Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2015 LYS-3 Sorusu Hakkında  (Okunma Sayısı 12503 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Haziran 2015, 18:39:30 »

Arkadaşlar, ÖSYM kitapçığında 1. sorunun cevabı C seçeneği olarak verilmiş.
Ben E seçeneğini doğru olarak düşünmüştüm. Görüşleriniz nelerdir?

SORU: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/LYS/Sorular/2015_LYS3_COGRAFYA1.pdf
metin olgun
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Haziran 2015, 19:55:28 »

Bence de É seçeneği doğru cevap olur
mucina
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 21 Haziran 2015, 20:30:58 »

cavabın E olmalı kesinlikle
cepni85
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2015, 20:42:54 »

Bende kesinlikle e dir diye düşündüm ama eşim,kara içinde ki volkanik faaliyet olduğu için izostatik dengede bir değişiklik olmaz diyo.
sanemeker
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 21 Haziran 2015, 20:57:55 »

bende C seçeneğinin olmayacağını doğru cevabın kesinlikle  E olduğunu düşünüyorum  volkanik dağların oluşturdukları kütleler karalar üzerinde ağırlık yapmakta bu da çökmeye neden olmakta

3qqq
Uzman Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 21 Haziran 2015, 21:06:04 »

volkanizmayla çıkan materyaller izostatik dengeyi bozar diye anlatıyoruz
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2015, 21:49:05 »

Sınavda olsaydım bende E derdim. nedir bu sorulardaki çelişki anlamıyorum. birileri egolarını mı tatmin ediyor. Coğrafya bilgimizden şüphelenir olduk bu tür sorular sayesinde.

bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2015, 06:34:21 »

ben de kesin  E derdim cünkü bu konuyu verirken özellikle volkanizma sonucu karanın ağırlığının artmasından söz ediyoruz benim öğrencilerimde e yapmıştır mutlaka ama bu bilgi i 9.sınıf kitaplarımızda da böyle idi

c.gumus
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2015, 08:04:52 »

Kara içlerindeki volkanik olaylar, yerkabuğunun ağırlığının artmasına; dolayısıyla epirojeneze neden olur. Doğru cevap E olmalı
bayram
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2015, 10:54:34 »

Doğru cevabın E olması gerekir. C şıkkının doğru olması durumunda öğrettiklerimizle çelişiriz. Volkanik faaliyetler sırasında çıkan materyal, izostatik dengeyi bozar diye öğretiyoruz. İster kara içinde olsun ister deniz tabanında olsun fark etmez. E şıkkında ifade edilen derinlik değişiminin nedeni, epirojenik hareketlere yol açan tortullanmanın veya volkanizmanın sonucu olabileceği gibi, levhaların ayrılması veya birbirine yakınlaşması sonrası da olabilir.
Bu kadar çelişkiye açık soru hazırlamak için çok emek sarf ediyor olsalar gerek....
ibrahim kılıç
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2015, 17:05:46 »

bencede doğru cevap E doğru.ancak acaba soruda derinlik volkanizmasından mı bahsediyor.
asbaem
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2015, 21:15:52 »

Malum soru:Yer kabuğunun geniş alanlı alçalma ve yükselmeleri epirojenik hareketler olarak ifade edilir. Bu durum, yer kabuğunu oluşturan levhaların izostatik dengeye bağlı olarak ağırlıklarının artması veya azalmasıyla
gerçekleşir.Aşağıdakilerden hangisi bu durumun gerçekleşmesinde etkili olmaz?

a-İklim değişimine bağlı olarak geniş ve kalın buzulların oluşması
b-Okyanus tabanlarında tortullanmanın oluşması
c- Kara içlerindeki volkan faaliyetlerinin artması
d-Dış kuvvetlerin aşındırmasıyla karaların hacim kaybetmesi
e-Okyanus ve denizlerde derinliğin değişmesi

DOĞRU CEVAP: C

Arkadaşlar merhabalar, bende sınava girsem bu sorunun doğru cevabı olarak E şıkkını işaretlerim.Yukarıdaki yorum yapan arkadaşlara tümüyle katılıyorum, özellikle 9.sınıflarda ve takviye kursları  verdiğimiz yada konu anlattığımız 12. sınıflarda Epirojenez  olayı için; öğrencilerimizden,yüzeyde olmayan bir yük  olmasını bulmalarını isteriz.Bunlardan birincisi;Volkanizma ikincisi ise küresel soğuma yada buz devri olarak ortaya çıkacak buzullaşma yükü artırır ve levhanın dikey yönde oturmasını sağlar.Volkanizma ile gelen yük aşınma ile ortadan kaldırılır veya küresel ısınma oluşur buzullar erir yük hafifler levha dikey yönde yükselir.Deniz ve okyanus tabanları ise biriken tortullar yüzünden torbalaşmaya ,derinleşmeye magmaya oturmaya deva eder buda  başka bir tür epirojenezdir.Örneğin Karadeniz-Akdeniz ve Çukurova torbalaşmaya devam etmektedir bildiğim örnekler bunlar.E şıkkına baktığımızda derinliğin değişmesi (regresyon ve Transgrasyon olaylarının ) epirojenezin sebebi değil sonucudur.anlatmaya çalıştığım son olay torbalaşma derinliği artıryorsa zaten  onuda B şıkkında vermiş.Kaçarı yok E şıkkı diye düşünüyor merakla yorumlarınızı bekliyorum.
AŞKIN ÖZDEMİR
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2015, 21:55:28 »

kesinlikle E şıkkı diyorum

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
suayipalp
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2015, 01:06:36 »

Arkadaşlar selamlar
Bu soruyu hazırlayanları tebrik ediyorum levha hareketleri açısından yaklaşacak olursak Yoğunluğu fazla olan bir levha diğer levhanın altına dalacak deniz veya okyanusun derinliği artacak bu durumda seviye değişimleri olacaktır haliyle e şıkkı olamaz diye düşünüyorum ancak buzul ve sedimanter Yük artışı gibi volkanizmadan kaynaklanan bir Yük artışı olacaktır  ancak kara içinde meydana gelen volkanik püskürme izoststik dengeyi bozmayacaktır çünkü karasal kabuk aslında Yoğunluğu daha az OLMASINA rağmen kalınlığı daha fazla olduğundan dolayı astonısfere daha çok batacaktır bundan dolayı karasal alanda meydana gelen volkamizma her ne kadar kalınlığın artmasına neden olsa bile mağmaya daha fazla gömülecek ve izoststik denge bızulmayacaktır diye düşünüyorum

coğrafya kitapla öğrenilmez.... ayakla öğrenilir....
musa.can27
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2015, 01:18:28 »

Okyanus ve denizlerde derinliğin değişmesi için kesinlikle epirojenik hareket olması gerekir.Ancak karalarda gerçekleşen her volkanik olay lav çıkarır mı sadece gaz çıkışlı olduğunda ağırlık artarmı soruya bu açıdan yaklaşalım bu gerekçelerle cevap c dir zaten c seçeneğinde kara içi diyor
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic