Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anadolu liselerinde çalışan coğrafya öğretmenlerine bir sorum olacak...  (Okunma Sayısı 9212 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Eylül 2011, 14:13:59 »

arkadaşlar çalıştığım okulda 10. sınıflarda 4 tane şube var. bunların iki tanesi homojen sınıf yani herkes aynı dersleri seçmiş. diğer iki sınıfın birinde tm ağırlıklı ve fen ağırlıklı  dersleri seçen öğrenciler karışık bulunuyor. bu sınıfın 2 saatlik zorunlu dersini ortak görmesinin sakıncalarının olduğunu düşünerek müdürüme bunların zorunlu 2 saatlik derslerini ayırmasını istedim. geçen senenin başında da aynı sıkıntıyı yaşamıştık ve sorunu alan sınıfları oluşturarak aşmıştık. yani karma sınıf kalmadı ama sınıf sayısı artmıştı. bu sene müdürümüz alan sınıfları yapma uygulamasının devleti zarara uğratacağı düşüncesiyle bu uygulamayı kaldırdı ve karma sınıflara geçmek zorunda kaldık. bu konuda meb in anadolu lisesilerine gönderdiği bir genelge ya da yazı yok. yani sınıfların 30 ar kişi olmasını gerektiren bir yazı yok bildiğim kadarıyla. yönetmelik en fazla 30 kişi olabilir şeklinde. yani bu üst sınır.

gelelim sorulara; 1-çalıştığınız okullarda uygulama ne şekilde? ( geçen senekini de belirtir misiniz lütfen)
   2- seçmeli ve zorunlu derslerinin planlarının ayrı yapılması ve derslerin iki ayrı dersmiş gibi işlenmesi sizce de sakınca yaratır mı? ( örnek1: 2 saaatte 24 kazanım, diğer 2 saatte 16 kazanım var ve 24 lük olanın kazanımlarının içeriği çok daha geniş kanımca. bu durum son derece saçma ve bence basiretsiz programcıların yaptığı bir planlama. örnek2: nüfus ve su-toprak-bitki ünitelerindeki kazanımlar birbiriyle son derece bağlantılı ve bir kısmı zorunlu bir kısmı seçmeli)
3- Bu talim terbiyedeki yarım akıllılarla görüşme imkanı olan arkadaşlarımız bu soruları yöneltip bir cevap alabiliyorlar mı? uygulamanın ne şekilde yapacağıyla ilgili neden okul açılmadan bir yazı göndermediklerini , program değiştirmek için neden eylül ayını beklediklerini , geçen sene zorunlu olan kazanımı bu sene seçmeli kazanım( seçmeliyi de zorunlu kazanım ) yaparken neyi kıstas aldıklarını bu yarım akıllılara sorup da cevap alabiliyorlar mı acaba çok merak ediyorum...

daha söyleyecek çok şey var ama bir nefeste bu kadar yeter kanımca. esenlikle...

DEÜ
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2011, 14:40:17 »

1. Çalıştığım okulda geçen seneki uygulama sizin okulunuzla aynı idi. Ancak bu sene "paralel ders" uygulaması yapılacakmış! Yani, bir şubede, fizik dersini seçenler laboratuarda ders yaparken, aynı ders saatinde coğrafya vb ders seçenler sınıfta ( kendi dersliğinde ) ders işleyecekler.
2. Seçmeli ve Zorunlu yada Ortak Coğrafya derslerinin ayrı ayrı işlenmesi konusunda size katılıyorum. Saçma bir uygulama. Kazanımlara köşe kapmaca oynatarak bu iş çözülemez ve çözülmedi de.
3. TTK sene ortasında, sitesinde bi duyuru yayınlar, sizde her şeyi yeni baştan düzenlemek zorunda kalırsınız.
Saygılarımla...
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Eylül 2011, 21:11:54 »

sanırım öğretmenlerimiz bu sorunu pek ciddiye almıyorlar ya da kimse okulunda böyle bir sorun yaşamıyor?
tefra rumuzlu hocama duyarlılığından dolayı ayrıca teşekkür ederim...

DEÜ
şekerci
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2011, 06:47:56 »

Yukarıdaki durum bütün anad. öğretmen liseleri 10 sınıflar içinde geçerli.Bir türlü çözüm üretemedik.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2011, 14:14:27 »

11 sınıfta bende yaşıyorum aynı sorunu zorunlu derste sınıfta olmayan öğrenciler seçmeli derste sınıfa geleceklermiş sorum şu yazılı yaparken nasıl ayıracağım ben hangi konuyu soracağım habire kazanımlara
bakıp kitabı ona göre yorumlamak çok zor olacak
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2011, 18:04:00 »

Ya sabır allahım bu amacı ahmakça olan basiretsizlerin yüzünden eğitimin girdiği hale bak.İşiniz zor arkadaşlar kolay gelsin.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
goksualp
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2011, 18:17:32 »

1-talim terbiye aynı sıınıfta okutulan derslerin zorunlu ve seçmeli olması durumunda dört saatlik tek bir ders olarak algılanması gerektiğini belirtti
2-seçmeli bir dersden sınıf açıla bilmesi için 8 öğrencinin seçmesi yeterlidir
cografyaci20
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2011, 18:26:01 »

Sayın Hocalarım, 25-29/Temmuz/2011 tarihinde katıldığım (Müdür Yrd için Eğitim Yönetimi Semineri) seminerde konuşmacılar, eğer sınıf açmak için mekan yeterli ise ayrı sınıfların açılabileceğini, eğer sınıf yetersiz ise seçmeli derslerde öğrenci sayısının 30'un üzerine çıkmasında mahsur olmadığını söylediler. ancak Anadolu Liselerinde sınıfların 30'un üzerine çıkmaması gerektiğini 30+1 kişi olduğunda sınıfın bölünmesi gerektiğini söylediler.
cografyaci20
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2011, 18:30:43 »

1-talim terbiye aynı sıınıfta okutulan derslerin zorunlu ve seçmeli olması durumunda dört saatlik tek bir ders olarak algılanması gerektiğini belirtti
2-seçmeli bir dersden sınıf açıla bilmesi için 8 öğrencinin seçmesi yeterlidir

meb ortaöğretim kurumları sınıf geçme ve sınav yönetmeliğine göre;
 Seçmeli Dersin Eğitim-Öğretime Açılması

Madde 12 —  (Değişik : 4.9.2010/27692 RG) Seçmeli bir dersin okutulabilmesi için en az 10 öğrenci tarafından seçilmesi gerekir. Ancak, okulun imkânlarının uygun olması durumunda, il ya da ilçe millî eğitim müdürünün onayı ile en az 6 öğrencinin seçtiği dersler de okutulabilir. Özel ortaöğretim kurumlarında öğrenci sayısının 10'dan az olması durumunda il ya da ilçe millî eğitim müdürlüğünün onayı aranmaz.
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2011, 20:00:21 »

Sayın Hocalarım, 25-29/Temmuz/2011 tarihinde katıldığım (Müdür Yrd için Eğitim Yönetimi Semineri) seminerde konuşmacılar, eğer sınıf açmak için mekan yeterli ise ayrı sınıfların açılabileceğini, eğer sınıf yetersiz ise seçmeli derslerde öğrenci sayısının 30'un üzerine çıkmasında mahsur olmadığını söylediler. ancak Anadolu Liselerinde sınıfların 30'un üzerine çıkmaması gerektiğini 30+1 kişi olduğunda sınıfın bölünmesi gerektiğini söylediler.
hocam bizim müdür de yazın seminere katıldığını ve seminerde alan sınıfı oluşturamayacaklarının özellikle belirtildiğini söylüyor. geçen sene alan uygulamasını bölgedeki tüm okullar uyguladı. ama bu sene hepsi 30 kişilik sınıflara döndü. müdürün dediği şu; okulda 89 öğrencin varsa kesinlikle 4 sınıf olamazmış...

DEÜ
serenato
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2011, 21:35:07 »

Selam arkadaşlar bizde de aynı sorun var ...Düne kadar sınıf açmadık paralel sınıf ve ders seçmeli yaptık.Bu gün ilçedeki diğer uygulamalara istinaden sınıf açma kararı alındı ...ne olacak bilemiyorum herkes okulunu ve uygulamayı yazarsa sevinirim...

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 21 Eylül 2011, 20:02:53 »

Selam arkadaşlar bizde de aynı sorun var ...Düne kadar sınıf açmadık paralel sınıf ve ders seçmeli yaptık.Bu gün ilçedeki diğer uygulamalara istinaden sınıf açma kararı alındı ...ne olacak bilemiyorum herkes okulunu ve uygulamayı yazarsa sevinirim...
alan sınıfı mı oluşturdunuz hocam? arkadaşlar lütfen okullarınızdaki uygulamayı bizimle paylaşır mısınız?

DEÜ
serenato
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 21 Eylül 2011, 20:16:45 »

Evet alan sınıfı oluşturduk veliler ve öğrencilerin baskısı ve bazı okullardan aldığımız duyumlar ile...

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 21 Eylül 2011, 20:39:07 »

bizdede karma sınıf var.ortak dersleri tamamı aynı anda birlikte alıyor.farklı derslerde sınıf bölünüyor.örneğin bir bölümü fizik dersi görürken bir bölümü coğrafya sınıfında coğrafya dersi görüyor.
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 21 Eylül 2011, 21:06:31 »

bizdede karma sınıf var.ortak dersleri tamamı aynı anda birlikte alıyor.farklı derslerde sınıf bölünüyor.örneğin bir bölümü fizik dersi görürken bir bölümü coğrafya sınıfında coğrafya dersi görüyor.
hocam karma sınıflarda tm ve fenciler zorunlu coğrafya dersini birlikte mi alıyor?

DEÜ
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic