Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2013 YGS-LYS Kılavuzunu nasıl yorumlamalıyız?  (Okunma Sayısı 2720 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Aralık 2012, 18:06:45 »

Değerli hocalarım,
kılavuzun 18. sayfasında ""LYS’lerde adaylar, güncel öğretim programlarındaki kazanımların tamamından sorumludur."" yer alan ifadeyi nasıl yorumluyorsunuz buna göre YGS de 9. 10. sınıf konuları LYS de ise 11. 12. sınıf kazanımları sorulur anlayışı tarih mi oluyor sonuçta 2012 LYS'lerde böyle bir ayrım yoktu 9. ve 10. sınıf konuları da dahil edilmişti. sizin görüşleriniz nedir?
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2012, 11:22:03 »

Hocam LYS-3 ve LYS-4 sınavlarında 2010 dahil yapılan sınavlara bakıldığında 9. ve 10.sınıf konularının bazılarından da soru sorulduğu görülmektedir. Aslında tamamıyla eski ÖSS-ÖYS sisteminden tek fark YGS'de sadece 9.sınıf ve 10.sınıfın ortak konularından soru sorulmasıdır. Eski sitemde ÖSS'de lise 3 konularından da soruluyordu. Şimdi bu YGS sisteminde yoktur. Ama LYS-3 ve LYS-4'te 9-10-11-12 her sınıftan soru gelebilmektedir. Sadece kılavuzun 33.sayfasında  "LYS-3 Coğrafya-1 testinde  soruların Coğrafya  Dersi  Öğretim  programında  belirtilen  9.  sınıf  kazanımlarının tamamı  ile  10.,  11.  ve  12.  sınıflarda haftada  2  saat  okutulan  ortak  Coğrafya  dersi  kazanımlarıyla sınırlı olacaktır" denilmektedir.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2012, 13:32:37 »

Eski programlara göre mezun olanların itirazlarını bertaraf etmek için olduğunu düşünüyorum, sistem hızlı değişiyor, vatandaş "benim zamanımda bu konular yoktu" diye mahkemeye başvurmasını engellemeye dönük hukuki bir önlem olabilir...

adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2012, 13:44:45 »

Sayın canarp ve acar hocalarım, ben de hukuki bir önlem olarak anladım buna göre LYS'ler de artık 9. ve 10. sınıf kazanımlarını da kapsayacak. LYSlerde eskiden sadece 11 ve 12 sınıf kazanımları vardı gerçi 3-4 soru 9 ve 10 dan çıkıyordu ama artık resmileşti adamlar son derece açık ve net yazmışlar.
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Aralık 2012, 14:40:13 »

Dediğiniz gibi zaten fiilen yapılan şeyler yazıya ve resmiyete dökülmüş vaziyette.

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
geoati
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Aralık 2012, 14:36:50 »

geçen yıla ait LYS sorularına göz atarsanız zaten varolan durumun netleştiğini görürsünüz, sayın hocam
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic