Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12. sınıf programı--Ekstrem Olaylar ile ilgili görüşleriniz.  (Okunma Sayısı 17494 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Ağustos 2008, 16:55:25 »

Arkadaşlar, 12. sınıf kitabı elime geçmedi ama site üzerinden Doğu Hocamın tarayarak gönderdiği bölümde  ekstrem olaylar üçe ayrılmış ve aşırı yağışlar ve kuraklık hidrolojik karakterli ekstrem olaylara dahil edilmiş. bu olayların bu bölümde olmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Kitabı hazırlayanların ne düşündüğünü bilmiyorum ama bu konuda görüşlerinizi belirtirseniz ve coğrafya.biz gibi geniş bir aile içinde ortak bir karar alırsak güzel olur diye düşünüyorum.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2008, 17:18:21 »

Bana göre bu olaylar klimatolojik karakterlidir ve klamatolojik ekstremler olarak nitelendirilmelidir.Aşırı su ya da susuzluk ana maddesi su bile olsa iklimsel olaylardır.Burada bence bir sınıflandırma hatası var.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2008, 18:29:10 »

Zeki Hocama katılıyorum.Ama şunu da eklemekte yarar var.

Önce doğa-insan ilişkisi örneklerle açıklanmalı, bölgesel ve daha sonra da küresel olarak ele alınmalı.Tabi bunlar işlenirken güncel olaylardan örnekler verilmeli, insanların ortaya koyduğu her türlü beşeri etkinlikler irdelenmeli.Tıpkı 11.sınıf Coğrafya kitabında olduğu gibi.

Tüm bunlar işlendikten sonra ekstrem durumlara geçilmeli bence.Yakın ve uzak çevreden örneklerle tabi.

Ama 11.sınıf Coğrafya kitabında bulunan Ekosistem ve madde döngüsü başlıklı 1. bölümün daha farklı tarzda ve Coğrafyayla daha ilişkili hale getirilmesi de hem bizim hem de öğrencilerimizin yararına olacaktır.Buna benzer bir durum umarım 12.sınıf kitabında yoktur.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2008, 20:04:41 »

Bünyamin Hocam Doğu Hocamın konusu altında da değinmiştim ama gözden kaçmıştı.Yeni bir konu açmanız isabetli olmuş.Aşağıdaki mesaj orada yazdıklarımdır.

5. Sayfada ekstrem olayların sınıflandırılmasıyla ilgili tabloda Klimatolojik Karakterli Ekstrem Olaylar ile Hidrolojik Karakterli Ekstrem Olaylar arasında fazla bir fark bulunmmasına rağmen farklıymış gibi gösterilmiş. Buna göre yağış ve kuraklık klimatolojinin dışındaki olaylarmış gibi gösteriliyor.

Sizce  nasıl olmalıydı?

Kesinlikle size katılıyorum hocam.Hidrololoji ve klimatoloji bambaşka kavramlardır ve aşırı yağışlar kesinlikle klimatolojik olaylar içerisinde olması gerekmektedir.Aşırı sıcak ve soğuğu klimatolojik olaylara dahil ediyorsunuz ama aşırı yağışları hidrolojik olay olarak veriyorsunuz.Peki yağışın sebebi hidrolojik bir olay mıdır ki klimatolojik olaylar içerisine alınmıyor.

Ayrıca kitapta yapılan Tsunami tanımı tam karşılığı vermiyor.

1. Tsunamiyi meydana getiren olay plakalarda meydana gelen kırılma olayları değildir.Buradaki tanımdan yanlış bir ifade çıkmakta.Tanıma göre (Kitaptaki tanım şu şekilde:Şiddetli depremler ve volkanizma nedeniyle okyanus tabanında kırılan büyük plakalar, okyanusta büyük dalgaları meydana getirir.) tsunami olması için büyük plakaların kırılmasının gerekliliği gibi bir anlam çıkıyor.

2. Tsunami tam anlamıyla depremler, volkanik olaylar, denizaltı heyelanları veya meteor çarpmaları sonucunda dalgaların hız ve yükseklerinin artması sonucu oluşan dev dalgalardır.Yani tsunami olayı için deprem ve volkanik olaylar ile büyük plakaların kırılması zorunluluğu yoktur.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
İBRAHİM ŞİMŞEK
VIP Üye

Performans: 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

***her an keşfetmek için bak***

« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2008, 20:35:05 »

bindik bir alemete gidiyok gıyamete coğrafyacı dostlar...

***Rivayet odur ki,
     Şahrud vardığı denizlerde hala
     Seyduna türküleriyle uyanmakta,
     Seyduna, Şahrud’un gözlerinden kalan
     Masalla yaşlanmakta.***seydune02***
baksu
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2008, 20:36:13 »

başka bir açı, tsunaminin nedeni ne olursa olsun sonuç olarak başlı başına bir olaydır. bu noktada tsunamiyi hidrolojik karakterli ekstrem içinde düşünmek yanlış mı olur?

taştan
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Eylül 2008, 10:41:08 »

arkadaşlar kesinlikle görüşünüze katılıyorum. ekstrem olaylarda sınıflandırma hatası var.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Eylül 2008, 11:09:35 »

Ayrıca bugün bir şey daha dikkatimi çekti.Kitapta aşırı yağğış ve kuraklık hidrolojik olaylarda, aşırı sıcaklık ve soğuklar klimatolojik olaylarda gösterilemkte bildiğiniz gibi.Aşırı sıcak ve soğuktan bahsederken konu çok sıcaklık sonucunda kuraklığa getirlmiş ve kuraklık olayı klimatolojik olaya dahil edilmiş bir anlamda.Ama 2 madde sonra bu defa kuraklık hidrolojik olaya dahil edilmiş!!!

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2008, 16:24:50 »

Arkadaşlar ben sınıflarımda hidrolojik karakterli olaylar bölümünü kaldırdım.Aşırı sıcak ve soğuk klimatolojik olay oluyor da aşırı yağışlar ve kuraklık niçin hidrolojik oluyor?Sıcaklık iklim elemanı da yağış değil mi?Sınıflandırmadaki hidrolojik karakterli bölümünü öğrencilerime sildirdim.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2008, 16:28:22 »

Ekstrem olayların sınıflandırılmasında bencede hata var. Hidrolojik ekstrem olaylar biraz zorlama gibi olmuş.
baksu
Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2008, 16:29:24 »

bir de kütle hareketleri, jeolojik-jeomorfolojik karakterli ekstrem olaylar içinde olmasına rağmen kuraklıktan sonra ele alınmış.

salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #11 : 12 Eylül 2008, 17:03:29 »

Ben bir şey daha eklemek istiyorum ükemizin ekstrem olayları hakında bilgilerin olmaması büyük bir eksiklik gibi
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Eylül 2008, 19:54:27 »

Sayın arkadaşlarım ekstrem olaylar konusunu gereksiz buldum. Bence doğa ve insanın etkileşimi başlığı altında ders dışı etkinlik olarak öğrencilere araştırma konusu olarak verilebilirdi. Ayrıca Türkiye'den örnekler değilde sürekli Amerika'dan örnekler verilmesine de bir anlam veremedim.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Eylül 2008, 19:57:32 »

Arkadaşlar bu konuyla ilgili  bir başlığı dün ben açmıştım nedeni 12. sınıf kitabının elime yeni geçmesi hem  de  bünyamin hocamın bu konusunu görmemiş olmamdır. Arkdaşlar bu konuyla ilgili yaptığınız tüm eleştirilere katılıyorum. Başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Ben konu başlığının yanlış ve  konu içeriğiyle alakasız olduğunu belirtmiştim. Kitabın 4. sayfasında verilen ekstrem  tanımında  ;herhangi bir yerde o güne kadar görülmeyen yada çok nadiren  gelişen olay olarak bahsedilmektediir. Oysa  kitabın 9. sayfasında  ekstrem  olarak anlatılan heyelanların her yerde sık sık ve yaygın olarak gerçekleştiğini  yazmaktadır. Tam bir çelişki.. Heyelanlar  depremler  ve  volkanizma gibi olaylar ekstrem olay  olarak değerlendirmek doğru değil bu  olaylar yeryüzünde her zaman meydana gelen olaylardır. Bence  bu konuda anlatılanlara göre  konun başlığı şöyle olmalıydı:Doğal Olayların Şiddeti ve İnsanlar  Üzerindeki Etkisi.
Yine ayrıca aynı konuda 5. sayfada  şiddetli  rüzgarlar ve  fırtınalar başlığı altında  "Bünyelerine aldıkları  nem yüksek irtifada  yoğuşarak  şiddetli  yağmurlara dönüşür." böyle bir  ifade var. İrtifa  zaten  yükseklik demektir. Yazar arkadaşlar yüksek  yükseklikte  yağış meydana gelir olarak ifade etmişler.. coğrafyada böyle bir anlatım yoktur.
Saygılarımla..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
gökÇennn
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

öss moduu...

« Yanıtla #14 : 16 Eylül 2008, 19:34:25 »

ee ögrencii olarak bunu anlamayan bizler napıcazz?Huh?

..mod : öss...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic