Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: boşluk doldurma materyalleriyle konu anlatımı I  (Okunma Sayısı 7619 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ÖzleMSabaH
Moderator

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Aralık 2007, 18:45:43 »

bilindiği gibi bazı yerlerde akıllı tahta uygulamasına geçildi. bu uygulama gereği öğrencilere her üniteye ait bilgiler boşluk doldurmalardan oluşan dergiler halinde (e-kitap) veriliyor. buradaki amaç öğrencilerin derste aşırı not almasından kurtulmasını sağlamak, öğretmenin anlattığı konularda aktif dinlemeye girerek bu anlatımlar doğrultusunda ünitelerin anlatımının yer aldığı dergilerdeki boşlukları kendilerinin doldurmasını sağlamaktır.
bu uygulamanın olumsuz tarafı öğretmenlerin konu anlatırken konuyu kendi bilgileri ve anlatımlarıyla zenginleştirmek yerine  daha çok dergilerde yeralan ünitelerin boşluk doldurmalı konu anlatımlarına yönelik ders anlatmaya çalışmasıdır.
aşağıdaki linkte harita bilgisi ünitesine ait boşluk doldurmalı bir konu anlatımı (e-kitap) bulunmaktadır.
açıkçası ben konu anlatırken önemli noktaları not aldırmaktayım. tabi bu uygulamamda çok fazla aşırıya kaçmıyorum. o konuyu kavrayabilme adına önemli olan noktalar ne ise onları not tutturuyorum.
ben böyle bir materyal doğrultusunda kendi adıma ders anlatmayı uygun bulmuyorum. bu tarz bir materyali öğrencime konumu anlattıktan sonra konu tekrarı amaçlı etkinlik ödevi olarak verebilirim. ama bu doğrultuda sadece bu materyale bağlı kalarak ders anlatmak beni sınırlandırır.
bu konuda sizinde yorumlarınızı bekliyorum...

http://www.4shared.com/file/31360573/a0550cba/harita__PPTminimizer_.html

Yeni link:
http://www.4shared.com/file/39845475/5cc2de4e/harita__PPTminimizer_.html

işinize yaraması dileğiyle.
iyi çalışmalar...

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Aralık 2007, 18:53:32 »

mataryelinize baktım. değişik türden bir uygulama. ama dersin merkezine oturtmak yanlış. ben bunu bütün teknik ve yöntemler için söylüyorum. ne olursa olsun öğrenci-öğretmen etkileşimin önüne geçmemeli. sadece dersi renklendirmek amacıyla monotonluktan kurtulmak için kullanılabilir.
zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Aralık 2007, 19:20:13 »

bence güzel bir çalışma olmuş özlem hocam dediğniz gibi ders sonunda çalışma amacıyla verilebilr öğrenciye ki ben bazen buna benzer çalışma kağıtları veriyorum öğrencilerime ama ders anlatmam  böyle .........
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2007, 19:39:59 »

Sadece bu tür bir materyalle ders işlemek çok doğru değil diye düşünüyorum. Belki abartı olacak ama bu dersi alan öğrenci yaşamındaki boşlukları dolduramaz bunları doldurmaktan.. Sonra da iki kelimeyi bir araya getiremeyen gençleri görüyoruz okullarda.. Hatta sadece projeksiyondan ders anlatmak ta çok doğru değil..Şu BT sınıflarında uygulanan bir sistem var, daha mantıklı geliyor bana.. Öğretmen bilgisayarından labr. tüm bilgisayarlara konuyu yollayabiliyorsun ve öğrenci kendi bilgisayarında dersi işleyebiliyor, hatta sınav bile yapabiliyorsunuz. Yoksa karartılmış bir sınıfta, perdedeki yazıları okuyunca öğrenci merkezli olunmuyor..
Sanırım bu materyali ders işlemek anlamında kullanan arkadaş öğrenci merkezli eğitim yaptığını düşünyordur ama değil bence..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ergunkarakaya
VIP Üye

Performans: 222
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Aralık 2007, 23:45:02 »

tek başına yeterli olmaz etkinlik olarak konu işlendikten sonra yapıla bilir.

Ergün KARAKAYA
Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Döşemealtı / Antalya
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 07 Aralık 2007, 23:49:57 »

Özlem hocam elinize emeğinize sağlık.

Teşekkürler.

ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2007, 10:57:44 »

Dediğiniz gibi ünite sonlarında etkinlik olarak verilebilir.Bu bakımdan güzel olur.ama dersi tamamen bu boşluklara dayalı anlatmak verimi düşürür.Ne öğretmen gereken performanı gösterebilir nede öğrenci derse aktif bir şekilde katılabilir.boşluk doldurmaya yönelik ders anlatımı tekrardan istemediğimiz ezbericiliğe götürecektir öğrenciyi
Dediğim gibi ünite sonlarında pekiştirme amaçlı kullanımı faydalı olur.

Elinize sağlık. Paylaşım için çok teşekkür ediyorum

guray
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2007, 18:27:04 »

elinize sağlık
yesilm77
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2007, 19:15:27 »

özlem hocam elinize sağlık güzel olmuş kullanacam etkinlikleri
TİBET
Üye
**

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2007, 20:47:04 »

Güzel bir çalışma ellerinize sağlık. bu çalışma konular işlendikten bir süre sonra  konuların kavratılma düzeyinin teyiti için uygulanabilir.
ilkermemis
Sürekli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Mart 2008, 23:55:25 »

hocam ben yık sonu tekrarda kullanmayı düşündüm.. fakat kaldırılmış.. yeni bir link verebilecek misiniz   Cheesy

TED Koleji
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 05 Mart 2008, 07:45:49 »

Link yenilenmiştir.
Özlem Hocaya paylaşım için teşekkür ediyorum

http://www.4shared.com/file/39845475/5cc2de4e/harita__PPTminimizer_.html

KETCOĞ
Uzman Üye

Performans: 200
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2008, 18:30:43 »

seher hocam ellerinize sağlık teşekkür ederim.umarım başka çalışmalarınızı da ileride görebiliriz.saygılar...
ÖzleMSabaH
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Eylül 2008, 18:45:01 »

seher hocam ellerinize sağlık teşekkür ederim.umarım başka çalışmalarınızı da ileride görebiliriz.saygılar...

tabiki hocam.
ama seher hocadan değil benden göreceksiniz. çünkü bu paylaşımın sahibi benim Cheesy

ÖzleMSabaH
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Eylül 2008, 18:47:13 »

link yenileme için Murat hocamıza teşekkür ediyorum. materyallerin geri kalan kısmında da elinde olan arkadaşlar link yenilerse sevinirim.
hard diskim yandığı için elimde hiç biri yok

şimdiden teşekkürler
iyi çalışmalar...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic