Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 9. Sınıf coğrafya müfredatı neden yoğun?  (Okunma Sayısı 5778 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Aralık 2009, 23:27:37 »

Evet! Neden yoğun bu 9. sınıf müfredatı? Lisede her öğrenci ilk iki yıl zaten coğrafya dersini almak zorunda. 9. sınıfa tüm temel coğrafya konularını yığıp da, 10. sınıfın konularının bu kadar az olması hangi mantığın ürünü acaba?Aklıma gelen bazı sebepler var ama bu konuda sizlerin fikirlerinizi merak ediyorum.Paylaşırsanız sevinirim.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2009, 05:07:19 »

yusuf hocam, servet karabağ hocamız seminerde söyledi, önümüzdeki yıl bazı konular 10. sınıf müfredatına aktaracaklarmış. yaklaık 1 aylık bir rahatlama olacağını belirtti.
aslnda kendiler çalıp kendiler oynuyor.hocalarımız proğramı iddiali bir şekilde savunuyor,ancak hazrladıkları proğramın 2 ders saatine göre yetip yetmeyeceğini deneme yanlma yolu ile tespit ediyorlar.bundan da anlaşılıyor ki bu proğramın oturması için daha uzun yıllar gerekecek.belki de bir hükümet değişikliğinde her şey sil baştan olacak.   

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
andaci
Uzman Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2009, 11:09:29 »

9.Sınıftaki bazı Türkiye coğrafyası konuları gelecek yıldan itibaren 10.sınıfa aktarılacakmış.

Pozitif bilimlere önem vermeyen toplumlar,geri kalmaya mahkumdur.
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2009, 11:56:43 »

aslında sadece ilk beş ünite olmalı

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
Ganez
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2009, 13:20:56 »

yusuf hocam, servet karabağ hocamız seminerde söyledi, önümüzdeki yıl bazı konular 10. sınıf müfredatına aktaracaklarmış. yaklaık 1 aylık bir rahatlama olacağını belirtti.
aslnda kendiler çalıp kendiler oynuyor.hocalarımız proğramı iddiali bir şekilde savunuyor,ancak hazrladıkları proğramın 2 ders saatine göre yetip yetmeyeceğini deneme yanlma yolu ile tespit ediyorlar.bundan da anlaşılıyor ki bu proğramın oturması için daha uzun yıllar gerekecek.belki de bir hükümet değişikliğinde her şey sil baştan olacak.   

çok ama çok haklısınız.
içimi okumuşsunuz.

yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2009, 10:19:29 »

Yeni gelenin,eskinin sadece yanlışını değiştirip doğrusunu devam ettirmeye başladığı gün kazanmaya başladığımız gün olacak. Her yeni gelenle yeniden kurulan düzen eskinin tamamen yıkılması üzerine kurulu olduğu için paramız,emeğimiz,zamanımız ve nesillerimiz heba olmuyor mu?

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
sandaletos
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2009, 19:38:03 »

9.sınıflarda müfredat gerçekten çok ağır.Öğrencilerimin bilgi seviyesinin düşük olması benim için bu durumu daha da zorlaştırıyor.Örneğin ölçek anlatırken uzunluk birimlerini birbirine çevirmeyi de anlatmak zorunda kalıyorum.sanırım bunu ilköğretimde öğrenmiş olmaları gerek!
ozgurcografyacı
Yeni üye
*

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2009, 21:30:51 »

bu mevzuyu servet hocamıza sormuştuk bununla ilgili düzenlemeler yapıldıgını söylemişti 2 saat neden 3 saat degil  veya 4 saat değil demiştik tam hatırlayamıyorum ama  herhalde derslerle ilgili bir komisyon varmış demişti bu komisyonun içinde coğrafyacı yok ve ders saatini 1 saate indirilmesi bile düşünülmüş 2 saat ders bu konular gerçekten az yetiştirelim dersen yüzeysel anlatıyorsun yok öğrencilerim anlasın diyorsan yetiştiremiyorsun buda sorun oluyor tabiii ama gene de 2 yöntemi deniyorum
abdllhdnzl
Uzman Üye

Performans: 59
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 13 Aralık 2009, 10:26:19 »

lise 1. sınıflarda ders saatini artırmak mümkün değil. Bütün branşlar için müfredatlar ağır ve yetişmiyor. Şu an çalıştığım okulda hiç bir branş öğretmeni kendi müfredatının rahatlıkla yetiştiğini söylemiyor. Bu durumda mantıklı olan Müfredatın yoğunluğunu azaltmak.lise 1 de Türkiye Coğrafyası konularının Lise 2 ye kaydırılması daha doğru olur.

SANMA ŞAHIM HERKESİ SEN SADIKANE YAR OLUR
HERKESİ SEN DOST MU SANDIN BELKİ OL AĞYAR OLUR
SADIKANE BELKİ OL ALEMDE BİR SERDAR OLUR
YAR OLUR AĞYAR OLUR SERDAR OLUR DİLDAR OLUR
***YAVUZ SULTAN SELİM***
                                                              Abdullah DENİZLİ
                                                            Coğrafya Öğretmeni
fikri
Üye
**

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Aralık 2009, 11:17:13 »

bu konu her coğrafya öğretmenini sıkıntıya sokan bir durumdur.tüm konular yetişmiyor ya plana bağlı kalıp anlatıp geçeceksin( ki hiç tavsiye etmiyorum) yada öğrencilerin durumuna göre davranıp işlemek (ben böyle yapıyorum aynı sınıfı 10 .sınıfta da alıp eksiklikleri giderimeye çalışıyorum) bu konuda ciddi bir çalışma yapılmalı bence öğretmenlerin istekleri de dikkate alınmalı sonuçta bu dersleri işleyenler bizleriz

ünye aanadolu imam hatip lisesi coğrafya öğretmeni
sel
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 13 Aralık 2009, 11:50:34 »

fen liselerinde ve meslek liselerinde 10 sınıflarda coğrafya zorunlu değil buda coğrafya dersinin temel konularının 9 sınıfta verilemesini zorunlu kılıyor bence eğer 10 sınıfa ders kaydırılacaksa o zaman tüm okullarda 10 sınıf coğrfaya zorunlu olmalı.
cografius
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

dünyalar bizimdir...

« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2009, 12:02:12 »

Başka bir açıdanda değerlendirebiliriz.Müfredatın yetişememesinin nedenlerinden biride konuların ayrıntılı bir şekilde işlenme çabasıdır.Neredeyse üniversiteye hazırlık derecesinde ayrıntılı anlatmaya çalışılırsa elbette müfredat yetişmez.doğru olanı biraz daha yüzeysel ve her konunun temel bilgilerini vermek olacaktır sanırım.bunları söylememe rağmen ben de ayrıntıya giremeden edemiyorum ve konular yetişmiyor malesef.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 18 Aralık 2009, 23:22:59 »

Emekli coğrafya öğretmenleride bu konuyu konuşuyorlardı, bizi konuşsun diye değiştirmiyorlar. Bu mevzu yılların sorunu ve böyle devam eder.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic