Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tereddütlü Mevzuu  (Okunma Sayısı 16641 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Eylül 2013, 09:25:52 »

Benim anlamadığım bu tartışılan konu yazılı ve yıllık plan(10.sınıf) daha önce tashih edilen yönetmelik değil mi? Tereddütlü başlıklar ile konuya açıklık getirilmişti zannedersem. Sonradan bir değişiklik mi oldu? Yok değişiklik olmadı ise çözülen sorun tekrar sorun mu oldu?
tarumoloji
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2013, 09:40:39 »

Sadece coğrafya 10 için geçerli olan değişiklikler...

Geçen yıllarda 2+2 ders saatini 4 saat gibi düşünüp öyle ders işliyorduk ve 3 sınav yapıp hem seçmeli hem zorunlu coğrafya derslerine bu sınav notlarını işliyorduk...

Şimdi ise bizden seçmeli ve zorunlu dersleri ayrı ayrı düşünmemizi buna göre yıllık plan hazırlamamızı ve sınavlarını da ayrı ayrı yapmamız isteniyor...

----------------------------------------------------------------------------------------
Ben sınavları ayrı ayrı yapma ama dersi sanki 4 saatmiş gibi işleme kararı aldım... diğer türlü benim içinde öğrenci içinde çok zor oluyor...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
bora
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2013, 13:26:51 »

Verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için teşekkür ederim. Bizden seçmeli ve zorunlu dersleri ayrı ayrı düşünmemizi isteyen yönetmelik ne zaman yayınlandı sayı no vs. verebilir misiniz?
tarumoloji
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2013, 14:55:09 »

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130907-4.htm

Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabilir.---

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2013, 21:55:21 »

Sadece coğrafya 10 için geçerli olan değişiklikler...

Geçen yıllarda 2+2 ders saatini 4 saat gibi düşünüp öyle ders işliyorduk ve 3 sınav yapıp hem seçmeli hem zorunlu coğrafya derslerine bu sınav notlarını işliyorduk...

Şimdi ise bizden seçmeli ve zorunlu dersleri ayrı ayrı düşünmemizi buna göre yıllık plan hazırlamamızı ve sınavlarını da ayrı ayrı yapmamız isteniyor...

----------------------------------------------------------------------------------------
Ben sınavları ayrı ayrı yapma ama dersi sanki 4 saatmiş gibi işleme kararı aldım... diğer türlü benim içinde öğrenci içinde çok zor oluyor...

Bence eski sistem devam.Yönetmelik gelmediği sürece eskiye devam diyorum.Arkadaşların belirttiği 2 artı 2 farklı ders gibi kabul edilmesi pedogojik değildir.Orta öğretim genel müdürlüğündekiler daha önceki yıllarda olduğu gibi hesapsız kitapsız anlamadan bir yazı yazmışlardır ki anlayan kişi işi değil.
      Çünkü bu programlar değiştirildi çünkü sarmal sistem getirilmişti.Yani 1. davranışı vermeden 5. davranışı veremezsiniz.Temel atmadan 3. kat yapılmasına benziyor seçmeli dersi farklı ders kabul edip 6. davranıştan başlamak.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
pinussilvestris
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2013, 17:28:39 »

Marzuba hocam,sizin mantığınızla hareket edersek 10 ve 11.sınıflarda sayısal ağırlıklı dersleri alan eski deyişle fen şubesi öğrencisi, ki resmiyette bölüm yok 12.sınıfta karar değiştirerek TM şubesine geçemez.Daha doğru ifade edecek olursak,11 sınıfta coğrafya dersi almayan öğrencinin 12. sınıfta coğrafya dersi almaması  gerekir.(12.sınıf coğrafyası yerine 11.sınıf coğrafyası alması gerekir.) Bu arada doğru mudur derseniz kişisel düşünceme göre doğru değil.
nsm_byr
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2013, 18:34:09 »

Ayrı Bir ders gibi değerlendireceğimizi anladık da birisi bu seçmeli coğrafya dersin de ne işlenecek onu biliyor mu? kitabı ikiye bölüp yarısını zorunluda yarısını seçmelide anlatmayı düşündüm ona göre de plan hazırlamak lazım. Saçma sapan arkadaş
tarumoloji
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Eylül 2013, 20:02:44 »

pinussilvestris hocam sıkıntı o değil; öğrencilerimiz neyi nasıl işlediğinizi çok karıştıracaklar Türkiyedeki her öğrenci süper zeki değil seçmeli ders ile zorunlu dersi birbirine karıştıracaklar çorba edecekler özellikle sınavlarda... -ki ben denedim ettiler- okulum orta seviyeden daha altta bir okul ve çocuklar çok basit şeyleri bile anlatırken bazen sıkıntı çekiyorum onlarda iki farklı ders algısı oluşmuyor ki üniversitede öğrencisi olsa bile bu alğıyı bu müfredatta oluşturmak zor olabilirdi ki biz 15 yaşındaki çocuklara bunu kavratmaya çalışıyoruz... 4 saatmiş gibi işlemenin bir sakıncasını olamaz  en azından bu konuda idare ve müfettişler esnek davranır sonuçta siz dersinizi anlatırken konu atlamıyorsunuz tüm kazanımları veriyorsunuz sadece planda yazdığı gibi vermiyorsunuz veremiyorsunuz... 11. ve 12. sınıflarda ise çok büyük bir sorun yok öğrenci ya 2 ya 4 saatlik seçmeli coğrafya seçiyor ve ona göre ders işleniyor... ve evet bence 11 de coğrafya dersi almayan öğrenci 12. sınıfta coğrafya seçmemeli...

nsm_byr zorunlu ve seçmeli 10 coğrafya derslerinde kazanımlar farklı sitede seçmeli ve zorunlu coğrafya için yıllık planlar var inceleyiniz.

(SG-1)
marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Eylül 2013, 20:56:49 »

Marzuba hocam,sizin mantığınızla hareket edersek 10 ve 11.sınıflarda sayısal ağırlıklı dersleri alan eski deyişle fen şubesi öğrencisi, ki resmiyette bölüm yok 12.sınıfta karar değiştirerek TM şubesine geçemez.Daha doğru ifade edecek olursak,11 sınıfta coğrafya dersi almayan öğrencinin 12. sınıfta coğrafya dersi almaması  gerekir.(12.sınıf coğrafyası yerine 11.sınıf coğrafyası alması gerekir.) Bu arada doğru mudur derseniz kişisel düşünceme göre doğru değil.

Evet hocam zaten seçmemeleri gerekir.İLKÖĞRETİMİN ikinci kısmında seçilemiyor zaten.Bizde de şeçilememeli bunda anormal bir durum yok seçmeyecek öğrenci 11 de seçmemişse.

AKSUNGUR19
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

With the name of GOD...

« Yanıtla #9 : 28 Eylül 2013, 22:45:49 »

Ben şahsen o saçmalığa uymadan eski sistemle devam ediyorum. Notları da aynen geçeceğim. Soran olursa da; Marzuba hocamın dediği gibi temelsiz 3. kat olur mu? diye biz sorarız.

Coğrafyam ve otomobilim hayatımdır...

Bize göre değil; siyaha beyaz, zalime pekala, yoksula olmaz demek
alikaratas
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2013, 17:53:54 »

zümre yapıp karar alın.o zaman bişicik olmaz.

\\"Rabbim Allah\\'tır de, sonra doğru ol!\\"
bora
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2013, 09:01:14 »

Coğrafya 10 Seçmeli Coğrafya yazılısı vd. çalışmalarda kitapta Mavi renkle yazılan yerlerden sorumlu tutulacağı ve diğer renkle yazılan konular ise zorunlu için geçerli olacağı kitapta belirtilmiş; bu husus göz önünde tutulduğunda sanırım sorun halledilmiş olur. Zaten 4 saatlik planda konu işlenişi sırayla takip edildiğinde bir sorunda çıkmayacağı aşikardır.
alikaratas
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2013, 14:29:51 »

bu durum yönetmelikte nerede ben bulamadım da.Bi yardımcı olsanız.

\\"Rabbim Allah\\'tır de, sonra doğru ol!\\"
vural1967
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2013, 17:54:20 »

açık ve net olan bir konuda nasıl bu kadar ayrılık olur anlamıyorum desem.....
arkadaşlar zaten yıllardır bu ders seçmeli dersten ayrılacaktı zaten bunu orta öğretim kurumları yönetmeliğinde ayırdılar. tek sorun kitap tek ama zaten meb kitabında seçmelinin sayfaları ayrılmış. zaten kazanımlarıda farklı aslında yanlışı geçen senelerde yapıyorduk.öğrenci zorunludan geçince mesela seçmelidende geçmiş oluyordu....vs...
bu yıldan itibaren öğretim programında ayrılmış olan kazanımlar doğrultusunda ki bu programı talim terbiyeden indirip baka bilirsiniz, farklı bir yıllık plan yapılacak 2 saat zorunlu 2sat seçmeli şeklinde ayrı ayrı yapılacak dersler yazılıları yılllık 2+2 şeklinde ayrı ayrı yapılacak notlarıda ayrı ayrı yazılacak.
ha kitap tek derseniz kazanımlara göre sayfaları yırtıp zımbalayarak ayrı kitapta yapabiliriz aklımdan da geçmedi değil .....özetle olay budur ....
faydalı olabildiysem ne mutlu.
marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2013, 18:54:03 »

Hocam örneğin coğrafya dersinde
    C.10.1.Türkiye’nin konumunu özellikleri ve etkileri açısından değerlendirir.
    C.10.2.Türkiye’deki yer şekillerinin temel özelliklerini ve dağılışını analiz eder.
     Kazanımları olmadan(ki bunlar asıl coğrafyanın kazanımlarıdır)
     Seçmeli coğrafyanın kazanımı olan;
    C.10.3.Türkiye’nin yer şekillerinin oluşum sürecini iç ve dış kuvvetlerle ilişkilendirir.    kazanımını öğrenciye nasıl verebilirsin bana bir izah edermisin.

Ayrıca program açıklama kısmındaki şu uyarıya da dikkat çekerim
 "• Kazanımların ARDIŞIK olarak ele alındığı, her kazanımın, öğrenme alanındaki konular ile ilgili KENDİNDEN ÖNCEKİ BİLGİLER İLE YAPILANABİLİR nitelikte olmasına çalışılmıştır. Programda verilen kazanımların öngördüğü içerikler bu yaklaşımla sınırlandırılmış ve dört yıla yayılmıştır"

Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic