Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2012 LYS-4 Coğrafya sorularının TV çözümü  (Okunma Sayısı 4124 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
shadan
Uzman Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

1994 NEF

« : 17 Haziran 2012, 13:44:24 »

2012 LYS-4 Coğrafya sorularının çözümü Habertürk TV'de verildi.
Aşağıdaki linkten bu yayını izleyebilirsiniz.
Sayfa açıldıktan sonra ekranın altındaki zamana göre arama satırında saati 14.54 olarak ayarlamanız gerekiyor.

http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=haberturk

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2012, 14:21:56 »

hocam 16. soru tartışılıyor şu anda. ben yorumumu söyleyeyim, c daha doğru gibi geldi bana.çünkü soruda 20. yy başından itibaren artış diyor..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 17 Haziran 2012, 14:23:30 »

bir şey daha.. bu cevaplar tv ye çıkan hocalara veriliyor mu yani cevap anahtarı açıklanıyor mu yoksa hocalar kendileri mi cevaplıyorlar yani kendi doğru cevaplarını mı bildiriyorlar..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2012, 15:52:53 »

16. soruyu hazırlayan ne yazık saçmalamış.Bu soruyu uzun uzun konuşabilirim.Hiç bir yerde tarım ürünleri erken kültüre alındığı için üretiminde artış veya azalış olamaz.
Hangi ülke veya çiftçi ekim yapmadan önce ekeceği ürünü erken kültüre alınmış hangisi alınmamış diye bakar.
ilkokul seviyesindeki bir zeka bile bunu anlayabilir.

Bir ürünün artış veya azalışı iklim , toprak ,ihtiyaçlar , arz talep dengesi ve çevresel koşullarla ilgilidir.(modern tarım metodlarının gelişmesi gibi)
Kaldı ki 20 yy dan sonrasını soruyor..

Yazık..Diğer soruları henüz görmedim.Umarım başka sorulardada saçmalamamışlardır.

peki hocam yanıtlayan öğretmen nasıl bu hatayı görmez de doğru cevabı farklı verir?

beyazid
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Haziran 2012, 19:55:26 »

hocam cevap anahtarı veriliyor, çözen hocalarımızda ona göre yorum yapıyorlar, o an pek eleştiri getirmiyorlar. Gerçekten çok sıkıntılı bi soru, ygs deki kaliteyi bozdular.
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2012, 20:33:38 »

hocam cevap anahtarı veriliyor, çözen hocalarımızda ona göre yorum yapıyorlar, o an pek eleştiri getirmiyorlar. Gerçekten çok sıkıntılı bi soru, ygs deki kaliteyi bozdular.
haklısınız hocam, sadece bu soru değ,il asıl sıkıntı soruların genelinde var bence de..

ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2012, 09:43:39 »

hocam b şıkkında ürünün uzun süre bozulmadan depolanması üretim artışını sağladığı söylenemezki uzun süre depolarsan  elinde mevcut tahılın olduğu için tahıl ekme ihtiyacın olur ama çok  olmaz
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2012, 09:51:49 »

hocam b şıkkında ürünün uzun süre bozulmadan depolanması üretim artışını sağladığı söylenemezki uzun süre depolarsan  elinde mevcut tahılın olduğu için tahıl ekme ihtiyacın olur ama çok  olmaz
haklı olab,lirsiniz hocam da soruda daha azdır ifadesi var.bu nedenle c şıkkında bahsedilen olayın hiç etkisi yoktur. ayrıca eğer iklim vb şartlar nedeniyle başka bir ürün ekme olanağın yoksa ve ektiğin ürünü depolama olanağın varsa o zaman o ürünü ekersin.

ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2012, 13:49:18 »

c şıkkında erken kültüre alındığı için zaman içinde daha  geniş coğrafyaya yayılma imkanı bularak üretim genel anlamıyla artmıştır   ama b şıkkı dediğim gibi uzun süre depolanabilir olması o ürünü ekmez demiyorum eker ama az eker elindeki buğdayına bakar ona göre ne kadar ihtiyacı varsa ona göre eker zaten soruda hangisi üretimdeki bu artışta hangisinin etkisi  en azdır diyor etkisi yok demiyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic