Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: LYS4 COGRAFYA 1. SORUDA HATA MI VAR  (Okunma Sayısı 6512 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« : 18 Haziran 2012, 11:07:56 »

sevgili arkadaşlar hepinize merhabalar. çoktandır sitede yazamıyorum bu yönümle sizlerden özür diliyorum.  gelişmeleri de takip ediyorum.

lys 4 coğrafya soruları içerisinde 1. soruyu Abbas Güçlünün yerinde cevabı e değil b olduğunu düşünüyoruz demişler.
benim yorumum da şöyle. 1. soruda 2 cevap vardır. bunlar d ve e şıklarıdır.
neden d şıkkı diyenlere;
izohips haritasında içe doğru okun başladığı yerden bittiği yere kadar çukurluk devam eder deriz. bu bilgimin yanlışlığından şüphelendim. eger bilgim doğruysa gölün yükseltisi 2100 ile 2150 metreler arasında olur.
d şıkkında kraterin en yüksek noktası ile göl yüzeyi arasında 50 metreden fazla yükselti farkı vardır bilgisi benim bilgime göre yanlıştır.
kraterin en yüksek noktası ile göl yüzeyi arasında 50 metre yada 50 metreden az yükselti farkı olması gerekir. ok izohipsin dışında da devam etmeliydi. bana göre cevap hem d hem e  iki cevaplı. hatalıysam düzeltin. saygılar

tasmanlar
Deneyimli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2012, 15:56:50 »

Hocam benim bilgilerime göre de eğer yükselti azalmaya devam ediyorsa, bunu göl kıyısının olduğu yere kadar ok işareti il belirtmesi gerekirdi.Belirtmiyor ise o izohips eğrisinden diğerine yükselti tekrar artıyor demektir. Bundan dolayı Cumhur hocamızın tespitine katılıyorum.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2012, 17:01:53 »

feyzullah hoca da hatayı gördü. bakalım ösym ne yapacak

cambazlı
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2012, 07:47:02 »

içe doğru ok konuısunu biz hep okun başladığı yerden bittiğiyere kadar alıyoruz. yanlışmı yapıyoruz. okun göle kadar çizilmesi gerekmiyor mu?
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2012, 08:37:32 »

ihsan hocama sabırlı yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ben İhsan hocama katılmayarak soruda a şıkkının doğru olduğunu düşünüyorum,
soruda a, b şıkları doğru c, d, e şıkları yanlıştır. verdiğiniz bilgiye göre de en yüksek yer 2150 dir, göl yüzeyinin yükseltisi 2100 ve 2150 arası olur.  2100 ün altı olmaz.

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2012, 09:02:19 »

soruda verilen kraterin profilini çizdim .

cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2012, 13:49:52 »

Cumhur hocam,profil yanlış olmuş!Göl yüzeyi 2100 m'nin altında..2150 m'den göle kadar olan alan çukurluktur.
zfrdnc
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2012, 21:00:54 »

HOCAM PROFİL YANLIŞ OLMUŞ KRATERİN İÇİNDE 2100 M SONRASINDA HAFİF BİR YÜKSELME YAPMIŞSINIZ.
NEYE GÖRE YAPTINIZ?
ÇÜNKÜ KRATER İÇİNDE 2100 M DEN SONRA TEKRAR YÜKSELİP TEKRAR GÖLE İNİŞ ÇİZMİŞSİNİZ AMA İKİNCİ İNİŞ İÇİN OK YOK Kİ.
SORUDA HATA YOK GİBİ CEVAP E
osman_aday
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2012, 12:27:29 »

hocam soruda sıkıntı yok lütfen biraz dikkatli bakın soru net
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2012, 13:39:34 »

Cumhur hocam kendi kafanıza göre bir doğru yaratıp işte bu doğru diyemezsiniz soru gayet güzel ve net siz siz bastırmaya çalışıyorsunuz bence konuyu saptırmaya çalışıyorsunuz siz öne kitabınızda öğrencilere verdiğiniz yanlış bilgilere bakın kitabınızda Grenwich'in doğusundaki saat dilimlerini - batısındakileri ise + olarak göstermişsiniz bu yanlışa ne dersiniz isterseniz biraz da bu konuda konuşalım sizinle
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Haziran 2012, 13:54:30 »

Cumhur hocam kendi kafanıza göre bir doğru yaratıp işte bu doğru diyemezsiniz soru gayet güzel ve net siz siz bastırmaya çalışıyorsunuz bence konuyu saptırmaya çalışıyorsunuz siz öne kitabınızda öğrencilere verdiğiniz yanlış bilgilere bakın kitabınızda Grenwich'in doğusundaki saat dilimlerini - batısındakileri ise + olarak göstermişsiniz bu yanlışa ne dersiniz isterseniz biraz da bu konuda konuşalım sizinle

Hocam tarzınız benim kanaatime göre yakışı kalmamış daha saygılı üslüple birbirimizin göremediklerini anlatmamız uygun olur bence.Herkes insan ve insanlar hata yapabilir.Gayet normal diye düşünüyorum.Saygı ve sevgi ile kalınız sayın hocam(Cumhur hocamı tanımam yakınlığım da yoktur)Teşekkürler şimdiden anlayışınız için.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 24 Haziran 2012, 19:23:11 »

bu tür eleştirileri çoktandır almıyordum. kim olduğunuzu bilmiyorum ama eleştirirken uslübunuza dikkat etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. ben ortaya bir şey sundum ister kabul eder ister kabul etmezsiniz bu sizin bileceğiniz bir iş. ben direk soru hatalı diye bir başlıkta açmadım. hatalı mı diye görüşümü belirtip görüş almak istedim. bence ısrarla edindiğim bilgilere göre de okun başladığı yerden bittiği yere kadar çukurluk devam eder. bunu ihsan hocamda söyledi. ondan sonra çukurluk biter. okun içinde izohips varsa yükselme başlar. benim bilgim bu yanlışsa düzeltelim. buna göre profilide çizdim gönderdim. burada amacım bilgilendirmektir. asla ukalalık yapmak değildir.

gelelim eleştrilerinize ben saat dilimlerini birçok yabancı kitap araştırarak en güzelini bulduğuma inandığım
INTRODUCİNG PHSICAL GEOGRAPHY (BASKI 2003) adlı kitaptan aldım. sonraki baskıdada eksi artı hatasını görüp düzelttim (kitapta başlangıç meridyeninin doğusu eksi batısı artı). neden öyle yaptıklarını da bulamadım. ama o çiziminde çizenlerce haklı bir savunması mutlaka vardır. aldığım sayfanın 4 sayfa gerisinde de yol uzun yol kısa sorusunun çizimi var.  eleştri çok güzel bir şeydir. ama yapmayı bilmek gerekir.
siteden iyice soğumamın sebebinden biri de bu tür eleştrilerdir.
böyle olduğu sürece de neden saatlerimi verip yazıyorum ki diyorum. iki çocuğum var onlarla ilgilenmem gereken saatlerde bile forumda yazardım. ama sizin gibiler ....

ZENEG
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 24 Haziran 2012, 19:53:23 »

Benim çok bilmiş öğretmenim; - veya + değerle saat dilimlerinin gösterilmesi mutlak bir bilgimi dir? Aşağıdaki linke bak.Belki onlara eleştiri gönderirsiniz:))

http://onlinegeographer.com/107_sum_04/107_ex2.html
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2012, 12:23:09 »

Kitaplarda baskıdan kaynaklanan ,gözden kaçan hataların olması doğaldır.Bugün ders kitaplarında ve de piyasadaki özel yayınevlerinin kitaplarında da bu tür hatalar var.Hatta akademik kitaplarda dahi hatalar olabiliyor.Önemli olan hatanın farkına varıp düzeltmektir.
Saat dilimlerindeki (+)Greenwich'e göre ileri saati göstermek için kullanılmıyor mu?Ben bu zamana kadar böyle öğrendim ve böylede gösteriyorum.Bütün ders ve kaynak kitaplarda da böyle değil mi?
Evet doğrudur bazı yurtdışı  kaynaklarda sizin gösterdiğiniz gibi..Bazılarında da bizim bildiğimiz şekliyle..
Sayın Zeneg siz acaba derslerde nasıl veriyorsunuz çok merak ediyorum.Ülkemizdeki coğrafya öğretmenlerinin eminim tamamına yakını doğu yarımküredeki saat dilimlerini(+),batı yarımküredekilerini(-)
olarak gösteriyoruz..Bir de bu konuda kafa karıştırmayalım şimdi...
ZENEG
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 25 Haziran 2012, 12:55:47 »

Kitaplarda baskıdan kaynaklanan ,gözden kaçan hataların olması doğaldır.Bugün ders kitaplarında ve de piyasadaki özel yayınevlerinin kitaplarında da bu tür hatalar var.Hatta akademik kitaplarda dahi hatalar olabiliyor.Önemli olan hatanın farkına varıp düzeltmektir.
Saat dilimlerindeki (+)Greenwich'e göre ileri saati göstermek için kullanılmıyor mu?Ben bu zamana kadar böyle öğrendim ve böylede gösteriyorum.Bütün ders ve kaynak kitaplarda da böyle değil mi?
Evet doğrudur bazı yurtdışı  kaynaklarda sizin gösterdiğiniz gibi..Bazılarında da bizim bildiğimiz şekliyle..
Sayın Zeneg siz acaba derslerde nasıl veriyorsunuz çok merak ediyorum.Ülkemizdeki coğrafya öğretmenlerinin eminim tamamına yakını doğu yarımküredeki saat dilimlerini(+),batı yarımküredekilerini(-)
olarak gösteriyoruz..Bir de bu konuda kafa karıştırmayalım şimdi...
Sayın Cheri Hocam; mesaja dikkat ettiyseniz, doğudaki saat dilimleri -, batıdaki saat dilimleri + ile gösterilir gibi mutlak bir ifadede bulunmadım.Atıfta bulunduğum kişinin ben doğrusunu bilirim mantığı üzerine yazdım.Mutlaka kendi mantığımız ile(yerel saatin ileri-geri olması gibi.) ben de dediğiniz gibi yapıyorum.Ancak; bunun mutlak olmadığını(ki verdiğim linkteki harita ve site uluslararası bir otoritedir.), tersini kullananların da olduğunu; hatta doğuya doğru herhangi bir işaret koymadan 1 den 24 e kadar da kullananların olduğunu belirtiyorum.
Bu anlamda verdiğim link ve aşağıda vereceğim link ile kafa falan karıştırmak gibi bir niyetim yok.
http://www.icsm.gov.au/mapping/images/time_zones.jpg
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic