Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ''Değişimleri Algılama Becerisi'' İle İlgili Bİr Soru.  (Okunma Sayısı 2798 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Mart 2010, 17:51:08 »

1. ‘’-Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir-. Coğrafya bilminin büyüsüdür bu felsefi söz. Doğa ile insan arasındaki etkileşimin jeolojik ve tarihsel süreç içerisindeki değişimlerini ele alır coğrafyacı. Yaşarken hissedemediğimiz, dönüp bakmaya ömrümüzün yetmediği bu aheste değişimleri. Her şey o kadar yavaş değişir ki çoğu zaman anlayamayız gezegenimizde olup bitenleri. Belki de Toroslar’ın ücra bir köşesindeki fosil kalıntılarında saklı kalmıştır tüm bu gizemler.’’
Aşağıdaki coğrafi bilgilerden hangisinin yukarıdaki paragrafta bahsedilen durumla ilgili değişime uğrayabileceği savunulamaz?
A) Everest tepesinin yükseltisi 8850 metre dir.
B) Bafra, bir tarım kentidir.
C) Ülkemiz doğudan batıya sürekli göç vermektedir.
D) Ülkemiz akarsularından ulaşımdan faydalanılamaz.
E) Ülkemizde haliçli kıyılara rastlanmaz.

Bu soru hatalı mı?
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Mart 2010, 18:11:53 »

Ülkemizin doğudan batıya doğru göç vermesi daha çok beşeri ve ekonomik durumdur.Bu değişim son 50 yılda hız kazanmıştır.Dolayısıyla doğru seçenğin C olması gerekir diye düşünüyorum Göksel Hocam.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 26 Mart 2010, 18:28:47 »

Benim anladığım kadarıyla değişebilir coğrafi özelliklerden bahsederek ve aşağıdaki seçeneklerde bulunan hangi coğrafi özelliğin değişemiyeceğini soruyor..Buna görede doğru cevap
 E) Ülkemizde haliçli kıyılara rastlanmaz.  seçeneğidir, diğer seçeneklerdeki coğrafi özellikler zaman içerisinde değişim gösterir ama Ülkemizin haliçli kıyılarının olmaması özelliği değişmez çünklü yurdumuzda gel git genliği oldukça azdır ,bunu sebebi denizlerimizin iç deniz olmasından kaynaklıdır.
Benim düşüncem bu....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
ugur19
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Mart 2010, 18:33:03 »

Benim anladığım kadarıyla değişebilir coğrafi özelliklerden bahsederek ve aşağıdaki seçeneklerde bulunan hangi coğrafi özelliğin değişemiyeceğini soruyor..Buna görede doğru cevap
 E) Ülkemizde haliçli kıyılara rastlanmaz.  seçeneğidir, diğer seçeneklerdeki coğrafi özellikler zaman içerisinde değişim gösterir ama Ülkemizin haliçli kıyılarının olmaması özelliği değişmez çünklü yurdumuzda gel git genliği oldukça azdır ,bunu sebebi denizlerimizin iç deniz olmasından kaynaklıdır.
Benim düşüncem bu....

Cahit Hocam bence bu soruda coğrafi olaylarda insanoğlunun zaman içinde değişimleri algılama süreci söz konusu gibi geliyor.Dolayısıyla burada C seçeneği, insanoğlu tarafından algılanması ve gözlemlenmesi daha açık olduğu için baskın bir seçenek olarak duruyor.

Ama sizin dediğiniz bakış açısı da çok doğru.Bu durumda E seçeneği de ele alınabilir.

Ayrıca şu da var.Sorudaki ifade ile seçeneklerde ifadeler birbirini tamamlar yargı şeklinde değiller.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 26 Mart 2010, 18:52:19 »

E) Ülkemizde haliçli kıyılara rastlanmaz.  seçeneğidir, diğer seçeneklerdeki coğrafi özellikler zaman içerisinde değişim gösterir ama Ülkemizin haliçli kıyılarının olmaması özelliği değişmez çünklü yurdumuzda gel git genliği oldukça azdır ,bunu sebebi denizlerimizin iç deniz olmasından kaynaklıdır.
Benim düşüncem bu....

Cahit Hocam bence bu soruda coğrafi olaylarda insanoğlunun zaman içinde değişimleri algılama süreci söz konusu gibi geliyor.Dolayısıyla burada C seçeneği, insanoğlu tarafından algılanması ve gözlemlenmesi daha açık olduğu için baskın bir seçenek olarak duruyor.

Ama sizin dediğiniz bakış açısı da çok doğru.Bu durumda E seçeneği de ele alınabilir.

Değişik bir soru türü Uğur hocam ,ben sorudan insanoğlunun algılamada zorluk çektiği yani uzun zaman içerisinde  çok yavaş  gelişen değişim olaylarının zor alğılandığı anlamında anladım ,işte o nedenlede E şıkkındaki özellik uzun zamanda olsa bir değişim göstermez bu nedenlede metindeki insan algılaması bu seçenek için geçerli değildir diye düşündüm Smiley Dediğim gibi hocam bu benim düşüncem,yanılıyor olabilirim elbetteki..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
ugur19
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Mart 2010, 19:06:40 »

Cahit Hocam ben şu şekilde anlamıştım.Göç olayları çabuk şekilde değişim gösterebilecek durumlardır.Doğudan batıya yaşanan göçler yakın gelecekte bir insan ömrü içinde tersi duruma dönebilir.Ama diğer coğrafi olaylar çok uzun jeolojik zaman dilimlerine yayılacaktır.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic