Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Müfredata İptal Davası - Haber  (Okunma Sayısı 5171 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2009, 18:30:44 »

Müfredata iptal" davası Danıştay'da görüldü”
2006'da bir öğrenci velisi tarafından açılan "müfredata iptal" davası  Danıştay'da görüldü. Öğrencilerin yeterince iyi eğitim gördüğünü savunan davalı idare MEB'in yetkilileri, müfredat için Dünya Bankası'na borçlandıklarını itiraf etmekle birlikte, yakın zamanda müfredatı tekrar değiştirmeyi düşündüklerini bildirdiler.

2006'da bir öğrenci velisi tarafından açılan "müfredata iptal" davası bugün Danıştay'da görüldü. Öğrencilerin yeterince iyi eğitim gördüğünü savunan davalı idare MEB'in yetkilileri, müfredat için Dünya Bankası'na borçlandıklarını itiraf etmekle birlikte, yakın zamanda müfredatı tekrar değiştirmeyi düşündüklerini bildirdiler.

(ANKARA) 2005-2006 öğretim yılında uygulamaya konulan "Yapılandırmacı Müfredat Programı"na karşı 2006'da bir öğrenci velisi tarafından açılan davanın duruşması, bugün Danıştay 8. Daire'de görüldü. Duruşmada davacı öğrenci velisi Seher Yaşar ve vekil Avukat Esmani Kırmızı'nın yanı sıra, bir müfredatın tümüyle iptali istemindeki ilk örnek olan davanın hazırlanmasında katkısı bulunan Yurtsever Cepheli Eğitim Emekçileri de yer aldı.

Avukat Kırmızı, mahkemeye 13 sayfalık bir dava dilekçesi sundu. Dilekçede, yeni müfredat programı ile eğitimin uluslararası pazarların ve emperyalist örgütlerin rantına açıldığı belirtilerek, dava klasörlerinde yer alan kanıtların bir özeti olarak Grontmij-CarlBro ve SPAN gibi uluslararası şirketlerin bu süreçte nasıl karlı çıktıklarına değiniliyor.

MEB'in bu şirketler aracılığıyla yürürlüğe sokmaya çalıştığı "Yerel öğrenme modeli" gibi uygulamaların öğrencileri yeterli bilgi ile donatmadığı gibi, onların duygularını ve sosyal davranışlarını standartlaşmayı amaçladığı; ayrıca sivil toplum örgütleriyle işbirliği adı altında eğitimdeki ulusal birliğin parçalandığı ve bu sürecin bir diğer izdüşümü olarak da özelleştirmelerin önünün açıldı belirtiliyor.

Dilekçede, yeni müfredat programı sonrasında egemen olduğu belirtilen "bilimselliğin ve aydınlanmanın reddi", "cahilliğe övgü", Fethullah Gülen'in eğitim alanındaki faaliyetleri, ve "ulus devlet yerine Osmanlı döneminin yüceltilmesi" gibi olgulara da işaret ediliyor.

"Öğrencilere bilgi verilmeden fikir sahibi olmaları isteniyor"

Duruşmada söz alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri, davacı Seher Yaşar'ın oğlu Deniz Can'ın derslerinde başarılı olduğunu iddia ettiler. Müfredat programının içeriğinin son derece zayıf olduğunu ve seviye bu kadar düşükken oğlunun notlarının yüksek olmasının bir şey ifade etmeyeceğini düşünen Yaşar, kısa bir konuşma yaparak derslerde "etkinlik" dışında fazla bir şey yapılmadığını ve öğrencilere yeterli bilgi verilmediğini söyledi.

Yaşar, çocuğunun eğitiminden kaygı duyduğunu, fakat onu sınavlara hazırlamak üzere dershaneye gönderme gibi bir olanağının da bulunmadığını vurguladı. Bunun üzerine davalı idare MEB, Seviye Belirleme Sınavlarını "açık uçlu" hazırladıklarını ve velilerin çocuklarını dershaneye göndermesine gerek olmadığını öne sürdü. Davacı Yaşar ise, bu tip soruların bilgi birikimini ölçmek için yeterli olmadığı; öğrencilerin bir konuda yeterli bilimsel bilgi sahibi olmadan "açık uçlu" sorulara kişisel düşünce ve yorumlarla yanıt vermeye itilmesinin de doğru olmadığı görüşünde.

Kaynak:milliegitimciler.com/haber.sol

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2009, 19:09:23 »

yeni müfredatla ilgili olarak karşılaşılan sıkıntılar, müfredatın eksiklikleri  dile getirilip tartışılabilir.Kaldıki bizler de sürekli olarak gördüğümüz eksiklikleri burada dile getirip tartışıyoruz.ama dilekçedeki şu cümleye kafam takıldı ''yeni müfredat programı sonrasında egemen olduğu belirtilen "bilimselliğin ve aydınlanmanın reddi", "cahilliğe övgü", Fethullah Gülen'in eğitim alanındaki faaliyetleri, ve "ulus devlet yerine Osmanlı döneminin yüceltilmesi" gibi olgulara da işaret ediliyor.'' Bu cümlenin dayanağını sanırım herkes bilmek ister.. dilekçenin tamamını okuyabilme imkanımız olsaydı iyi olurdu..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2009, 18:39:47 »

Arkadaşlar yeni konu açmamak için buraya yazayım dedim.Bugün okulumuza Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Sayın Ömer BALIBEY ile Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Merdan TUFAN ziyerete geldiler.Bizlerle bir sohbet toplantısı yaptılar.T.T.Kurulu Başkanı müfredatla ilgili sıkıntılarınız var mı diye sorduğunda hepimizin malumu 9.sınıf konularının genişliği ve süre yetmezliğinden bahsettim.O da coğrafya müfredatıyla ilgili genel bir sıkıntı olduğunu,uygulamada konuların yeterince anlaşılamamasından kaynaklanan bir durumun olduğunu bunun düzeltilmesi için arkadaşların çalıştığını(kendi ifadesi) gerekli düzeltme ve düzenlemenin yapılacağını söyledi.Ne kadar inandırıcı ve sonuç alıcı olacak bilmiyorum ama en yetkili ağızdan söylenen bu...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2009, 18:48:11 »

İnşallah Zeki hocam, inşallah. Lafta kalmasın da.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

CRY
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2009, 20:17:44 »

COĞRAFYA PROĞRAMI İLE İLGİLİ TESPİT EDİLEN SIKINTILAR İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ DURUMDA. BİLGİLERİNİZE
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2009, 20:44:55 »

İnşallah 9. sınıf programı biraz hafifletilir yoksa yetişmesi mümkün değil

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 23 Mayıs 2009, 08:00:14 »

İnşallah 9. sınıf programı biraz hafifletilir yoksa yetişmesi mümkün değil
Size katılıyorum hocam.Ancak benim çalıştığım okuldaki arkadaşlar için de geçerli, bazı arkadaşlar konuları yetiştirdiler hatta ileri bile geçtiler. Bunu nasıl yapabildiler bilmiyorum ama durum böyle..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 23 Mayıs 2009, 09:25:15 »

Kemal Hocam benim de tanıdığım bazı arkadaşlar "ne var yetiştirmeyecek rahatlıkla yetiştirip bitiriyoruz" diyorlar ama bunu nasıl yaptıklarını söylemiyorlar!

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
BeYaZ GeLiNcİk
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayırlı ramazanlar

« Yanıtla #8 : 23 Mayıs 2009, 09:41:55 »

okulumuzda uygulanan okuma saatinin  tek olumsuz etkisi 9. sınıf coğrafya derslerine denk getirilmesi buda öğretmenlerimizin 2 ayağını bir pabuca sokuyor..
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 23 Mayıs 2009, 10:51:02 »

Kemal Hocam benim de tanıdığım bazı arkadaşlar "ne var yetiştirmeyecek rahatlıkla yetiştirip bitiriyoruz" diyorlar ama bunu nasıl yaptıklarını söylemiyorlar!
Zeki hocam bunun sırrını neden söylemiyorlar Coca cola formülü gibi çok gizli bir formül mü  Cheesy Cheesy

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2009, 11:13:31 »

İbrahim Hocam bu işin formülü dersi "laylay lom işlemek" olsa gerek.Bunun da bilinmesi ilşlerine gelmiyor demek ki...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2009, 11:24:19 »

İbrahim Hocam bu işin formülü dersi "laylay lom işlemek" olsa gerek.Bunun da bilinmesi ilşlerine gelmiyor demek ki...
Zeki hocam emin olun elimizden gelen gayreti gösteriyoruz dersin her dakikasını verimli kullanmaya çalışıyoruz fakat yine olmuyor şaka bir yana şu müfredatı gerçekten tam anlamıyla öğretip yetiştiren arkadaş bulursam onun yöntemini dinlemekten onur duyarım ancak üstünkörü bir anlatımla yapılmamak kaydıyla...

erdincceyhan
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2009, 21:19:07 »

9. sınıflar eski programa göre hayli rahatladı. Ama 19 Mayıs çalışmaları da nerdeyse 10 saat ders kaybına neden oluyor. Bu kayıp olmasa bir nebze rahatlarız. Bazı illerde 19 Mayıs kutlamaları için okullar sıraya konulmuş, Diyelim ki bu yıl sıradaki ilk beş okul, gelecek yıl sıradaki ikinci beş grupluk okul gibi....
    Birçok bıranş 9. sınıfta ders saatinin artırılmasını istiyor. Bu nedenle çözüm önerisi bu değil. Biz Antalya'da 1. Eğitim bölgesi olarak geçen yıldan beri her bölge zümresinde şu öneriyi yapıyoruz:
1-   9. sınıfta yer alan İç kuvvetler ve dış kuvvetlerle ilgili konuların 10. sınıfa Dünyanın hareket eden levhaları konusunun hemen arkasına alınması,
2- 10 TM sınıflarında Coğrafyanın 3 saate indirilip 11 TM sınıflarında ise 3 saate çıkarılması.

marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Ekim 2009, 17:21:27 »

yeni müfredatla ilgili olarak karşılaşılan sıkıntılar, müfredatın eksiklikleri  dile getirilip tartışılabilir.Kaldıki bizler de sürekli olarak gördüğümüz eksiklikleri burada dile getirip tartışıyoruz.ama dilekçedeki şu cümleye kafam takıldı ''yeni müfredat programı sonrasında egemen olduğu belirtilen "bilimselliğin ve aydınlanmanın reddi", "cahilliğe övgü", Fethullah Gülen'in eğitim alanındaki faaliyetleri, ve "ulus devlet yerine Osmanlı döneminin yüceltilmesi" gibi olgulara da işaret ediliyor.'' Bu cümlenin dayanağını sanırım herkes bilmek ister.. dilekçenin tamamını okuyabilme imkanımız olsaydı iyi olurdu..

Katılıyorum ve kınıyorum..

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic