Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafya 9 sınıflar için ders saati  (Okunma Sayısı 5793 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nisyan
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Şubat 2007, 20:59:04 »

Bütün meslekdaşlarıma selamlar. Arkadaşlar bildiğiniz gibi 9.sınıflarda coğrafya dersi iki saat olarak okutuluyor. Ve hepinizinde malumu üzerine 9.sınıfın konuları temel konular. Ancak bir çoğumuz ya planı yetiştiremiyoruz ya da yetişitireceğiz diye bazen konuları öğrenciye yeterince kavratamadan geçmek zorunda kalıyorzu. Yeni müfredat değişikliğinde de 9.sınıfılarda ders saati aynı duruyor ve bu sorun devam ediyor.Bunun çözümlenmesi için bence hepimiz sene sonu ders kesim raporlarında 9.sınıflarda ders saatinin yetersiz olduğunu vurgulayalım. Belki böylece bir çözüm üretilir. Hepinize başarılar dilerim bu konuda görüşleriniz beklerim. Saygılar.
türkü
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2007, 21:08:01 »

Doğru hocam ben ve çoğu arkadaş bunu inanın defalarca yazdık ancak bir değişiklik olmadı. Şimdi kara kara düşünüyorum daha rüzgarlardayım ne yapacağım diye geçen dönem girdiğim yedi sınıfa da en az ayda iki derslik takviye ders verdim sanırım bu sayıyı bu dönem arttıracağım. Ama bu asla bir çözüm olamaz gene yazalım bizi birgün birileri duyabilir.Konuyu açtığın için sağol.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2007, 21:12:52 »

Hocam iyi niyetli önerinizi desteklemekle beraber bir sonuç alabileceğimizi zannetmiyorum.Bu tür konuları müfettişlere ilettiğimizde siz müfredatı hazırlayan komisyondakilerden daha iyi mi biliyorsunuz diye bize çıkışıyorlar.Coğrafya 9 bundan önce de müfredat bakımından yoğundu,bunu her seferinde dile getirdik ama gördüğünüz gibi yine aynı sıkıntıyı yaşıyoruz.10-11 ve 12. sınıflarda çok gereksiz tekrar niteliğinde birbirine yakın konular yer alıyor.O konuların bir kısmını kaldırıp Coğrafya 9 konularını dağıtabilirlerdi pekala.Biz yine de dediğiniz gibi yapalım bakalım ne olacak?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
nisyan
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2007, 22:05:16 »

Ben ders kesim raporuna resmen nerde kaldıysam yazacam! Hesap soranlara da derim gerekeni. Ne yapiim.Ya ders saati arttırılmalı ya da konular diğer sınıflara dağıtılmalıı.
memzin
Uzman Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2007, 22:22:14 »

Arkadaşlar sizler heralde bana göre epey ilerdesiniz ben daha iklim elemanlarından sıcaklık konusuna yeni geçtim.Bütün derslerimi projeksiyonda yeterli dökümanla işlememe rağmen bir türlü yetiştiremiyorum.Hızlansam çocuklar anlamıyor, yavaş anlatıyorum müfredat yetişmiyor anlayacağınız olmuyor da olmuyor.Tam tersi 10. sınıflarada da habire tekrar yapıp etkinlik verip soru çözdürmeye çalışıyorum.9. sınıfların aksine zaman oldukça geniş bırakılmış.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2007, 22:32:49 »

hocam senelerdir yazıyoruz çiziyoruz ama değişen fazla birşey yok.Ama mücadeleye devam yılmayalım.En azından 9.sınıflarda konular azaltılıp 10.sınıfa eklenirse daha iyi olur diye düşünüyorum

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
gondvana
Deneyimli Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2007, 06:49:34 »

sayın memzin hocamın dediği gibi ben de  sıcaklık konusuna yeni  başladım.Hızlı gidildiğinde öğrenciler anlamıyor,yavaş yavaş gidince da müfredat malum.Bir de Mayıs başında 19 Mayıs çalışmalarının başlamasıyla konuların yetiştirlmesi daha zorlaşıyor.
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2007, 08:31:50 »

Senelerdir 9.sınıflarda ders saatlerinin yetersiz veya konuların fazla olduğunu söylendi. Bölgeler (Türkiye) konularının diğer sınıflara aktarılması sorunu çözer önerileri verildi. Lise 4 yıla çıktığı zaman birhayli ümitlenmiştim. Bölgeler konuları işlenmeyecek deniliyordu fakat bölgeler konularından daha fazla zaman alacak konular geldi.Sorun dahada arttı. Etkinlikler vb çalışmlar ile 195 dakikalık sınav arasında sıkışıp kalınıyor. Durum daha da vahim. 19 Mayı etkinliklerine 9. sınıfların alınması zamanı dahada kısıtlıyor.
   Burada şu olayı yazacam. Komutan eğitim çavuşunandan birifing ister. Çavuş komutanım zaman az der. Komutan bir birifing 3 gün, 30 saat, 3saat 30 dakikadada verilir der. Bu beceriyi göstermek zorundayız sanırım. Kolay gelsin.
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2007, 08:48:36 »

Değerli arkadaşların 9.sınıf müfradatı ile ilgili görüşlerine aynen katılıyorum.Ancak öğretmen müfradatı bitirmek zorundadır.bunun için ZÜMRE kararları,yoğunlaştırılmış proğramlar ile tedbir alınması gerekiyor. örenek:geçmiş yıllarda yetişmeyen coğrafi bölgeler için 2 ders saati yetiyormuş,NASIL MI ? bir saatine ders defterine kıyı bölgelerimiz, bir ders saatinede iç bölgeler yazıyoruz.müfredat işlenmiş oluyor.Tabiki bende tatmin olmadım ama öyle yapılması gerekiyormuş.Bu yılda bir çözüm bulunacaktır. Huh?
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2007, 19:35:02 »

Arkadaşlar müfredatın yetiştirilmesi konusunda bir önerim var..O da yıllık planlarınızı kendi okul ve öğrencinize göre düzenlemeniz.. Yeni program öğretmene plan-zaman konusunda bağımsızlık sağlıyor.. Her okul ve her öğretmen öğrencilerinin algılama becerilerine göre zaman planlamasını kendisi yaparsa bir derece planlarda zamanlamayı uygun olarak sağlayacaktır. Ben bu yıl 10.sınıflarda her kazanım için ne kadar zaman harcadığımı not ediyorum, böylece eğer yıllık planımla uygun olmuyorsa,aksıyorsa gelecek yılki planlarda ona göre değişiklikler yapabileceğim.. Tabiki 9.sınıflarda kazanım sayıları oldukça fazla, onların yetişmesinde ciddi sıkıntılar var.Ama nacizane önerdiğim yöntemle planlarını zamana daha doğru oturtabilirsiniz..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 21 Şubat 2007, 19:45:02 »

hocam ne yaparsak yapalım bitmiyor konular.her sene nerde kaldıysan ders kesim raporunda belirtiyorum.bu hafta müfettişler de geliyor onlarada söylerim(eğer dinlerlerse)
Kesinlikle çözülmesi gereken bir sorun

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2007, 20:10:26 »

9.sınıflarada müfredatın yine eskisi gibi yoğunluğu,haftalık ders saati sayısının az olması müfredatın yetişmesini olanaksız kılıyor.Planı kendi okul ve öğrencilerimize göre düzenlesek müfredatın  bir kısmını işlememiş olacağız ve  buda öğrencilerde bilgi eksikliği olmasına neden olacaktır.Yeni müfredat öğrenci merkezli,öğrenciyi araştırmaya sevk eden bir müfredat deniliyor ama ,nerede öyle öğrenci,yine yük öğretmenin üzerinde.Konuları tam işlemeyip öğrenciye araştırın gelin dediğimiz zaman sonuç alamıyoruz,konuları işlemeden geçmekte mümkün olmuyor.Mesela 9. sınfta mevsimler konusu çok kısa alınmış,o konuyu kitaptaki gibi geçiştirecek olursak öğrenci hiç birşey anlamayacaktır,mecburen mevsimlerden detaylıca bahsetmek zorunluluğu var,bu sadece bir örnek,birçok konu böyle.Ben 9. sınıf müfredatından yine eskisi gibi çok sıkıntı çekiyorum,konullardan bahsetmeden geçemiyorum,etkinliklerin hepsini uygulayamıyorum  kısacası yetiştiremiyorum.....yetiştiremiyorum.Bilmiyorum öğrencileri zeki ve imkanları geniş olan  okullarda belki öğrenciler araştırmaya daha kolay yönlendirilebilir,sıkıntı daha az olur,ama ülkemiz şartları düşünüldüğünde bir çok yerde dersin layıkıyla işlenmesi çok olanaklı olmayacaktır........................

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
talveg
Deneyimli Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2007, 20:18:24 »

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ bu hafta ELAZIĞ'da  teftiş yapıyorlar. Elazığ Merkez de görev yapan ve bakanlık müfettişleri ile görüşme olanağı bulan tüm arkadaşlar bu konuyu gündeme getirirlerse bence bir sonuç alabiliriz.
fischer
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2007, 20:20:32 »

İklim zenginliğinde olmam gerekirken Sıcaklık konusuna yeni başladım.
Üstelik Beşeri ve Fiziki Coğrafya konuları da cabası.Anlaşılan çile çekmeye devam...
Allah kolaylık versin.
frontal
Üye
**

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2007, 21:13:31 »

Bu sorunu  yıllardan  beri hepimiz çekiyoruz.Ders kesim raporlarında zaten  kaldığımız  yeri yazıyoruz.10.  ve 11.sınıflarda hiçbir  sıkıntımız  yok.Bu  sorunun tek  nedeni  haftalık  ders saatinin   müfredata göre yetersiz  kalmasıdır.Bu sorun  hepimizi üzmektedir.Bu  sorunun acilen bir  çözüme kavuşturulması  gerekmektedir.Bu  arada  bende iklim  elemanlarından  sıcaklık konusuna  yeni girdim.

96  - BUCA   MEZUNU
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic