Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2011 YGS Coğrafya Soruları ve Çözümleri(TRT yayını-VİDEO)  (Okunma Sayısı 9896 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Mart 2011, 15:48:05 »

2011 YGS Coğrafya Soruları ve Çözümleri(TRT yayını-VİDEO)

http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=trt1&seekTime=27-03-2011%2018:10
nisa2696
VIP Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Mart 2011, 16:35:19 »

yanlış hatırlamıyorsam iç kuvvetlerden 3 soru var,9.sınıflarda tam da bu konuyu işlerken anlatımda ayrıntılara biraz daha önem verebiliriz diyorum sayın hocalarım...

Ve yalnızlık, sigara külü kadar yalnızlık!
Ve toprağın rüyaya yılan gibi girişi.
Sana da Monna Rosa, taş bebeği bıraktık.
Ellerinde kılçıklı balıkların bir dişi.
Senin hatıran gibi büyük, yeni, karanlık;
Senin hatıran kadar Allah ve şeytan işi...
Ve yalnızlık, sigara külü kadar yalnızlık!
MİMARSİNAN
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Mart 2011, 17:11:39 »

Harikasınız Hocam. Sonsuz teşekkürlerimle... Cheesy
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Mart 2011, 17:22:21 »

Basınç merkezinin verildiği soruyu çözüm tarzı çok komik. Ülkemizde bilimin ne hale geldiğinin göstergesi. Amaç öğrencilerde bilimsel düşünme yetisi kazandırmak değil verilen şıklardan birini seçmek. Böyle iş mi olur ''s'' ile ters ''s'' ile bilim mi yapılır! TRT'de ülkemizin en saygın coğrafyacısıymış (!)
atlantis
Üye
**

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Mart 2011, 17:46:22 »

evet bende acaba nasıl bir açıklama yapacak sorunun çözümünde diye merakla beklerken şok oldum Smiley

MERSİN HZ-ÇA ANADOLU LİSESİ
maksimus
Deneyimli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Mart 2011, 17:48:03 »

Basınç merkezinin verildiği soruyu çözüm tarzı çok komik. Ülkemizde bilimin ne hale geldiğinin göstergesi. Amaç öğrencilerde bilimsel düşünme yetisi kazandırmak değil verilen şıklardan birini seçmek. Böyle iş mi olur ''s'' ile ters ''s'' ile bilim mi yapılır! TRT'de ülkemizin en saygın coğrafyacısıymış (!)

Hocam önemli olan doğru şıkkı bulmak gerisi önemli değil, TRT hangi kriterlere göre bu arkadaşı seçti yada bununla ilgili bir duyuru yaptı da ona göremi bu arkadaşları aldı yada hangi dayı bu işi halletti merak ediyorum.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Mart 2011, 17:51:39 »

Bence son yılların en kolay sorularındandı.

Ekrandaki hocamız sanırım yıl boyunca Sınıf 2010 programında coğrafya derslerini anlatan kişiydi.

Burada bir not ÖSYM ye.Sınav sorularını ticari bir meta haline getirdikleri için kendilerini kınıyorum.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
z.net
VIP Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Mart 2011, 18:02:14 »

Bence son yılların en kolay sorularındandı.

Ekrandaki hocamız sanırım yıl boyunca Sınıf 2010 programında coğrafya derslerini anlatan kişiydi.

Burada bir not ÖSYM ye.Sınav sorularını ticari bir meta haline getirdikleri için kendilerini kınıyorum.
TRT yi kınama noktasında size katılıyorum hocam, YGS ye giren  1.711.254 öğrencinin mekar ve heyecanını maddi kazanç için 2 gün bekletmeyi tercih etmeleri kınanmayacak bir durum değil gerçekten, umarım başları göğe ermiştir....
bektaşoğlu
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Mart 2011, 18:07:55 »

sorular güzel basit gibi ama bilgi de isteyen terimler var içinde

mesele soruyu kısa yoldan basit bir şekilde cevap vermesi değil mi bizler de derslerde öğrencilerimize bu bilgileri vermiyor muyuz öğretmen de S harfinden örnek verdi bu gayet doğal ve normal. uzun uzun bilimsel açıklama  yapmasına gerek varmı. her şeye  eleştirel yaklaşmayalım

yağlıdereli
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 27 Mart 2011, 18:16:40 »

sorular güzel basit gibi ama bilgi de isteyen terimler var içinde

mesele soruyu kısa yoldan basit bir şekilde cevap vermesi değil mi bizler de derslerde öğrencilerimize bu bilgileri vermiyor muyuz öğretmen de S harfinden örnek verdi bu gayet doğal ve normal. uzun uzun bilimsel açıklama  yapmasına gerek varmı. her şeye  eleştirel yaklaşmayalım

Kesinlikle katılıyorum bektaşoğlu Hocam. Açıklama bir yere kadar. Öğretmenlerin de artık amaçları; öğrenciye kısa yoldan, düz mantık bir şeyler öğreterek soru kaçırtmamak. O yüzden bence de eleştirel yaklaşılmamalı. Ben mesela soruyu çözerken "ters s" olması gerekiyordu diye düşündüm ve öyle cevapladım. Tabi ki yanlış bir tutum. Sonuçta geleceğimizi yetiştiriyoruz ve böyle öğretilmesi yanlış bir eğitim şekli. Bence öğretmenlerin öğretim şekillerini de biraz eleştirmeli!...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
yorgun62
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 27 Mart 2011, 18:33:56 »

evet bende hocalarımı yaptıkları eleştirilerde çok haklı buluyorum.ülkemizin bilim fotografı! ve gerçekten çok ilginç hocanın heyecanından mı kaynaklıydı bilmiyorum soruları müthiş açıklayıcı bir anlatımla çözdü(!).teşekür ederim.
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Mart 2011, 18:49:58 »

bende coğrafya sorularının zor olmadığı kanaatindeyim
Ayrıca ÖSYM nin soruların çözüm hakkını sadece trt ye vermesinin haksız rekabete yol açtığını insanların verdikleri sınav ücretleriyle yapılan bir sınavda soruların tam çözümüne ulaşabilmek için bir kaç gün beklemek zorunda bırakılmasının kısa bir zamanda düzeltilmesi gereken bir yanlış olduğunu düşünüyorum.
huseyin09
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Mart 2011, 19:03:12 »

1.5 milyon öğrencinin bilgi, beceri ve yeteneklerini ölçmek ancak böyle ezberci bir sistemle olur zaten, TV deki hoca ne yapsın, dersaneler ne ki,o farklı bir şekilde çözsün soruyu, öğrenci bile okulda seni bu şablona sokup düzenin bir parçası olmaya zorluyor, tüketici toplumun gereklerine uygun olarak. Bu şekilde seçtiğin öğrenci gerçek anlamda ne kadar başarılı, seçilemeyen ne kadar başarısız.Bilginin ve düşüncenin derinliğinden,sorgulama yetisinden çok yüzeyselliği ve çabukluğu prim yapıyor bu devirde. Neyse bu konu uzayıp gider böyle...Saygılarımla...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2011, 19:16:22 »

sorular konuları tarayıcı nitelikteydi . bursa uludağ sorusu tartışmaya açık bir sorudur. iptal olabilir. meb kitabı ve çoğu özel kaynakta buzul olduğu yazıyor. 2500 metrelik uludağda buzul varmı yokmu bu hata yı kim düzeltecek bekleyelim görelim.

keserm
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Mart 2011, 19:47:15 »

Allah aşkına arkadaşlar ne var bu durumda bu kadar büyütülecek sanki basınçlar anlatılırken saat ibresi kavramını kaç öğrenci anlıyor dersiniz?  İsterseniz deneyin göreceksiniz bazı bilgilerin kodlanması bazen iyi sonuçlar da veriyor.kaldı ki eminim sizlerde derslerinizde bu tür kısa kodlamalardan faydalanıyorsunuz
haydi bir video da siz ekleyinde nasıl anlatılırmış bir de biz görelim bekliyceem.herşeyi eleştiriyorsunuz
burada soruyu çözen mi yoksa soru tarzları,sorulardaki mantık vs gibi,daha önemli şeyler mi*
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic