ben eleştri taraftarıyım.Herkes aynı şeyi düşünmüyor olabilir.Kaldı ki coğrafya konularının bir çoğunda tamamen birbirini dışlayan tez ve bilgiler akedemisyenler tarafından hala tartışılıyor sa coğrafya da eleştri normaldir had aşılmayacak boyutta ama.
    Ayrıca özel yayınevlerinden kitap çıkaran arkadaşlara başarılar diliyor ve tebrik ediyorum.Hepsi farklı bir bakış açısı getirmiştir ki  sadece bu açıdan bile faydalıdır.Saygılar...

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
serhat_botan
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Nisan 2009, 21:35:41 »

Bence özel yayınevleri eğitim sistemimizin olmazsa olmazlarıdır.İnsanlar bu üretici ve gerçekten emek veren arkadaşlarımızı eleştireceklerine kendi hazırladıkları abuk subuk kitaplara bir baksınlar.Ve bence eğer kitap hazırlanacaksa bu işin hakkını veren bu arkadaşlarımıza danışılmalıdırlar.Kendilerini çalışmalarından dolayı kutluyorum.Eğer öğrencilerimiz ve bizler bişeyleri doğru düzgün yapabiliyorsak bu üretken arkadaşlarımızın bundaki payının ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.Sayın Cumhur Hocam sizleri sonuna kadar destekliyoruz.Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz...
maksimus
Deneyimli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Nisan 2009, 21:53:31 »

Bence özel yayınevleri eğitim sistemimizin olmazsa olmazlarıdır.İnsanlar bu üretici ve gerçekten emek veren arkadaşlarımızı eleştireceklerine kendi hazırladıkları abuk subuk kitaplara bir baksınlar.Ve bence eğer kitap hazırlanacaksa bu işin hakkını veren bu arkadaşlarımıza danışılmalıdırlar.Kendilerini çalışmalarından dolayı kutluyorum.Eğer öğrencilerimiz ve bizler bişeyleri doğru düzgün yapabiliyorsak bu üretken arkadaşlarımızın bundaki payının ne kadar fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.Sayın Cumhur Hocam sizleri sonuna kadar destekliyoruz.Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz...

Üyelik Seviyesi:    Yeni Üye
Performans:    0
Son Aktif Olma Zamanı: Bugün 00:38:21
selehattin
Sürekli Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2009, 09:49:20 »

Arkadaşlar eğri oturalım doğru konuşalım Özel yayın evi kitapları son derece faydalı yayınlar. MEB Ankarada kitapları  masa başında hazırlıyor, herkesin internet veya yeteri kadar kaynak kitabı olduğunu varsayıyor. Ondan sonra da haydi uğraş.  Yaprak testler nasıl bir işlev görüyorsa özel yayın evi kitapları da o işlevi görüyor düşüncesindeyim. saygılar
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic