Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Müfredat öğrencileri coğrafyadan soğutuyor ve eksik mi yetiştiriyor???  (Okunma Sayısı 11264 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Kasım 2007, 15:23:41 »

Arkadaşlar  yeni müfredatı uygulmaya başladığımızdan itibaren şunlar dikkatimi çekti paylaşmak istedim. Sizde durumlar nasıl merak ettim.
1) Öncelikle 9. sınıftaki zaman problemini hala aşabilmiş değiliz.Bu nedenle 9. sınıfta tam verim aldığımız söylenemez.
2) Eski müfredatta Türkiye Fiziki Coğrafyası dersinde hem Türkiye ile ilgili bilgiler bir arada öğrenilmiş oluyordu hem de 9. sınıfın büyük bir bölümünün konular içersinde tekrarı yapılıyordu. Öğrenciler 9. sınıftaki eksikliklerini burada tamamlıyorlar ve verdiğimiz testleri de çok daha iyi çözebiliyorlardı. Şimdi arada kopukluk olduğu için 10. sınıfın sonunda bile  öğrenciler ÖSS ye yönelik olarak testlerde zorlanıyorlar ve derse karşı soğukluk gösteriyorlar.
3) 11. sınıfta Beşeri ve Ekonomik Coğrafya konuları ile Daha derli toplu bilgi veriliyordu. Şimdi ise Resmen biyoloji dersi tarzında dersler yaptığımız ve gereksiz ayrıntılar içinde boğulduğumuz için öğrenciler artık coğrafya dersinden iyice soğumaya başladılar.

SONUÇ: Önceki müfredatta Öğrenciler 9. sınıftan itibaren kademeli olarak coğrafyayı öğreniyorlar, bilgi seviyeleri arttıkça daha iyi test çözebiliyorlar, derse  de yavaş yavaş ilgi gösteriyorlar ve dersi zamanla seviyorlardı.
            Yeni müfredatla birlikte benim gözlemlediğim kadarıyla öğrenciler coğrafya dersinden kademeli olarak soğuyorlar. Etkinliklere de bu nedenle yeterli derecede önem vermiyorlar. Yani  bizler fotokopiler içinde boşa vakit geçiyoruz gibime geliyor.

Burada anlatmak istediğim liselerin yegane hedefi olan ÖSS'ye yönelik olarak, yeni müfredat çok boş ve yetersiz görünüyor. Keşke ÖSS sınavı olmasaydı da Yeni müfredatın amaçladığı tipte öğrenciler yetiştirebilseydik. Unutmayalım ki arkadaşlar okuttuğunuz öğrenciler yapılan bir seviye belirleme sınavında yeterli derecede test çözemiyorlarsa siz BAŞARISIZ BİR ÖĞRETMENSİNİZ. Etkinlikler yapmışsınız öğrencilere araştırma alışkanlığı kazandırmışsınız bu kimsenin umrunda değil..
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #1 : 11 Kasım 2007, 15:39:38 »

hocam düşüncelerine tamamen katılıyorum. her ne kadar yeni müfredat resim ve etkinliklerle daha cicili bicili hale getirilmiş olsa da öğrencilerin ilgisini çekmiyor. çünkü öğrenclerden beklenen temel hedef (her ne kadar doğru olmasa da sınav sistemini değiştirilmesini zor görülmesi nedeniyle mecburen) ÖSS'de başarlı olmalarıdır. bizden beklenen de bu konuda öğrenciye yol göstermek ve destek olmamızdır. ama yeni müfredata baktığımızda (özellikle lise 3 ve 4) ÖSS ile ilgisi olmayan ve sınavda çıkma ihtimali bile olmayan konular yeralmaktadır. bu da öğrenciyi dersten soğutmakta ve coğrafyayı gereksiz bir ders olarak görmesine neden olmaktadır. çözüm nedir derseniz onu inanın ben de bilmiyorum. bildiğim tek şey müfredatı hazırlyan kişilerin müfredatı çok beğendikleri ve değiştirmeyi düşünmedikleridir.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2007, 15:52:25 »

maalesef aynı düşüncelere bende katılıyorum bunu zaten yalovadaki  ilk seminerde hocalarıma iletmiştim ama onlar çok iyi olacağını söylediler bence konular çok bölük pörçük bir daldan diğerine atlıyo ayrıca 2009 öss geldiğindede göreceğizki boşa geçmiş 4 yıl ortaya çıkacak ondan sonrada yeni bir başlangıç bence

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
ayseldogan55
Sürekli Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Kasım 2007, 16:33:09 »

Sayın hocam düşüncenize bende katılıyorum.Malesef 9.sınıflarda zaman problemi halen var.10.sınıf öğrenciler test çözemiyor,11.sınıflarda biyoloji coğrafya arasında gidip geliyor fen sınıfları ise gereksiz ders mumelesi yapıyor acıkcası ne yapacagım konusunda bende şaşırıyorum
Kürşat ERGİN
Deneyimli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Kasım 2007, 16:34:26 »

gelecek yıl bence ÖSS COĞRAFYA netleri çık düşecek
bir garip müfredata alışmaya çalışan öğretmenlerin bir garip olan ilk öğrencileri seneye sınava girecek
HAKSIZMIYIM ?
zaloglu
Sürekli Üye

Performans: 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 11 Kasım 2007, 17:24:09 »

Arkadaşlar.....bizim bu yeni müfredat......kimlere hizmet ediyor...acaba....? Çalıştığım okulda herkes ders kitabının dışında ardımcı yayınlar aldırdılar...devlet kitaplarında verilen konu anlatımı yetersiz diye...önceleri...öğrencilerimize 1.5 ytl ye yaprak test aldıramıyorduk...şimdi herkes ortalama 100 ytl harcadı kaynak kitaplara....acaba bu yeni müfredat kimler için hazırlanmış olabilir...?

Metin KALPAK Zile Fen Lisesi-Coğrafya Öğretmeni
Kürşat ERGİN
Deneyimli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Kasım 2007, 17:32:23 »

belli çevreler belli bakanlığın hizmetinde.
Konu olmayan kitabı ben basıyorum ADAMLARIM konu anlatan destek kitap basıyor ve her iki kitabın parasını tek bir kitaptan cebe indiriyor
 NE GÜZEL TÜRKİYE ( dayımız olsaydı bizde nemalanırdık)
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2007, 18:49:10 »

Acaba 11. sınıfta işlediğimiz ve seneye 12. sınıfta işleyeceğimiz konular 2009 ÖSS sınavında sorulmayacak mı?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
dila
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2007, 18:55:20 »

ben de size katılıyorum Öğrencileri 9. sınıfta zaten coğrafyanın yükünden usanırdı şimdi de darmadağınık olmuş konular arasında boğuluyorlar ben de yardımcı kitaplar aldım ne anladık o zaman ders kitabının olmasından
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2007, 19:18:59 »

size katılıyorum hocam...
aynı sınıf düzeyinde olan ( eski sistemin 11. sınıfları ile yeni sistemin 3. sınıfları ) öğrencilerini karşılaştırdığımda, eski sistemin öğrencileri, sorular karşısında daha başarılı oluyorlar...
yazılanlara göre bu genel bir durum galiba...
yazık...
sinan ktepe
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2007, 19:27:11 »

Geçen sene 9 sınıflarda nerdeyse konuların yarısında kaldım ha yetiştiren çok ögretmen oldu ama .......
beyzade
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2007, 19:35:36 »

değerli hocalarım hepinizin söylediğine katılmamak eld değil. öğrencinin dersten soğumasını bırakın inanın bizler soğuduk .
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Kasım 2007, 20:29:58 »

eskiden lise 1 coğrafya kitaplarını kullanabiliyordum ama geçen sene ve bu sene coğrafya 9 kitabının kapağını dahi açmadık öğrencilerime fotokopi dağıtıyorum  ve 9.sınıfta etkinlik dahi yaptıramıyorum çünkü zamanım yok.artık bunu tartışmanın da bir anlamı yok yıllardır coğrafya öğretmenleri lise 1 de zaman azlığından şikayet eder ama dinleyen kim.ayrıca arkadaşlarımızın dediği gibi öğrenciler coğrafya dersinden iyice soğumaya başladı etkinlikler yüzünden.
tsunami35
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 11 Kasım 2007, 21:22:34 »

Hocam söylediklerinize aynen katılıyorum. Yeni müfredat biraz araştırma alışkanlığı dışında öğrenciye hiçbir şey kazandırmadığı gibi konular arasında bir düzen olmadığı için karmaşa yaratıyor.
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 11 Kasım 2007, 21:29:38 »

Arkadaşalrın söylediklerine aynen katılıyorum.Hatta söylenelerin eksiği var fazlası yok.
Bu konuda şunuda belirteceğim.Gerçi daha önce belirtilmişti.Ama ben yinede belirtmeden geçemeyeceğim.
MEB'in Coğrafya Kılavuz Kitabı çıkarması lazım.
Ayrıca öğretmenlerin müfredat konusunda ki görüşlerini dikkate alıp tekrar düzenlemesi gerekir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic