Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Müfredata Göre Coğrafya Kaça Ayrılır ?  (Okunma Sayısı 27722 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 12 Kasım 2006, 20:25:00 »

Arkadaşlara yeni müfredata göre coğrafya kaça ayrıldığı konusunda değişik görüşler bulunmaktadır bu konuda 5 e ve 9 'a ayrılır diye coğrafyacılar 2'ye bölünmüş durumda daha farklı düşünenler varsa cevaplarınızı bekliyoruz bu meseleyi bir an evvel çözüme kavuşturmak istiyoruz HIZLI CEVAP KUTUSUNA GÖRÜŞLERİNİZİ YAZABİLİRSİNİZ

MENDERES KILIÇARSLAN - YOZGAT
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2006, 20:35:25 »

menderes hocam önce böyle bir konu açtığınız için çok teşekkür ederim.
benim talim terbiyenin 9, 10, 11, 12. sınıflardaki konu başlıklarına baktığımda hep
1 . doğal sistemler
2. beşeri  sistemler
3. mekansal bir sentez Türkiye
4. küresel ortam bölgeler ve ülkeler
5. çevre ve toplum konuları bulunmaktadır.
acaba bilmediğimiz başka konu başlıkları da mı var eski sistemden ayrı olarak
bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımızın konuya açıklık getirmesi bizi çok mutlu eder.

yerköy
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2006, 20:56:45 »

Hocam kitap yazmış biri olarak teşekkürler farklı görüşleri bekliyoruz
uganhuseyin
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2006, 21:07:04 »

Sevgili arkadaşlar bu işin eskisi yenisi yok bence. Benim bildiğim coğrafya ikiye ayrılır. Genel Coğrafya- Yerel Coğrafya. Tabi bunların alt bölümleride var.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #4 : 12 Kasım 2006, 21:17:02 »

Cumhur hocam, bu ayrımın coğrafyanın bölümleri anlamına gelmediğini söylemek istiyorsunuz sanırım?Ben yanlış mı anladım yoksa..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 12 Kasım 2006, 21:25:03 »

yeni sisteme göre coğrafyanın bölümleri bunlar diye biliyorum

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 12 Kasım 2006, 21:31:27 »

Umarım yeni müfredata uygun hazırladığınız kitabınızda böyle bir ayrım yapmamışsınızdır...

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 12 Kasım 2006, 21:46:55 »

kemal hocam yeni sistemi en iyi siz takip ediyorsunuz bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim coğrafya kaç bölüme ayrılır yeni sisteme göre detaylar sizde

emrahaygun
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Kasım 2006, 21:57:54 »

Umarım yeni müfredata uygun hazırladığınız kitabınızda böyle bir ayrım yapmamışsınızdır...
Kimseyi karalamak için söylemiyorum. Cumhur Bey emek vermiş bir kitap hazırlamış. Ama arkadaşlar okullarımıza gönderilen program kitabına baktığımda Cumhur Bey'in yazdığı kitap yeni müfredata çok uzak. Daha doğrusu yeni müfredatın mantığıyla bir ilgisi yok. Sadece konu başlıklarını yeni müfredattan almış. Kitap tamamen eski klasik sistem kitabı.
Ve coğrafyayı 5 bölüme ayırması çok yanlış. Çünkü müfredatta BEŞ ÖĞRENME ALANI diyor. Bu, coğrafyanın beş bölüme ayrılması anlamına gelmez. Konuları tekrara kaçınmadan öğretmek için geliştirilen bir sistematiktir bu beş öğrenme alanı. Ben şu anda okulda Coğrafyayı Fiziki Coğrafya ve Ekonomik ve Beşeri Coğrafya olmak üzere iki ana bölüme ayırarak öğretiyorum.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Kasım 2006, 21:59:50 »

Cumhur hocam verdiğiniz kavramlar coğrafyanın 5 öğrenme alanı.Coğrafya doğal sistemler ve beşeri sistemler olmak üzere ikiye ayrılır.Tabiki bu sistemlerin alt bölümleri mevcut.Yeni müfredatı iyi kavrayabilmek için talim terbiye kurulunun yayınlamış olduğu coğrafya dersi kılavuz kitabını incelemek gerekiyor.Ders kitaplarından müfredatın özünü anlamak mümkün değil.Zaten bu kitapların müfredatı ne derece  yansıttığı tartışılır....
cheri
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Kasım 2006, 22:04:48 »

Emrah arkadaşıma katılıyorum.Cumhur hocanın yazdığı kitap güzel ,fakat yeni müfredatla kesinlikle uyumlu değil.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #11 : 12 Kasım 2006, 22:38:00 »

Bence Cumhur Beyin hazırladığı kitap hem yeni müfredeta uygun hem de öss ye hazırlık niteliğinde.Ayrıca Çok kapsamlı araştırmalar da yapılmış.Ben kitabı kime gösterdiysem çok beğendi.Coğrafya'nın bölümleri ne gelince...Tabii ki biz hep 1.Fiziki Coğrafya 2.Beşeri ve Ekonomik Coğrafya olarak ikiye ayırdık.Eğer bu geniş ayrımdan sonra alt dallara ayırmaya çalışırsak birçok konuya ayrılabilir.Bence yıllardan beri bilim adamlarının sınıflandırdığı bir konuyu yeni müfredat adı altında farklı biçimlerde sınıflandırmaya gerek yok.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
serefakar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Kasım 2006, 22:38:41 »

sevgilği meslektaşlarım
daha önceki coğrafya müfredatında konular vardı. bu konular daha üst bölümleri olan üniteler altında birleşirdi. şimdi ise bunun adı değişti. hedefler ve hedef davranışlar ortadadan kaldırıldı. bunların yerini yani ünitelerin yerini  öğrenme alanları. hedeflerin yerini kazanımlar aldı.

buna göre öğrenme alanları olarak:
1 . doğal sistemler
2. beşeri  sistemler
3. mekansal bir sentez Türkiye
4. küresel ortam bölgeler ve ülkeler
5. çevre ve toplum konuları bulunmaktadır.
6.coğrafi beceriler ve uygulamalardır.

ancak önemli olan burada burada coğrafyanın konusu ve amaçlarıdır. bütün derslerin amacına uygun şeklinde takip edilmesi gerekir.

YOLCUYUZ ŞU CİHANDA SILA BABIMIZ MAKBER
SONSUZA GİDEN YOLDA BIKMADAN BİZİ BEKLER..

Fatih Anadolu Lisesi/Afyonkarahisar
Şeref AKAR
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #13 : 12 Kasım 2006, 22:59:42 »

Coğrafya Dersi Öğretim Programı ve Klavuzunda bu konuyla ilgili herhangi bir açıklayıcı bilgi bulunmamaktadır.
Yeni sitemde coğrafya konu başlıkları yani ayırım eski konuların farklı bir şekilde ifadesi olarak ortaya çıkmıştır.
Buna göre daha önce bizim fiziki coğrafya olarak ele aldığımız konular yeni müfredatta Doğal Sistemler, Beşeri ve Ekonomik Coğrafya olarak ele aldığımız konular yeni müfredatta Beşeri sistemler olarak ayrılmıştır. Daha önce ayrı birer bölüm olarak işlediğimiz Türkiye coğrafyası ve ülkeler coğrafaysı ise yeni sistemde Mekansal sentez olarak oluşturulmuş ve bu da Türkiye ve Ülkeler olarak ayrılmıştır.
Cumhur beyin kitabı bir kaynak kitaptır. Ve öyle sanıyorum ki bu eski sistem ile yeni sitemin bir sentezidir. Öğrenci bir taraftan bu kitabı kaynak kitap olarak kullanırken, diğer taraftan da yeni siteme alışamamanın verdiği endişeleri bir nebze de olsun gidermeye çalışmaktadır.
Öyle tahmin ediyorum ki Cumhur Hocanın kitabıyla ilgili yapılan bu eleştriler karşısında memnun olduğudur. Çünkü yaklaşık 150 meslektaşımıza kitabını gönderirken asıl istediği de buydu. Yani kitapta yer alan konuların her anlamada eleştrilmesiydi.

cheri
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Kasım 2006, 23:17:16 »

Burada coğrafyanın bölümlerinin veye konularının ne olduğundan ziyade, bu konuların işleniş ve sunuş şekli önemlidir.Yeni müfredat coğrafyaya farklı bir bakış açısı getirmiştir.Tabiki eskisinden çok daha iyi.Yoksa coğrafyayı yeniden yazacak değiliz.Alanı belli ,konuları belli...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic