Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçmeli Coğrafya  (Okunma Sayısı 8398 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ergül
VIP Üye

Performans: 37
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Eylül 2011, 13:36:32 »

Arkadaşlar; sitelerde seçmeli coğrafya dersi için yardım isteyenler var. 12.sınıflarda 4+3 diyen; 2+3 diyenler var. Coğrafya müfredatını ve ders çizelgelerindeki seçmeli derslere bakınca ben böyle birşeyin olamayacağını anlıyorum. Seçenler neye göre seçiyorlar?  10,11 ve 12.sınıflarda öğrencinin seçimine göre en fazla 4 saat coğrafya dersi okutulabilir. Fazlasını seçtiyseniz neye göre hangi kazanımları vereceksiniz?
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2011, 13:42:48 »

Ergül Hocam 12. sınıflarda alan uygulaması devam etmekte.Dolayısıyla 4 saatlik Zorunlu Coğrafya Dersinin yanına 3 saat Seçmeli Coğrafya kesinlikle verilemez.Son sınıflarda alan uygulaması devam ettiği için onların seçmeli dersleri bir önceki yönetmelikle düzenlenmiş olup orada 1-3 saat olarak belirtilmiştir.Bu 1 veya 3 saatlik ders ise yalnızca Fen Bilimleri alanı öğrencileri seçilebilir.Sizin belirttiğiniz yönetmelik alan uygulaması kaldırıldıktan sonra yürürlüğe giren yönetmeliktir.Son yönetmeliğe göre 10-11-12. sınıflarda doğrudur 2 veya 4 saat seçilebilir.Ama alan uygulaması olmayan sınıflarda geçerlidir.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 19:01:20 »

peki 11.sınıflarda seçmeli ders (2+2) alımında bir önceki yıl seçmeli alıp alınmaması etkili midir?
yak19
Sürekli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2011, 19:26:43 »

Ya arkadas MEB den hic kimse bu siteleri okumuyor mu.... ayni sorunlar her okulda var. Normalde 12Tm siniflarinda secmeli cografya olmamasi lazim. fakat ben de bizim mudure dinletemedim. Ustelik adam bu sene 11.siniflarda tm ve sozel agirlikli hicbir sinifta cografya derslerini ogrencilere sectirmedi.tarih ve demokrasi dersi sectirdi. sebebi okulda tarihciler norm fazlasi olurmus.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2011, 21:32:20 »

peki 11.sınıflarda seçmeli ders (2+2) alımında bir önceki yıl seçmeli alıp alınmaması etkili midir?

aslında bu konu irdelenmesi gereken bir konu. öğrenci 10. sınıfta coğrafya seçmeyip 11. sınıfta coğrafya seçebiliyor. ya da son sınıfta. böyle bir durumda bulunduğu sınıfın dersini görüyor ama burada önceki dönem o dersi almamasının yarattığı sıkıntı düşünülmemiş. aynı sorun tarih dersinde de geçerli ya da diğer seçmeli derslerde.

Ya arkadas MEB den hic kimse bu siteleri okumuyor mu.... ayni sorunlar her okulda var. Normalde 12Tm siniflarinda secmeli cografya olmamasi lazim. fakat ben de bizim mudure dinletemedim. Ustelik adam bu sene 11.siniflarda tm ve sozel agirlikli hicbir sinifta cografya derslerini ogrencilere sectirmedi.tarih ve demokrasi dersi sectirdi. sebebi okulda tarihciler norm fazlasi olurmus.
sizin müdürün yaptığı tamamen ben yaptım oldu durumudur. öğrencilerden hiç bilinçli olan yok mu gidip şikayet etsin. bu öğrenciyi hiçe saymaktır. akıl dışı bir uygulamadır...

DEÜ
nesrinmaki
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Eylül 2011, 21:21:11 »

geoogle'den SEVİL SARI'nın seçmeli coğrafya ile ilgili yayınladığı genelge diye yazın.Açılan sayfada 3 .sırada olan seçmeli coğrafyadersi önemlidir yazan yeri tıklayın ,bizim coğrafya sitesi çıkacak,sizi aydınlatacak resmi ağızdan  yapılan açıklamayı görürüsünüz,çıktısını alarak okul idaresine gösterebilirsiniz.
degas
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Eylül 2011, 22:54:17 »

Arkadaşlar Özel bir okulda Coğrafya Öğretmeniyim bende.  12. Sınıflarda Seçmeli coğrafya dersi 3 saat olarak verildi bana.Nasıl yıllık plan hazırlayacağımı bilemedim kafam çok karıştı kaç tane sınav yapıcaz bir dönemde 2 mi 3 mü? Elimde yıllık plan olan varsa paylaşırsa sevinirim lütfen çok acil. 10. ve 11. sınıflarda da 2 saat seçmeli coğ. dersine giricem. Bütün sınıflarda ders saati farklı olsa bile sadece bir tane seçmeli coğ. yıllık planı hazırlıycaz nasıl olacak?
a.yilmaz61
Yeni üye
*

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2011, 09:24:42 »

Ben de bir lisede Coğrafya öğretmeni oarak çalışıyorum. Bana 12 Sos.sınıfı için 4 saat Coğafya 3 saat Seçmeli Coğrafya dersi verilmiş.Bu uygulamanın da doğru olmadığını düşünüyorum.Bu konuda da yorumlarınızı bekliyorum.
kuvetli
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2011, 09:45:58 »

11 dil sınıfında seçmeli ders konulmuş. bu sınıfta normal  11. sınıf proğramı mı uygulancak yoksa biz kendimize göre mi proğram oluşturacağız
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2011, 11:51:36 »

12TM 2+3 COĞRAFYA YILLIK PLAN kazanımlar nasıl verilecek..planla ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgi verirseniz sevinirim...
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2011, 12:26:23 »

12TM 2+3 COĞRAFYA YILLIK PLAN kazanımlar nasıl verilecek..planla ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgi verirseniz sevinirim...

Sayın hocam, 12 TM sınıflarında zaten 2 saatlik zorunlu Coğrafya dersi var. Ayrıca Seçmeli Coğrafya dersi konulamaz! Kısacası, 2+3 diye bir Yıllık Plan olamaz! İdarecilerinizi uyarın.
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Eylül 2011, 13:43:03 »

Hocam tüm itirazlarıma rağmen ders verildi...yapacak başka bir şey kalmadı...sorumluluk size ait dedim..yani artık plan yapma aşamasındayım...yani planlarla ilgili soruma cevap arıyorum...2+3 plan nasıl yapılır...?
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 19 Eylül 2011, 14:25:01 »

Sayı 131 Tarih 26.08.2011 Konu Ortaöğretim Coğrafya dersi (9.10.11.12. sınıflarda) öğretim proğramında değişiklik yapılması. Konulu genelgede hepsi var. Ve Ortaöğretim ders proğramında Alan dersleri ve seçmeli derslerde 2 veya 4 saatlik dersler var. 3 saatlik hiç bir ders görmedim.
ışık09
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2011, 15:28:14 »

Arkadaşlar bu yıl  okulumda 11.sınıflara 12.sınıfta tarih dersi yok diye coğrafya dersi seçtirilmemiş,tarih dersi seçtirilmiş.Bu öğrenciler 11 sınıf coğrafyası görmeden mezun olacaklar.Edebiyat-coğrafya sınavına girecek öğrenciler ne olacak.Büyük bir problem bence .Şimdiye kadar 11.sınıfta zorunlu olan coğrafya birden seçmeli oldu.Ama sınav sistemi değişmedi.Bu konuya mutlaka çözüm getirilmesi gerekiyor.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 19 Eylül 2011, 19:20:33 »

geoogle'den SEVİL SARI'nın seçmeli coğrafya ile ilgili yayınladığı genelge diye yazın.Açılan sayfada 3 .sırada olan seçmeli coğrafyadersi önemlidir yazan yeri tıklayın ,bizim coğrafya sitesi çıkacak,sizi aydınlatacak resmi ağızdan  yapılan açıklamayı görürüsünüz,çıktısını alarak okul idaresine gösterebilirsiniz.

buradaki açıklamaya göre doğru anladıysam  Tm sınıflarına seçmeli coğrafya kesinlikle konulamaz diyor. yani 10. sınıflarda zaten 2 saat zorunlu coğrafya var, 2 saat daha seçmeli coğrafya olamaz.

Sayın hocam belirttiğiniz durum sadece alan uygulaması olan sınıflarda yani sadece 12. sınıflarda  geçerlidir.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic