Anket
Soru: Geçen süreçte MEB'nın Yeni Coğrafya Programında hedeflerinin ne kadarını yakaladığını düşünüyorsunuz?
%  10
%  25
%  50
%  75
%  90
%100

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: MEB Yeni Coğrafya Programını Tam Olarak Uygulayabildi mi?  (Okunma Sayısı 7504 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 27 Ağustos 2008, 18:12:48 »

Geçen süreçte MEB'nın Yeni Coğrafya Programında hedeflerinin ne kadarını yakaladığını düşünüyorsunuz?

salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2008, 01:05:53 »

Hocam Bursa'da bile tam anlamıyla uygulanamayan bir  program ülkemizin doğusunda kim bilir nasıldır.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2008, 06:38:02 »

MEB'in yeni coğrafya programında hedefinin ancak yarısını yakalayabildiğini düşünüyorum. Programın uygulanabilirliği öğrenci sayısı fazla olan okullarda çok zor.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2008, 08:30:05 »

Ben programın tam olarak uygulanabildiğine inanmıyorum. Programı uygulayacak öğretmenlere gerekli olan eğitim verilmedi. Bir çoğumuz programı sadece yüzeysel olarak biliyoruz.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2008, 08:35:14 »

Yeni program okullara gönderilen iki satır yazıyla değil, kapsamlı bir seminerle tanıtılmalıydı.Öyle olmayınca herşey öğretmenin becerisine ve okulun şartlarına bırakıldı ve sonuç genel anlamda başarısızlık...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 28 Ağustos 2008, 08:48:56 »

- Programın uygulamaya konulduğu ilk hiçbirşeyin yapıldığına inanmıyorum.

- İkinci yıl  müfredatın mükemmelliği ve coğrafya derslerine getiridği yeniniliklerle geçtiyse de kitap hataları, müfredat hazırlayanların programın dışında kalması, TTK'daki kadro değişikliikleri, programın ilgili aşamalarında görevili kişilerin yetersizlikleri döneme damgasını vurdu. İkinci yılda iki dönemlik periyotlarla hazırlanan ilçe ve il değerlendirme raporlarının macına uygun olarak değerlendirilmemiş olması, bakanlığa giden verilerin malesef gdişatın değişmesi üzerinde etkili olabilecek emarelere rastlanmaması dikkat çekciydi.

- Bu yıl haziran döneminde yapılan çalışmalardan sonra verilerin değerlendirilmesi için bazı illerden seçilen öğretmenlerle Ankara Kızılcahamam'da yapılan çalışmları bekleeyip göreceğiz.

Şu ana kadar yapılanlardan malesef bir sonuç elde edilememiş olması bundan sonrası için düşündürücü.

Bunlar öğretmen ve okul dışındaki faktörler. Önce Bizim dışımızdaki ve bulunduğumuz mekanının dışındaki olumsuz etkenlerin düzeltilmesi gerekir.

Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Ağustos 2008, 10:00:44 »

İşin garip tarafı tam bu sisteme alışmaya çalışırken eğer düz liseler anadolu olur ve eşit ağırlık bölümü vs.kaldırılırsa yeniden ders sattleri üzerinde felan düzenlemelerde olasılıklar dahilinde diyorum.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Ağustos 2008, 22:00:06 »

hepsinden önemlisi öncelikle öğrencimizin,idarecimizin,Ankara daki büyüklerimizin,ve bir çok coğrafya öğretmeninin coğrafya ya bakış açısını değiştirmek(gerçekten coğrafyanın önemini ve değerini anlayanları müstesna tutuyorum),sonra daha uygulanabilir ,şartlara uyarlanmış bir müfredatı tartışmaya açmayı uygun görüyorum,benim düşüncem bu,katılırmısınız bilemiyorum...

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
selehattin
Sürekli Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2008, 04:59:17 »

ilk önce güzel bir ders kitabı lazım. meb in kitapları ile özel yayın evlerinin hazırladıkları kitaplara bakıldığında meb in kitabının yetersiz olduğu görülmektedir. sınıfta teknolojik imkanlardan faydalanılması proğramın uygulanabilirliğini arttıracaktır. okullarımız bu yçnden malesef çok yetersiz durumda
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2008, 10:11:17 »

%100 başarı zaten beklenemesi yanlış olur
kolcak
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2008, 07:52:27 »

ayaklarından bir sakatsa diğerlerinin mükemmel olması bi şey ifade etmez..
başlangıç amaç iyi  ama uygulamada beceriksizliğin daniskası .. bu şekil bence coğrafya öğretmenlerine hakarettir.
yellowstone
Deneyimli Üye

Performans: 64
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 10 Eylül 2008, 21:02:32 »

Bence uygulamaların başarılı olması için öğretmenlerin sözde değil gerçekten ciddi bir seminerden geçirilerek ve öğretmenlere kılavuz kitaplar hazırlayıp bunların uygulanması için okullarda fiziki ortam oluşturarak    gerçekleşmesi gerekiyordu. Meb en azından uzman bir kadrosunu görevlendirip bizim yıllardır paylaştığımız çalışmaları proğrama uygun düzenleyip planlı bilgi akışına katkıda bulunabilirdi.
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2008, 01:51:31 »

mufredat dogrumuki uygulanmalı.. yani programı belirleyen ekip yeterli mi sizce 2 ogretim uyesi 50 ogretmen yeterli mi sizce sizce daha profosyonel bir ekip olması gerekmez miydi? sonra bu ekip sanki her şeyi çok iyi biliyormuş gibi bize danışılmadı diyor..  oturupp 1-2-3-4 tekrar tekrar aynı konularuı yazan bir brii ile iyi koordine olamayan program yazma ekibi hiç  eleştirilmedi.. sanki mukemmeli mi yaptılar.. sonra kitaplardan ve okuldak i ögretmenleren uygulama adına ne bekliyorsunuz ki....
valla ben ondan oncede dunyadaki ulkeleri gezip ogretim tek hakkında bilgi alan bir grubun varlıgınıda duydum.. onlar sonra neden hiç sesleri çıkmadı:) yoksa başka ballı börekler mi yiyorlardı.....
    acıkca soyluyorumm: cografya boyle rezalet gormedi..... bunun suclusu tek bir grup degil..... politikaa. devlette devamlılık esas ama politikada devamlılık esas değil....

Nazik olmakla dil aşınmaz.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 17 Eylül 2008, 17:00:57 »

Arkadaşlar yeni müfredatın neresinden tutsak elimizde kalıyor.Herşeyden önce 1. sınıf müfredatı ders saatine göre çok az(eskidende öyleydi)Fakat Temeli olmayan cOĞRAFYAYI ONDAN SONRAKİ YILLAR VERMEK ZATEN EZİYETE DÖNÜŞÜYO.

Yeni müfredata gelince müfredatta vermek istenen ne?Bunu anlyabilmiş değilim hala...Gerçi müfredatı hazırlayanlarında  anladığını sanmıyorum.
   Ama bir açıdan bakyığımızda coğrafya ile de ilgisi var konular ağırlıklı olarak çevre ve çevre sorunları üzerine ve genel kültür üzerine kurulu ki bu olumlu(Çevreye en duyarsız toplumların başındayız)
   Nüfus konuları tam bir muamma.Sayın Doğu Ateş hocamızın da belirttiği gibi veriler ve verilenler yanlış düşündürüyor insanları.Pramitler hatalı ve çelişiyo.Aynı zamanda kitapta öğretilmeye çalışılanlarla başbakanımızda çelişince ,ortaya karışık gibi kalıyoruz.
   Ders kitapları konusuna hiç değinmiyorum tam bir felaket ve rezalet.Bu kitaplar programın ve  eğitimin başında bulunanların bu işe ne kadar ciddi baktığını ortaya koyuyor ki bu düşünce tarzından ancak böyle bişi ortaya çıkardı.
   Ama şunuda söylemeden geçemiyeceğim ne kadar eksik ve aksaklık olursa olsun Coğrafya ya gönül vermiş az da olsa öğretmenimiz birbirleri ile iletişim halinde olarak(Başta doğu hocam olmak üzre,sitedeki diğer arkadaşlar) aksaklıkların üzerinden gelmeye çalışıyor.Ama eminim ki bu oran %20 leri bile geçemez.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
berna1991
Yeni üye
*

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Eylül 2008, 14:30:35 »

Ben %10'unu yakaladığını düşünüyorum hatta %10 bile yakalayamadıklarını düşünüyorum.Coğrafya denilen güzel bir nimet var elimizde güzel bir bilim dalımız var ancak bunu geliştirmek için pek fazla faaliyetlerde bulunulduğunu söyleyemeyeceğim...Sadece uygulamamalıyız geliştirmeliyiz ve hayattada uygulamalıyız..Ancak dediğim gib bu tam anlamıyla yapılmıyor maalesef...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic