Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2017 YGS  (Okunma Sayısı 1579 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
madi06
Uzman Üye

Performans: 60
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Mart 2017, 13:54:35 »

Ygs soruları yayınlandı,soru kalitesi genel olarak düşük geldi bana,seçici sorular değildi.Eskiden sitede sorular tartışılırdı,o da yok artık,sitenin ruhu kalmamış.ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

http://www.osym.gov.tr/TR,13018/2017-ygs-temel-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari.html
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 12 Mart 2017, 14:11:08 »

yerel saat sorusu zorlamiştır öğrencileri farklı bir soru yok.
fahrettin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Mart 2017, 14:38:31 »

Piramit sorusu hatalı değil mi? Arkadaşlar
scog
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Mart 2017, 14:56:41 »

Pramid soru bana görede hatalı yada daha doğru verilebilirdi desek daha doğru olur.

Bir ülke gelişiyorsa ve doğum oranında azalma oluyorsa bu grafikte tabanda daralma şeklinde gösterir. Taban nüfusunun sayısını azaltarak değil.

Soruda pramidi ilk gören çocuk 2000 yılındaki pramid için düzgün üçgen görüp bunu geri kalmış ülke olarak adlandırabilir. Ki soruyu ilk gördüğümde bende öyle algıladım soruyu okudukça ve pramidi inceleyince fark ettim. Taban nüfus sayısının azaldığı ve yaşlı nüfus sayısının artttığını. Gerçi seçeneklerden de cevap ayırt edilebiliyordu.

Ama geri kalmış bir ülke geliştikçe önce iç bükey hal alır, dahada geliştikçe önce tabanda daralma ve yaşlı nüfusta artma şekline döner, gelişme devam ettikçe sonunda arı kovanı şeklini alır. Yani Gelişmekte olan ülke şekli düzgün üçgen pramid şekline dönmez. Çocuk demez mi sonra hocam ikinci şekil düzgün üçgen şekli hani geri kalmış ülkenin şekliydi diye.

Soruları hazırlarken çok özenle hazırlanmamış. Ayırt ediciliği fazla yoktu.

Bir ülke zaman içinde gelişiyorsa nüfus pramidi de şu şekilde gelişim göstermesi gerekirdi

tefra
Uzman Üye

Performans: 72
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Mart 2017, 15:15:05 »

Pramid soru bana görede hatalı yada daha doğru verilebilirdi desek daha doğru olur.

Bir ülke gelişiyorsa ve doğum oranında azalma oluyorsa bu grafikte tabanda daralma şeklinde gösterir. Taban nüfusunun sayısını azaltarak değil.

Soruda pramidi ilk gören çocuk 2000 yılındaki pramid için düzgün üçgen görüp bunu geri kalmış ülke olarak adlandırabilir. Ki soruyu ilk gördüğümde bende öyle algıladım soruyu okudukça ve pramidi inceleyince fark ettim. Taban nüfus sayısının azaldığı ve yaşlı nüfus sayısının artttığını. Gerçi seçeneklerden de cevap ayırt edilebiliyordu.

Ama geri kalmış bir ülke geliştikçe önce iç bükey hal alır, dahada geliştikçe önce tabanda daralma ve yaşlı nüfusta artma şekline döner, gelişme devam ettikçe sonunda arı kovanı şeklini alır. Yani Gelişmekte olan ülke şekli düzgün üçgen pramid şekline dönmez. Çocuk demez mi sonra hocam ikinci şekil düzgün üçgen şekli hani geri kalmış ülkenin şekliydi diye.

Bir ülke zaman içinde gelişiyorsa nüfus pramidi de şu şekilde gelişim göstermesi gerekirdi

Haklısınız hocam
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimiçi Çevrimiçi

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2017, 15:29:00 »

yerel saat ve izohips haritası zorlayıcı diğer sorular orta ve kolay düzeyde.piramit sorusu seçeneklerden hareket edildiğinde kolayca yapılabilir.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
scog
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Mart 2017, 15:37:55 »

Aynen katılıyorum yerel saat sorusu ve izohips soru biraz zorlayıcıydı. Özellikle izohips sorusunu beğendim. Saat sorusu geçmiş dönemlerde sorulardan çok farklı değildi. Ama yinede diğer sorulara göre biraz daha zordu. Ama diğerleri oldukça kolaydı. Ki bazı sorular için bilgi bile gerekmiyordu.
tevsan51
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2017, 15:48:07 »

Yerel saat sorusunun çözümünü  yazabilirmisiniz
scog
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Mart 2017, 15:57:28 »

(+8 ve -8) 8+8: 16 saat fark var.   01.01.2017  02.30 +8 saat dilimindeyken;  -8 'in aynı andaki saati 24.00+02.30=26.30  ;  26.30 - 16.00= 10.30 olur ( Daha batıda olduğu içinde saat olarak geride olduğundan saat farkını çıkarıyoruz.);  birde 11 saatlikte yolcuğu ekle 10.30 +11.00 =21.30  Tabi saat gece 24 ten önce olduğu içinde 31.12.2016
ekosistem
Yeni Üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Mart 2017, 16:39:28 »

Nüfus piramidi sorusu hatalı
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimiçi Çevrimiçi

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #10 : 12 Mart 2017, 17:42:22 »

(+8 ve -8) 8+8: 16 saat fark var.   01.01.2017  02.30 +8 saat dilimindeyken;  -8 'in aynı andaki saati 24.00+02.30=26.30  ;  26.30 - 16.00= 10.30 olur ( Daha batıda olduğu içinde saat olarak geride olduğundan saat farkını çıkarıyoruz.);  birde 11 saatlikte yolcuğu ekle 10.30 +11.00 =21.30  Tabi saat gece 24 ten önce olduğu içinde 31.12.2016
sayın scog yolu uzatmadan gitsek yani pasifik üzerinden, sonuç doğru tabii.
iptal olacağına ihtimal vermiyorum.evet daha doğru verilebilirdi.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Mart 2017, 18:08:27 »

Sonuna kadar katılıyorum. 2000 yılında piramidin tabanın rakamsal olarak küçülmesi o ülkeyi gelişme sürecine sokmuş olmuyor. Çünkü düzgün üçgen  görünümü ancak yüksek doğum ve yüksek ölüm hızına sahip ülkelerde görülür. Bu anlamda 2000 yılı piramidi 1950 ye göre daha geri kalmış bir ülke piramididir. Kaldı ki Dünya'da acaba ilk önce içe bükük sonra düzgün üçgen piramide sahip bir ülke var mıdır? Böyle bir durum sanayi devri sonrası demografik nüfus modellemesine de aykırı.
scog
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Mart 2017, 19:00:51 »

(+8 ve -8) 8+8: 16 saat fark var.   01.01.2017  02.30 +8 saat dilimindeyken;  -8 'in aynı andaki saati 24.00+02.30=26.30  ;  26.30 - 16.00= 10.30 olur ( Daha batıda olduğu içinde saat olarak geride olduğundan saat farkını çıkarıyoruz.);  birde 11 saatlikte yolcuğu ekle 10.30 +11.00 =21.30  Tabi saat gece 24 ten önce olduğu içinde 31.12.2016
sayın scog yolu uzatmadan gitsek yani pasifik üzerinden, sonuç doğru tabii.
iptal olacağına ihtimal vermiyorum.evet daha doğru verilebilirdi.

Smiley)))) Her iki yoldan da olur arkadaşım; seninde dediğin gibi. Sonuçta her iki sonuçtan da varılıyor. İster 180 derece tarih değiştirme çizgisi üzerinden, İster 0 başlangıç meridyeni üzerinden. Senin dediğin gibi olursa 12. Saat diliminden dolanırsak 4+4 = 8 saat olur  2.30 + 8.00 : 10.30 olur. Ama Tarih değiştirme çizgisini geçtiğin için bir gün geri olur. Birde 11 saat yolculuk 21.30. Ancak 12. saat dilimi ve 180 meridyenin tarih değiştirme çizgisi olduğundan bazen öğrencinin aklı karışabiliyor. Onun için uzun yolda olsa karıştırması daha az yoldan verdim. Artık öğrencinin hangisi kolayına geliyorsa. Smiley))))))))

kontinental Arkadaşım aynen dediğin gibi. Soruyu hazırlarken dikkat mi dağıtmaktı amaç yoksa farkedilmeden mi yapıldı bilmiyorum ama daha dikkatli olunabilirmiş. Allahtan cevap anahtarında seçenek bariz bir şekilde belli oluyordu da öğrencinin bir kaybı olması sorunu ortandan kalkmış.
adar72
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Mart 2017, 19:22:34 »

Piramit sorusu bana göre de daha net olabilirdi
gcetin
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Mart 2017, 19:39:46 »

Piramit sorusunun yönlendirmedeki yanlışlıktan dolayı iptal edilmesi gerekir. Kontinental hocama katılıyorum nüfus modellemesine kesinlikle aykırı.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic