Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: LYS4 COGRAFYA 1. SORU - Feyzullah demir.  (Okunma Sayısı 18663 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Feyzullah Demir
Uzman Üye

Performans: 82
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Haziran 2012, 12:58:27 »

Mesele anlaşılmıştır…

Öncelikle ihsan hocama teşekkür ediyorum.

Hem bilgilendirdiği hem de sabrı için.

Göremediğim   noktayı hocamın açıklamalarına bakarak   biraz düşündüğümde  nereyi kaçırdığımı anladım.

Benimde istediğim buydu işte..

Bu ayrıntıyı kaçırdığım için kendime kızmıyorda değilim..

Mesele  gölü sınırlayan çizgi.
Bu çizgi illaki bir izohipse denk gelmeyebilir.-kaçırdığım nokta-

Yani 100 m aralıklı bir haritada   2200 m den sonra 2100 e inilmesi  gerekir.

Ancak göl 2150  m ‘de ise gölü çizdiğinizde göl kıyısı izohipse denk gelmediği için  göl kıyısını 2100 olarak ifade edemeyiz.Dolayısıyla izohips olmayabilir.

Sayın hocam ;  göl kıyısı illaki bir izohipse denk  gelmeyebilir , dolayısıyla gölü çevreleyen çizgi izohips olabilirde olmayabilir de ifadesini emin olun hiçbir kaynakta görmemiştim.

Eğer uyarınız ve sabrınız olmasaydı bu ayrıntıyı düşünürmüydüm   bilmiyorum. Sanırım düşünmezdim.

Şu ana kadar açtığım  bir konuda ilk defa bilgime bilgi kattım..
Bu arada  bazı nahoş söylemler uçuşmuş.
Görünce şaşırmadım değil.

Ancak arada açıklamalarından dolayı da  mesozoik21 rumuzlu arkadaşa ,
hasanoğlan rumuzlu arkadaşa ,  tarkan c rumuzlu arkadaşa teşekkürlerimi sunuyorum.
Göremediğim noktayı ihsan hocamla birlikte iyi açıklamışlar.

Bu durumda soruya bakıldığında soruda hata yok..E şıkkı net cevaptır.

ÖZÜR DİLİYOR TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM...

ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2012, 13:18:26 »

feyzullah hocam  kraterin ağzının olduğu yer 2100 göl yüzeyi de 2050 gölün olduğu yeri ok işaretiyle belirtmesine gerek yok zaten orası çukurluktur dolayısıyla c ve d şıkkı doğru bu arada size  özel mesaj atmıştım hocam okudunuz mu sunumlar için

orhan07
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Haziran 2012, 14:03:45 »

sayın ayhannn hocam.eğer söylediğiniz gibi göl yüzeyi 2050 m. ise o zaman E şıkkı da doğru olmaz mı?yani göl tabanı 2050 m.nin altında olur.O yüzden bence soru hatalı
ayhannn
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Haziran 2012, 17:15:06 »

doğru kreterin olduğu yer 2150  şekilden tam görememişim gölün yüzeyi 2050  hocam dediğim gib gölün olduğu yer direk çukurdur ok işareti olmasa bile orası çukur olduğu için ok işaretine gerek yok dersanede çalışırken 15 kişi coğrafyacı arkadaşlarlarla hem fikirdik  ama arkadaşında dediği gibi gölün yüzeyi 2050 olduğuna göre e şıkkında doğru doğru cevap olarak e şıkkı verilmiş şayet gölün tanımı ney  iç ve dış kuvvetlerin etkisiyle oluşmuş çukurlarda meydana gelen su kütlesine denin zaten tanımdanda anlaşılacağı gibi çukurda oluştuğu aşikar ondan a çukurda oluştuğu için ayrıyeten ok işareti kullanmaya gerek yok valla ben hep böyle anlattım
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2012, 18:38:03 »

bencede soruda sizin tespit ettiğiniz hatalar var hocam aynen katılıyorum.
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2012, 18:50:49 »

Sayın Hocalarım,
Bir kaç şeyi size hatırlatmak isterim. Alçalmanın başladığı eğrinin değeri 2150 değil 2100 metredir. Çünkü çukurluklar da aynı değerlikli eğri tekrarlar. Bu durumda tepenin yüksekliği 2100 den fazla 2150 den azdır. Gölün kıyı çizgisinin bir izohips olması zorunlu değildir. Gölün yüksekliği 2040 olabilir bu da 50 m eş aralıkta izohips oluşturmaz. Bu durumda gölün tabanı 2050 m altında olur. Yani bu durumda a şıkkı dışında tüm verilere ulaşılır. a şıkkında verinin doğruluğuna ulaşılamaz.
ayhannn
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2012, 19:09:17 »

senin dediğin olay hocam bir birini çevrelemeyen izohipslerin yükseltileri aynıdır  buradaki izhohipslerin hepsi birbirini çevreliyor
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2012, 19:34:15 »

Dünyada birbirini çevrelemeyen izohips izohips olur mu? Her eğri dünya çapında birbirini çevreler!
Bir kraterin zirve kısmı 2150 m veya eküidistansa uygun olarak geçmek zorunda mıdır? 2093 m yükseltiden zirve hattı su bölüm çizgisi geçse bu haritaya nasıl yansır. Yine bura da ( tam zirve kısmında izohips çizilir mi?) Kraterlerde alçalma yapan bütün eğriler tekrarlamak zorundadır. Cevabı izlerken biz böyle coğrafyacı nasıl yetiştiriyoruz dedim. Hiç okun değdiğinden  alçalma olur diye bir kural olur mu? Bu OSYM sistemi bize farklı bir coğrafya yaratmış gibi. Bu tarz yaklaşımlar coğrafyacılar bir şey  bilmiyor. Harita kısmını jeodeziciler ister, iklimi meteorologlar ister, çevreyi biyologlar ister coğrafyaya bir şey kalmaz.
http://www.cennetturkiye.org/resimler/nemrutun-topografik-haritasi/ linkindeki topografya haritasını incelerseniz Su bölüm çizgisinde bütün eğrilerin tekrarladığı ve hiç bir zaman tek bir eğri ile zirve kısmının çizilmediği ve zirve kısmınında her  zaman izohipsten yüksek olduğu görülür.
Kendimize kurallar yaratmayalım. Bilim ne gerektiriyorsa onu yapalım. Sonra bizi başkaları çok daha kötü eleştirir.
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2012, 19:48:19 »

Sayın hocam,
 Çiziminizdeki hatalar şunlar;
1)2150 lik yükselti hatalı, Çünkü bir izohipsin tekrarlamadan su bölüm çizgisi oluşturması mümkün değildir.
2)Gölün çevresinin izohips oluşturduğuna dair hiç bir veri yoktur. Bu kıyı çizgisini izohips olarak değerlendiremezsiniz. Gönderdiğim linkteki haritada gölün yüksekliği 2247 m. Bu kıyı çizgisi sizin değerlendirmenizle 2200 olmalı çünkü 2300 m den sonraki izohips o.
3) Haritada gölün kıyısı izohips olmadığına göre tekrar yükselme olduğuna ait bir veri de yoktur.
Lütfen bu yazdıklarım ışığında soruyu bir daha değerlendirirseniz sevinirim.
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 18 Haziran 2012, 20:17:58 »

Ben sorunun doğrusunu yanlışını tartışmadım. Sadece sizlerin değerlendirmesindeki aksaklıkları belirttim. Ancak siz bilimi böyle değerlendirdikten ÖSYM'yi bilim üstü gördükten ve ben ona göre öğretirim dedikten sonra ben bütün dediklerimi geri alıyorum. Bu sözün bittiği bir yerdir. Ancak doğru her yerde doğrudur. Bunun ÖSYM'si, dershane piyasası olmaz. Bir gün gelip coğrafyacılar bir çok şeyi yanlış öğretiyor. Coğrafyayı öğretmek için bunu coğrafyacılardan almak lazım derlerse hiç alınmayalım. Zaten Prof. Dr. Kadıoğlu coğrafya kitap ve sorularındaki yanlışlara dem vurup iklim kısmının meteorologlar tarafından yazılması gerektiğini önermiyor mu? Yarın jeologlar, jeodezicilerde ortaya çıkarsa şaşırmam  çünkü bizi bilim değil kendimize göre coğrafya yaparsak başımıza her şey gelir.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #10 : 18 Haziran 2012, 20:35:37 »

İhsan hocam temel bir sorundan söz ediyorsunuz. çok haklısınız. hatırlarsanız, Sinoptaki Hamsilos koyunun fiyort olup olmaması ile ilgili coğrafyacılar arasındaki tartışma ösym nin sorduğu bir soru ile bitirildi.
yıllardır şunu öneriyorum, umarım önümüzdeki yıl bir üniversite çalıştay düzenleyerek sorunu çözer. "coğrafyada doğru bilinen yanlışlar" çalıştayı düzenleir. meteoroloğu da gelir doğruyu buluruz, jeoloğu da gelir doğruyu buluruz ve buradan çıkacak sonuç kitap yazarlarını ve devamında ösym hataları ortadan kaldırı. 5-6 yıl önce devlet eliyle kitap yazdırıldığnda kitap yazarları doğruları yazabilseydi, ösym bu kitaplara bakarak soruyor zaten soruları, bir nebze çözülebilirdi.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ihsancicek
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Haziran 2012, 20:51:24 »

Sayın Hocam,
 Benim size kızma yetkimde yok böyle bir niyetinde yok. Ben şu felsefeye karşıyım. OSYM böyle diyorsa biz de böyle öğretelim sorun çıkmasın. Halbuki biz coğrafyacılar doğruyu bilimsel gerçeği öğretirsek bu konuda ÖSYM bir şey yapamaz.  Sonuçta bu soruları hazırlayanlarda coğrafyacı onlar bu soruları hazırlıyor. Onların coğrafyası ile bizim coğrafyamız farklı değil ki  doğru bir tane. Sorunların en kısa zamanda çözülmesi ve daha evrensel bir coğrafya eğitimi dileğimle.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2012, 21:17:58 »

Bu konuda tamamen İhsan Hocam'a katılıyor ve Kemal Hocamın tavsiyesini de destekliyorum.Bizler okullarımızda ve dersanelerimizde soru çözümlerine "ÖSYM mantığına göre düşünürsek" dersek film zaten kopmuş demiştir.Bu ÖSYM deki arkadaşlarımız Coğrafyayı yeniden yazmıyorlar.Geçmişten gelen klişelere ve kurallara göre değerlendirme yapıyorlar.Bizler ÖSYM'nin dediğne uymayıp,ÖSYM'yi bize uydurmalıyız.Tabi burada akademisyenlerimize de pay düşüyor.Bazılarının yazdıkları ders kitapları zaten bizleri bu kurallara ve saplantılara boğmadı mı?Eleştiriler sıralanırken -İhsan Hocamı tenzih ederim.Çünkü kendisi her zaman bizleri aydınlatmış ve bu fakirhanede bilgilerini aktarmıştır- sitemizi takip eden akademisyenlerimiz konuları okuyup köşelerine çekilmeyi yeğlemişlerdir.(bu arada sitemizde bir çok akademisyenin üye olduğunu da gayet iyi biliyorum)ÖSYM Amerika'yı yeniden keşfetmiyor unutmayalım.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
perihel
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ya bir yol ver ,ya bir yol bul ya da yoldan çekil.

« Yanıtla #13 : 18 Haziran 2012, 21:47:07 »

Feyzullah Demir hocam profilini çizdiğiniz bir biçimde krater gölü var mı acaba?

YA BİR YOL VER, YA BİR YOL BUL, YA DA YOLDAN ÇEKİL
ayhannn
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Haziran 2012, 07:38:17 »

aynen feyzullah hocanın düşüncelerine katılıyorum
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic