Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10. sınıflar coğrafya dersi için ek zümre  (Okunma Sayısı 4434 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Eylül 2010, 11:58:24 »

Arkadaşlar ,bir kaç haftadır -sitemizden takip ediyorsunuzdur- 10. sınıflarla ilgili çok belirsizlikler vardı. Bunların birçoğu çözülse de takip ettiğim kadarıyla bir çok yerde halafarklı uygulamalar var. Bu da insanın aklını karıştırıyor.
Bu yıl okul oalrak teftiş geçireceğimiz için ben daha hassas davranıyorum.Bu yüzden de 10. sınıflarla ilgili uygulamalara yönelik esaslar için ek bir zümre yaparak bazı kararlar aldım . Sizin de bu konudaki fikirlerinizi almak istiyorum.Ek zümre aşağıdaki gibi olacak.

…………..ANADOLU LİSESİ
2010/2011 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI COĞRAFYA ZÜMRESİ EK ZÜMRE TOPLANTI TUTANAĞIDIR
GÜNDEM   :

1-   Açılış ve Yoklama.
2-  10. sınıflar ders planları ,seçmeli ve zorunlu coğrafya seçimi ile ölçme ve değerlendirme esaslarının görüşülmesi

GÜNDEM   MADDELERİN  GÖRÜŞÜLMESİ
1-   Açılış ve Yoklama :

2-Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 20 07 2010 tarih ve 76 sayılı MEB Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerinde belirtilen esaslar doğrultusunda 10. sınıflarda 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli coğrafya dersleri seçilmiştir.
       Coğrafya müfredatında 10.02.2010 tarih ve  5 sayılı kararı ile değişiklik yapılmıştır. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bu kararında:
“Kurulumuzun 14.07.2005 tarih ve 198 sayılı kararı ile kabul edilen Ortaöğretim 9. Sınıf Coğrafya Dersi Öğretim Programında 2010-2011 Öğretim Yılında; Ortaöğretim 10, 11 ve 12. Sınıf Coğrafya Dersi Öğretim Programlarında ise 2011-2012 Öğretim Yılında uygulanmak üzere ekli örneklerine göre değişiklik yapılması” ifadesi yer almıştır.

Yine 
20.07.2010 TARİH VE 76 SAYILI KURUL KARARI İLE UYGULAMAYA KONULAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI HAFTALIK DERS DAĞILIM ÇİZELGELERİNDE TARİH, COĞRAFYA, DİL VE ANLATIM, TÜRK EDEBİYATI, MATEMATİK, FİZİK, KİMYA,  BİYOLOJİ VE YABANCI DİL DERSLERİNİN PROGRAMLARININ FARKLI DERS SAATLERİNE GÖRE İŞLENİŞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR  kısmında  coğrafya dersi ile ilgili aşağıdaki açıklamalar yapılmıştır.

Coğrafya
14.07.2005 tarih ve 198 sayılı Kurul kararı ile kabul edilen Coğrafya Dersi Öğretim Programında 10, 11 ve 12. sınıf programları haftada dört saat derse göre düzenlenmiştir. Ayrıca iki saatlik seçmeli ve zorunlu coğrafya dersi öğretim programına ait kazanımlar da öğretim programında yayınlanmıştır.
10. sınıfta sadece 2 saat zorunlu coğrafya dersinde 14.07.2005 tarihinde yayınlanan Coğrafya Dersi Öğretim Programında belirlenen kazanımlar verilecektir. Aynı sınıfta haftada 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli olmak üzere 4 saat alınması durumunda 14.07.2005 tarihinde yayınlanan Coğrafya Dersi Öğretim Programında belirlenen kazanımların tamamı verilecektir.
    Tüm bu açıklamalar doğrultusunda 10 .sınıflarda coğrafya dersi ile ilgili aaşğıdaki kararlar alınmıştır:
KARAR:

1-   10.sınıflarda senebaşı zümresinde de belirtildiği gibi  14.07.2005 tarih ve 198 sayılı Kurul kararı ile kabul edilen Coğrafya Dersi Öğretim Programı uygulanacaktır.
2-   10 sınılarda  Talim Terbiye Kururlunun 2 saatlik  ve 4 saatlik kazanımların farklı verilmesine ilşkin açıklaması gözönünde bulundurularak 2 saat zorunlu ve 2 saat seçmeli coğrafya seçilen sınıflarda 4 saatlik kazanımlara yönelik bir plan hazırlanacaktır.
3-   Ölçme ve değerlendirme konusunda resmi bir açıklama yapılmasa da Orta Oğretim Programları Şube müdürüyle yapılan görüşmelere dayanılarak 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli coğrafya dersinde 2+2=4 saatlik ders olarak değerlendirilmesi yapılacak ve yine ttk'ca yapılacak resmi açıklamalar doğrultusunda yeni düzenlemeler karara bağlanacaktır.

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2010, 12:01:07 »

Tüm bu açıklamalar doğrultusunda 10 .sınıflarda coğrafya dersi ile ilgili aaşğıdaki kararlar alınmıştır:
KARAR:

1-   10.sınıflarda senebaşı zümresinde de belirtildiği gibi  14.07.2005 tarih ve 198 sayılı Kurul kararı ile kabul edilen Coğrafya Dersi Öğretim Programı uygulanacaktır.
2-   10 sınılarda  Talim Terbiye Kururlunun 2 saatlik  ve 4 saatlik kazanımların farklı verilmesine ilşkin açıklaması gözönünde bulundurularak 2 saat zorunlu ve 2 saat seçmeli coğrafya seçilen sınıflarda 4 saatlik kazanımlara yönelik bir plan hazırlanacaktır.
3-   Ölçme ve değerlendirme konusunda resmi bir açıklama yapılmasa da Orta Oğretim Programları Şube müdürüyle yapılan görüşmelere dayanılarak 2 saat zorunlu 2 saat seçmeli coğrafya dersinde 2+2=4 saatlik ders olarak değerlendirilmesi yapılacak ve yine ttk'ca yapılacak resmi açıklamalar doğrultusunda yeni düzenlemeler karara bağlanacaktır.

sayın hocam 2 ve 3. maddeler için biraz daha beklemenizi öneriyorum..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
guledarbo
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2010, 12:14:21 »

KARAR:

sayın hocam 2 ve 3. maddeler için biraz daha beklemenizi öneriyorum..

Haklısınız hocam
 Tabi ki  bende yapılacak resmi açıklamaları dört gözle bekliyorum. Ama ... Huh?
Gerekli değişmeleri de o an için mutlaka yaparız. Önümüzdeki hafta teftiş geçireceğimiz için 10. sınıf planlarının bir şekilde yapılması gerekiyordu. Ben de en aından züre kararı alarak işi biraz resmileştirdm.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic