Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10 Sınıflarda 2+2 üzerine  (Okunma Sayısı 29739 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
devran
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Ağustos 2014, 10:41:06 »

Merhaba arkadaşlar

MEB Talim Terbiye Kurulu'nun 27/01/2014 tarihindeki yazısı ile 10. sınıflarda 2+2 seçmeli coğrafya, sadece 2 saat zorunlu coğrafya dersi okutulması şeklinde değiştirilmiştir. Bu konu ile ilgili siz değerli meslektaşlarıma 3 sorum olacak. Cevaplandırırsanız bu konudaki görüşlerimizi paylaşmış olacağız hem bana bir çalışmamda yardım etmiş olacaksınız. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

1.   10 Sınıf Coğrafya dersinin seçmeli 2 saatinin kaldırılıp, zorunlu olarak 2 saat olmasına katılıyor musunuz?
2.   10. sınıf Coğrafya'da 2 saat seçmeli dersi hangi grup öğrenciler (eski tanımıyla TM, FM) tarafından seçilmekteydi?
3.   10. sınıf coğrafya dersinin 2+2 olması size ne gibi kolaylıklar sağlamaktaydı ?
a.   10 sınıflarda gezi yapabiliyordum
b.   Konularla ilgili daha fazla görsel (harita, cd, PPT, Video, Animasyon vb.) malzeme kullanabiliyordum
c.   Deney, uygulama, beyin fırtınası , nüfus grafiği çizmek, çeşitli grafikleri yorumlayabilmek vb.  daha fazla yapabiliyordum.

Ayrıca farklı görüşleriniz var ise lütfen belirtiniz.
devran
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2014, 10:51:23 »

Bu 3 soruyu Anadolu lisesinde çalışan bir öğretmen olarak ben cevaplandırdığımda;

1. 10. sınıflarda 2 saat seçmeli coğrafyanın kaldırılmasına kesinlikle katılmıyorum.
2.  10. sınıflarda 2 saat seçmeli coğrafya dersini, 11 ve 12 de coğrafya dersi alacak olan öğrenciler (eski tanımıyla TM ) seçiyorlardı.
3. 10. sınıflarda 2 saat seçmeli coğrafya dersi ile konuları çok daha geniş, uygulamalı anlatabiliyordum. Harita çalışmaları, video, animasyon vb etkinlikleri yapabiliyordum. Ezberden uzaklaşabiliyor, 11 ve 12. sınıfa daha hazır oluyorduk.

Ayrıca coğrafi gezileri bu sınıflar ile yapabiliyordum. 9 larda yapabilmenin imkanı yok:)
kamcan
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2014, 08:29:05 »

Seçmeli coğrafyada verdiğimiz 14 kazanım ne olacak şimdi ? 11. sınıfa geçtiklerinde o kazanımları hiç almamış olacak bu öğrenciler. Program değiştirilmeden yapılmış büyük bir hata bence seçmeli coğrafyanın kaldırılması. Keşke önce 10. sınıf programını değiştirmeyi düşünselerdi.
ibo1982
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 24 Ağustos 2014, 07:55:35 »

Bence 10.sınıflarla beraber 9.sınıflarda da cografya ders saatinin en az 3 saat olması gerekiyor.Çünkü cografyanin en baba konuları 9 ve 10.sınıfta.
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2014, 07:09:59 »

Değerli arkadaşlar 2014-2015 eğitim öğretim yılı 10. sınıf coğrafya dersi kazanımlarının tekrar düzenlendiği duyumunu aldım.Talim-Terbiye kurulundan çıkmış, büyük ihtimal 15 eylülden önce genelge gönderilir. Buna göre dars saati yine 2 saaat olarak kalacak,ancak seşmeli coğrafya kazanımlarından bir kısmı zorunlu içine alınarak kazanım sayısı artırılacak...
Yıllık plan hazırlayan arkadaşların beklemelerini tavsiye ederim... selamlar...

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
skaraturk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2014, 20:59:40 »

Merhaba,
Bu konu ile lgili benim de bir sorum olacak. 10. sınıflardaki seçmeli coğrafya kalkınca vermiş olduğumuz kazanımları da 2 saatlik derste doğal olarak veremeyeceğiz. Yalnız dikkatimi çeken şu oldu bu sene okutulacak kitaplarda (benim elimde 2014 Ağustos baskılı Mega Yayınları Coğrafya var) kitapta seçmeli coğrafyada verdiğimiz kazanımlar da var. Madem seçmeli coğrafya ve 10. sınıflardaki alan seçme kalktı o zaman kitaptan da çıkmış olması gerekmiyor muydu? ÖSYM kitapta var diye öğrencileri sorumlu tutar mı acaba 2 sene sonraki YGS'de?
degas
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2014, 11:37:03 »

Arkadaşlar Merhaba
10. Sınıflardaki 2 saatlik dersin kazanımları benim anladığım kadarıyla ortak ders diye geçen 24 kazanımdan oluşacak (yani eski mf kazanımları) Çünkü seçmeli coğrafyanın 16 kazanımı vardı. Seçmeli kalktığına göre kazanımlar da kalktı diye düşünüyorum. 10. Sınıf Coğrafya kitaplarından da bu kazanımların kalkması gerekiyor. Biraz daha bekleyeceğim bu konuda başka düşüncesi olan varsa paylaşabilir mi lütfen.
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Eylül 2014, 12:51:10 »

Bir sene de değişiklik olmasa şaşıracağız valla.

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Eylül 2014, 10:32:23 »

10.sınıf kazanımlarının yeniden düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum..bence önemli bir fırsat, ama ümidim de yok. şurda bir hafta kaldı, şimdiye bir açıklama düzenleme yapılmalıydı..
gockun07
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2014, 07:26:58 »

biz de aynı dertten şikayetciyiz,okulumuza gönderilen kitaplar geçmiş yılın aynısı..........kafa karışıklığından başka birşey değil....ayrıca her yıl 9.sınıf ders kitapları değişip duruyooooor
yalçın palaska
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2014, 14:06:26 »

9 ve 10. sınıflarda 2 ders saati kesinlikle ve kesinlikle yetersiz. Acilen Biyoloji dersinde yapıldığı gibi Coğrafya 9 ve 10. sınıf 3 saate çıkarılmalıdır...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic