Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: BİLGİLENELİM iyi tanıdığınız yerlerin kısa önemli özellikleri  (Okunma Sayısı 9333 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« : 02 Aralık 2007, 09:02:01 »

muharrem hocanın meriç nehri ile ilgili kısa yazısından etkilenerek açtığım bu konuda iyi tanıdığınız bildiğiniz yerlerin kısa ilginç özelliklerini paylaşırsak bazı konuları en iyi şekilde  öğreneceğimizi umuyorum. böylece kitaplardaki eski güncel olmayan bilgilerdende bağımsız yeni bilgiler edinmiş olacağız.
konular bir kale yeni açılan bir yol güzel bir turizm beldesi yeni bulunmuş ilginç mağaralar, yetiştirilen ilginç ürünler, göller, barajlar, yeni sanayi kuruluşları, yerleşmeler, konut tipleri, ilginizi çeken coğrafi olaylar vs. olabilir. verilen alıntı ise kaynakta belirtirsek iyi olur.
iyi çalışmalar
bilgi paylaşıldıkça güzeldir.

ilki benden olsun tuz gölünün pembemsi olmasında filamingo kuşlarının sağladığı mikroorganizmalar etkiliymiş. bunu ted ankara koleji bölüm başkanından öğrenmiştim.

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2007, 09:05:08 »

balıkesir, altınolukta mıhlı çayı üzerinde harika suyu buz gibi olan bir şelale var. ulaşmak zor ama altınoluk tarafına giden arkadaşlarımın mutlaka görmesini öneririm. dev bir dev kazanı buz gibi bir su yüksek kesimlerden suya atlayabilme özelliği.....
arabanızı bıraktıktan sonra yaklaşık 1 km yürümeniz gerekiyor. yer altınoluktan çanakkaleye giderken sağda kalıyor.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2007, 10:40:54 »

Bir öneri imza kısmına bu yerler ile ilgili resimleri ekler ya da kısa açıklamalar yaparsak nasıl olur.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #3 : 02 Aralık 2007, 11:06:13 »

Bir öneri imza kısmına bu yerler ile ilgili resimleri ekler ya da kısa açıklamalar yaparsak nasıl olur.
Hocam imzamdaki bloğumda, gezme imkanı bulduğum bazı yörelere ait kısa bilgiler ve çokça kendim çektiğim fotoğraf var.Şimdilik başlangıç aşamasında ama zaman buldukça geliştirmeyi düşünüyorum.İncelerseniz sevinirim

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Aralık 2007, 11:10:47 »

imza ya nasıl fotoğraf ekleyeceğinizi kısa ca açıklayayım. www.imageshack.us adresini açıyorsunuz. açılan sayfada upload bölümüne tıklayıp yükleyeceğiniz (Bilgisayarınızdan) resmi buluyorsunuz host it bölümüne tıkladığınızda. yeni bir sayfa açılacak ve linkler gelecek ilk linki ya da forums 1 seceneğindeki linki kopyalayıp profilinizin kimlik bilgisi bölümün deki  yere yapıştırıyorsunuz kimliği değiştir diyorsunuz.

doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Aralık 2007, 12:30:59 »

yusufcetin hocamın açtığı "meriç" yazısı da benim aklıma aşağıda yazdığım şeyleri hatırlattı. aynı soruyu oraya da yazdım ama orda görmeyenler için buraya da koydum.
     meriç'in ağız kısmının Yunanistan'a doğru kaydırıldığını duymuştum daha önceleri.
(gerekçesi tam neydi hatırlamıyorum ama bizim taraftaki halk, döküldüğü yerdeki kirlilikten yakınmış galiba. Yunanistan tarafı da "istemiyorsanız bize doğru kaydırabiliriz" demiş. Sonrasında Yunan karasularında balık bol, bizim taraf fakir. -akarsuyun denize taşıdığı sularda balıklar için bol  besin olduğu için-) 
 Konu hakkında daha kesin bilgisi olan varsa doğrulayabilir mi...?

doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Aralık 2007, 12:35:13 »

ben de tuz gölündeki yüksek tuz oranına uyum sağlamış tek hücreli canlılardan dolayı pembemsi olduğunu biliyordum.demek ki filamingolarla gelmişler oraya...
güzel bir bölüm açmışsın cumhur hocam,aklına sağlık...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 02 Aralık 2007, 21:12:58 »

umarım çok güzel bilgileri burada paylaşacağız. hayatınızda sizi coğrafyası etkileyen yerler nereleri ve kısa özellikleri ....

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Aralık 2007, 21:27:19 »

mesela benim imza olarak kullandıgım resmin (uzunköprü) dünyanın en uzun taşköprüsü olduğunu biliyormuydunuz.

halomorfik
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Aralık 2007, 21:47:55 »

sinop erfelek şelalesi 14 takım şelaleden oluşuyor ve hepsi sıralı şekilde yukarı yamaca doğru yükseliyor.mutlaka gezin.

--konya seydişehir yolu üzerinde tınazepe mağarası var turizme yeni açıldı mutlaka görün.suğla gölüyle bağlantısı var.

--meke gölünden güneş tutulması çok güzel izleniyor.29 mart 2006 da bir grup coğrafya öğrencisi iken izlemiştik tutulmayı.karapınarın ışıkları söndü birden sokak lambaları otomatik olduğundan karanlık basınca ışıklar yandı süper bir 2 dakikaydı.en uzun konyadan izlendi sanırım tutulma.

---van'da muradiye şelalesi var çok güzel akıyor gece gittiğimiz için tam göremedik ama olsun sesi bile ürkütücüydü.en kısa zamanda gündüz gözüyle görmeliyim.

---kayseri yahyalı kapuzbaşı ve derebağ şelaleleri var.derebağ şelalesi gelin gibi oluyo özellikle bahar ayında.kapuzbaşı ise her daim fışkırıyor gürül gürül.sanki dağa hançer sokmuşlar 3 yerden su fışkırıyor.

-bende yer bitmez daha çok yer var anlatacağım ama şimdilik bu kadar yeter.

1 gün gelecek 1 gün kalacak
cografya4242@hotmail.com
halomorfik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Aralık 2007, 21:52:02 »

daha fazlası kendi sitemde merak edenlere....

http://oktayonen.sitemynet.com/manisalihoca/

cografya4242@hotmail.com
halomorfik
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2007, 22:00:47 »

bergama-ayvalık arasında kozak yaylası var çam kozalaklarıyla dolu ağustos böcekleri konser veriyor.doğa ile başbaşa ideal bir yer.

-şanlıurfada göbeklitepe var konya çatalhöyükten daha eskiye dayanan bir tarihi var dikkatinizi çekerse.tarih coğrafya iç içe...ilginç

--şanlıurfada gümrükhan diye bir yer var tarihi bedesten ve kahvehane yaşayan tarih yani.bir oturun soluklanın mırra için.iyi gelir

---mardin'e gidin süryani kiliselerini gezin.dar sokaklarda kaybolun.mardin ulucamiye gidip oradan mezapotamya ovasını izleyin.deniz gibi ucu bucağı yok.o kadar güzel görünüyo ki.anlatılmaz yaşanır.

--yetermi bu kadar..daha fazlası 

http://oktayonen.sitemynet.com/manisalihoca/

cografya4242@hotmail.com
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 02 Aralık 2007, 22:21:30 »

Ben bizzat görmedim ama Dünya'nın En Büyük Yüzen Adasının Türkiye'de Erzincan ile Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi sınırındaki Ahmediye Gölü'ndeki 105 metrekarelik adası olduğunu internetten öğrendim.
Bu bilgiyi de coğrafya biz ailesi ile 20 Kasım 2007 tarihinde paylaşmıştım.
Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri aşağıdaki topikten bulabilirsiniz.
http://www.cografya.biz/forum/index.php?topic=7141.msg65940#msg65940
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 02 Aralık 2007, 22:26:17 »

Bir Karadenizli olarak çok güzel bir coğrafyanın insanı olmaktan mutluluk duyuyorum.Denizle yeşilin bir aradaki armonisini doğduğumdan beri izlemek ve bundan zevk almak beni coğrafyaya aşık etti. Bu coğrafyada yaşayan ve çalışan arkadaşlarımın yanında ukalalık yapmak istemem. Özellikle Fırtına vadisini tüm arkadaşlarımın görmesini Karadeniz yaylalarındaki olağanüstü doğal zenginliği yaşamalarını isterim. Ama Türkiye'nin her yerini fırsat buldukça gezmeye görmeye gidiyorum. Ülkemin her yeri bir harika  

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 02 Aralık 2007, 22:36:11 »

Hatay'ın Samandağ ilçesindeki rüzgar enerjisi santralinde çalışmalar sürüyor. Sebenoba köyünde kurulan ve toplam 30 megavat gücünde elektrik üretimi sağlayacak olan tesiste, 15 adet rüzgar kulesi olacak.
Aralık ayında sistem Antakya'ya bağlanacak ve Antakya'ya elektrik verilmeye başlanacak.

Not:Reklam gibi olmasın ama Kanal D'de yayınlanan ASİ adlı dizide de gösterilecekmiş.Görmek isteyenler için tabiki.
 Wink Wink Wink Wink Wink

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic