Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçmeli Coğrafya Dersleri Programı  (Okunma Sayısı 15142 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
büget
VIP Üye

Performans: 109
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 24 Eylül 2009, 18:54:19 »

Seçmeli derslerle ilgili en son yayınlanan ders çizelgelerinin sonun adoğru şöyle bir ifade var.(Sayfa 163)
 "Ortaöğretim Kurumlarında Uygulanacak Seçmeli Ders Listesinde; derslerin en az ve an fazla
alınabilecek ders saatleri parantez içinde verilmiştir. Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile hedefledikleri
yükseköğretim programlarına hazırlık amacıyla okulun imkânları, çevrenin ihtiyaç ve
özelliklerine göre okutulacak seçmeli dersin, ders saati parantez içindeki ders saatleri ile bu
saatlerde uygulanacak program, esas program göz önüne alınarak zümre öğretmenlerince belirlenir
." Arkadaşlar, bu yılki 10,11 ve 12.sınıflardaki Seçmeli Coğrafya planlarında bu ifadeyi dikkate alarak mı hazırladınız? Yoksa geçen yıl olduğu gibi Seçmeli Coğrafya 11 ve 12.sınıfda belirtilen kazanımlar doğrultusunda mı hazırladınız?Cevaplandırırsanız memnun olurum.Saygılarımla...

OĞUL;
Bilirmisin ?
Kışı çok serttir bizim oraların, acımasız ve şevkatsız
Tıpkı yaşadığım hayata benzer,
Duvarları taştan, harcı çamurdan,
Çatısı söğüt dalı üzerine boyumca topraktan...
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2009, 21:03:46 »

forumda en az 4 tane başlık var seçmeli derslerle ilgili, ama uygullama ile ilgili hiç birimizin net bir görüşü yok sayın hocam...bence uygulamada ortak bir yol bulmamız gerekiyor..yokarıdaki ifadedeyi kullanarak ben 12 tm lerde seçmeli coğrafya için 9.sınıftan, 10.sınıftan bazı kazanımları harmanlayıp bir plan ortaya koycam...çünkü kulaktan dolma olarak "12.sınıfta seçmeli dersin içeriği, o dersi alan öğrencilerin ve öğretmenin ortak görüşüyle belirlenir" gibi bilgi var...hizmetiçi eğitim seminerinden böyle bir ifade kalmış kulağımda... ama dediğim gibi kesin bir görüş maalesef yok...
kurtulan1
Sürekli Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2009, 04:18:41 »

seçmeli coğrafyalarda öğretmen işleyeceği konuları kendi tespit ederek yıllık planını hazırlar
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2009, 08:01:22 »

Ben daha önceden yıllık planı hazırlayıp vermiştim. Ama 12. sınıflarda dersim birer saat arttı.

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2009, 10:50:45 »

değerli arkadaşlar,
görülüyor ki bu konuda hepimizin kafası biraz karışmış.bizde de 11.sınıf tm lere 2 saat zorunlu yanına 1 saat seçmeli konuldu.eğer yukarıda büget hocamın açıklamasına göre gidersek konuları zümre belirleyecek ancak böyle olursa ayrı yazılı ve değerlendirme yapmamız gerekecek.yani karnelerinde 2 ayrı coğrafya dersi olmalı.
ya da 2 saatlik konuları 3 saat olarak işleyeceğiz.planı da ona göre düzenleyeceğiz.ikincisi daha pratik görülüyor.okulda zümrem yok buradan çıkacak fikre göre uygulama yapacağım.ne dersiniz..
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2009, 12:56:44 »

değerli arkadaşlar,
görülüyor ki bu konuda hepimizin kafası biraz karışmış.bizde de 11.sınıf tm lere 2 saat zorunlu yanına 1 saat seçmeli konuldu.eğer yukarıda büget hocamın açıklamasına göre gidersek konuları zümre belirleyecek ancak böyle olursa ayrı yazılı ve değerlendirme yapmamız gerekecek.yani karnelerinde 2 ayrı coğrafya dersi olmalı.
ya da 2 saatlik konuları 3 saat olarak işleyeceğiz.planı da ona göre düzenleyeceğiz.ikincisi daha pratik görülüyor.okulda zümrem yok buradan çıkacak fikre göre uygulama yapacağım.ne dersiniz..
Sayın hocam bence 2 farklı coğrafya dersi olacak,çünkü birisi seçmeli ders statüsünde, bunun ağırlığı sınıfgeçmedeki etkisi falan farklı olacak.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2009, 13:43:35 »

değerli arkadaşlar,

Hocam bana göre tm sınıflarında sorun yok çünkü kitap yani 11 sınıf kitabı 4 saatlik coğrafya dersine göre hazırlanmiş.Fakat TM sınıflarına 2 saat verilecek birkaç kazanım çıkarılarak yani.Şimdiye kadar  yaptığımız gibi.
   İşte o çıkarılmış kazanımlardan yeni bir plan yaparak coğrafya verilebilir 1 saat veya 2 saat seçmeli.Sonuç ta tm öğrencileri sosyaller gibi 4 saatlık coğrafya ve ona göre kazanımlar almış olabilir.
   Fakat kanaatimce sosyal öğrencilerine yani coğrafyayı 4 saat görüp tüm kazanımları alan sınıflarda coğrafya seçmeli olarak seçilmemeli.Başka ders  seçilmelidir.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
gokyuzu_3040
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2009, 14:08:04 »

Merhaba arkadaşlar;
Ben Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde çalışıyorum,Coğrafya 10 müfredatı "Coğrafya dersinde; Talim ve Terbiye Kurulu’nun 14.07.2005 tarih ve 198 sayılı Kararı ile kabul edilen öğretim programı uygulanır" hükmüdür bana göre. Yalnız bu sitede planlar ilgili verilen Endüstri meslek Liselerine yönelik 10.sınıf coğrafya planlarında,hazırlayan arkadaşlar her bölümden bazı kazanımları yıllık plana almamışlardır.Ben bunu anlayamadım.Neye göre bazı kazanımları yıllık plana almamışlardır.Teknik ve Endüstri Meslek liselerinde 10 sınıflarda coğrafya seçmeli ders değildir. ORTAK DERSTİR. ve onun müfredatı da yukarıda belirttiğim TTK nun emridir.Bu konuda net bilgisi olan arkadaşlardan gerekli açıklamayı göndermelerini rica ediyorum.Şimdiden çok teşekkür ederim.Bütün her kesin çalışmalarında başarılar diliyorum.
maksu
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Eylül 2009, 15:24:41 »

Bizim okulumuzda da 11.sınıflarda seçmeli ders olarak Coğrafya eklenmiş.11 TM lerde zaten zorunluydu.Şimdi hem zorunlu hem seçmeli oldu.Ben de bütün Coğrafya forumnlarını araştırdım ne yapabilirim diye ama aklıma yatan bir çözüm önerisi yoktu.Bu basamakta verilmesi gereken kazanımlar da sonuçta aynı kazanımlardı. Sonunda zümrede zorunlu ve seçmeli derslerin yıllık planının birleştirilerek 4 saatlik bir yıllık plan hazırlanması,ancak her iki dersin yazılı yoklamalarının ve sözlü notlarının ayrı olmasını kararlaştırdık.Zaten başka da bir çözüm yolu yok gibiydi.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 25 Eylül 2009, 16:26:52 »

11. ve 12. Tm sınıflarında coğrafya derslerinde verilmeyen kazanımlardan (sosyal sınıflara verilen kazanımlar) seçmeli coğrafya için bir plan yaptık diyelim. 11 ve 12. TM sınıflarında böylece seçmeli coğrafya sorununu çözdük.

Peki 11. ve 12. Sosyal sınıflarda seçmeli coğrafya dersinde hangi kazanımlar verilecek. Zaten hepsi veriliyor.

Her ne kadar öğrenciler görmüş olsa da "Öğrencilerin ilgi ve istekleri ile hedefledikleri yükseköğretim programlarına hazırlık amacıyla okulun imkânları, çevrenin ihtiyaç ve özelliklerine göre okutulacak seçmeli dersin, ders saati parantez içindeki ders saatleri ile bu saatlerde uygulanacak program, esas program göz önüne alınarak zümre öğretmenlerince belirlenir." ifadesi gereğince bence zümre kararıyla özellikle 9. ve 10. sınıf konuları arasından seçilecek konuların oluşturtuğu bir plan kullanılmalı.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #10 : 25 Eylül 2009, 16:46:44 »

Arkadaşalr zorunlu coğrafya dersi olan sınıflarada seçmeli coğrafya dersi konamıyor. Bizim okulda seçmeli olan dersleri iptal etti.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
masif19
VIP Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 25 Eylül 2009, 16:55:54 »

bu durumda seçmeli dersler sadece 11 ve 12 fenlerde mi seçilebilecek?
zaza
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 25 Eylül 2009, 17:24:01 »

Değerli hocalarım yeni yapılan düzenlemenin son kısmındaki ifade gayet açık,yani önceki seçmeli ders kazanımları ile sınırlı kalmayabiliriz.Lise1,2,3,4 müfredatının içeriğini esas alarak kendimiz bir program oluşturabiliriz.Ki bizim daha çok 9.sınıf müfredatı ihtiyacı hissedildiği için ben 9. sınıf müfredatının genel coğrafya kısmını 12-Fen sınıfı için seçip uygulayacağım. saygılar...
SİNAN
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2009, 17:33:31 »

arkadaşlar ben fen lisesinde görev yapıyorum 12. sınıflarda seçmeli coğrafya konulmuş öğrenciler daha önce sadece coğrafya 9 u gördüler. bakanlık seçmeli ders için coğrafya 10 kitabını göndermiş. şimdi ben coğrafya 10 a göremi plan hazırlayacam.üstelik ders saati 1 saat olarak verilmiş. lütfen deneyimli arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.   Smiley
maksu
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 25 Eylül 2009, 17:44:59 »

Hocalarım sanırım şu durumun aydınlatılması lazım zorunlu Coğrafya dersi olan sınıflarda seçmeli coğrafya dersi konamıyor deniliyor.Ancak görüldüğü üzere Türkiyenin hemen her yerinde böyle bir uygulama var.Peki bu dersin konulamadığına dair mevzu dayanak nedir?
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic