Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Coğrafya Müfredatı Uygulamaları - Tüm Tartışmalar  (Okunma Sayısı 74112 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 06 Ocak 2008, 21:15:27 »

Öncelikle başlığı büyük harflerle yazdığım için özür dilerim.. Daha dikkat çekeceğini düşünüyorum.
yeni bir döneme başlıyoruz, ardı ardına iki değişiklik gerçekleşti program ve ders dağılımlarında..Bu değişikliklerden en fazla etkilenen derslerden biri de coğrafya..
değişiklikler cografya.biz sitesinde de tartışılmaya başlandı. Ancak daha tartışmalar ısınmadan bile birkaç farklı başlık altında konu açıldığını görüyoruz. Bu mesaj. bu konudaki tüm tartışmaları bir başlık altında toplamak için oluşturulmuştur. Lütfen başka konu açmadan bu başlık altında tartışmaları oluşturalım, soru ve yanıtları buradan geliştirelim..
Saygılar... 

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Moderator

Performans: 1816
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2009, 10:30:39 »

Şu günlerde coğrafya öğretim programının revizyonunun yapıldığı ile ilgili coğrafya grubunda bir e-posta okudum. Bu konuda bilgisi olan var mı? Ne zamana yetiştirilecek. Neler yapılıyor? E-posta da sıkıntıların TTKB'nın web sitesindeki e-posta adreslerine iletilmesi istenmiş.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
marzuba
VIP Üye

Performans: 380
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2009, 13:40:09 »

Hocam konu ile ilgili hiç bir bilgim yok.Fakat uzun yıllar öğretmenlik yaptığımdan biliyorum ki eleştiri ve fikirlerimizi kimse dikkate almıyor.Yanlışlar ısrarla devam ediyor.Çünkü kitapları ve müfredatı konuya hakim olmayan insanlar hazırlıyor diye düşünüyorum.
     Basılan kitaplardan işin ciddiyetsizliği gözler önünde zaten binlerce yanlış aşırma bilgiler.Bu eğitim anlayışı ve ciddiyetsizlıkle güncellemede de amaç dışına çıkılacaktır.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
eralp
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2009, 16:36:51 »

Hocam konu ile ilgili hiç bir bilgim yok.Fakat uzun yıllar öğretmenlik yaptığımdan biliyorum ki eleştiri ve fikirlerimizi kimse dikkate almıyor.Yanlışlar ısrarla devam ediyor.Çünkü kitapları ve müfredatı konuya hakim olmayan insanlar hazırlıyor diye düşünüyorum.
     Basılan kitaplardan işin ciddiyetsizliği gözler önünde zaten binlerce yanlış aşırma bilgiler.Bu eğitim anlayışı ve ciddiyetsizlıkle güncellemede de amaç dışına çıkılacaktır.

Kesinlikle katılıyorum.Sınıfta kaçkez bazı bilgilerin yanlışlığını dile getirdiğimi ben bile hatırlamıyorum.Temel sorun  talim terbiyede bu alanda çalışanların seçiminin sağlıksız yapılmasından kaynaklanıyor kanaatindeyim.Genelleme yapmak istemem ama orada çalışıp  okula dönen öğretmenlerin öğrenciler tarafından konuya hakim olmadıklarına dair şikayetler almıştım   Smiley)
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?Mevlana

« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2009, 10:34:40 »

demek ki aslı yok tatmin edici cevap gelmedi.

"Derdimi söylemiyorsam, anlamıyorsundur"Gazali
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2009, 13:13:15 »

Sayın Hocam daha önce başka bir konuda belirtmiştim.Geçtiğimiz günlerde Talim Terbiye Kurulu Başkanı okulumuzu ziyarete geldiğinde, coğrafya müfredatı üzerinde bir çalışma yapıldığını söylemişti.Sonucu yakında açıklanır herhalde..

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
deniz861
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Haziran 2009, 20:13:27 »

tenekeyi parlatsalar, çeyrek altın eder mi?neresini düzeltecekler ki. tuttukları yer ellerinde kalır.sil baştan olmalı bence, başka yolu yok. böyle gitmez. ama umudum da yok doğrusu.bir sürü eleştiri yazmıştık şu meşhur müfredat değerlendirme toplantısında. ama sanırım okunmamıştır bile.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Haziran 2009, 21:16:40 »

Hiç bir müfredat, öğrencilerime coğrafyayı öğretmemi engelleyemez.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Haziran 2009, 21:33:50 »

deniz861 hocama katılıyorum.Düzeltme çok hafif kalır.
En azından  eski müfredat üzerinde düzeltmeler yaparak oluşturulsa.(Etkinlik vs.gibi)
 9.sınıfta Dağlar,ovalar,platolar... sizce ne kadar yeterli?12.sınıfa gelen öğrenci bunları hiç bilmiyor.
Bir nüfus ve yerleşme 4 yıl işlenir mi?Nerde konu bütünlüğü?
Çevre ve toplum 4 yılda..İşin yoksa parça parça topla.Pazıl mı oynuyoruz.A dan Z ye ver bir dönemde herkes öğrensin.
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 08 Haziran 2009, 22:20:38 »

bence coğrafyanın fiziki yanı kalmadı açıkcası 9 sınıflarda türkiye coğrafyasını (fiziki) pek işleyemiyoruz iklimini pek veremiyoruz ders sayısı yetmiyo 10 sınıflarda süre çok fazla konu tekrerına düşüyoruz sıkıyo 11 lerdeki biyoçeşitlilik ünitesinin çok gerekli olduğu kanısında değilim diğer konular yeniden düzenlenmeli 12 ler ise idare eder çoğu olmalı yani özetlersek düzgün bir konu dağılımı ve ders sayısına yeniden düzenleme yapılmalı tabi önce müfredata

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
eti
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2009, 07:00:28 »

Malesef kitaplarda yurdumuzla ilgili bilgiler yetersiz.Bence de düzeltme değil sil baştan yenilenmeli
zekikorkulu
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 06 Temmuz 2009, 09:39:21 »

Yeni müfredatla Türkiye'de Coğrafya öğrenimi için güzel şeyler yapılmaya çalışıldı. Teorik olarak güzel bir program geliştirildi ama sanırım yeteri sayıda uzmanla çalışılmamış. Programı çıkmaza sokan asıl etken ise bu programa uygun ders kitaplarının ehil kişilere hazırlatılmaması. Örneğin bir kitap yazmak için o kadar coğrafyacı bir araya gelecek, başlarında (350 bin TL ödenen) bir doçent de editör olacak ve bu kadar kişi Muğla iline ait bir köyün sıcaklık ve yağış grafiği yerine Güney Yarımküre'deki herhangi bir yerin grafiğinin (en sıcak ay ocak, en soğuk ay temmuz) kitaba konulduğunu göremeyecek. Bunu aklım almıyor doğrusu. Bu kadar değerli coğrafya hocalarımız dururken neden sadece Milli Eğitim'de çalışan belirli öğretmenlerinde ısrar ediliyor? Güvenilir kaynaklardan duyduğum kadarıyla, yıllarca ders kitapları yazan Türkiye'nin en değerli üniversite hocalarının kitaplarının da yer aldığı 14 kadar Coğrafya ders kitabı yazılmış ama hiçbiri kabul görmemiş, sadece MEB'in kitabı kabul edilmiş.
Birilerinin yazdığı gibi eski programa birkaç düzeltme yapılıp dönülmemeli. Eski müfredat kesinlikle daha yetersizdi. Bana kalırsa Coğrafya Müfredatında güncelleme yapılmalı, eksikler giderilmeli ama daha önemlisi uygun kitapların hazırlanması ve bu paralelde çalışma kitaplarının da hazırlanmasıdır.
Saygılarımla...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2009, 13:29:57 »

Malesef kitaplarda yurdumuzla ilgili bilgiler yetersiz.Bence de düzeltme değil sil baştan yenilenmeli
Bence de yeni sistemde özellikle Türkiye fiziki coğrafyası bayağı ihmal edilmiş Bazen eski sistemdeki Türkiye fiziki coğrafyası dersini arıyoruz ve eski sistemi savunmuyorum ancak bazı konularda da yeni sistemin bayağı bir eksikliği var inşallah bu yıl daha iyi bir müfredatla okullara başlarız

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
Necib Boztoğan
VIP Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 07 Temmuz 2009, 13:14:37 »

değerLi mesLektaşLarım sitemlerinizde bende siziLe hem fikirim birçoğunun revire edilmesi gerekLi.
çok gereksiz tekrarLar yer aLmakta konuLar böLük pörçük veriLmekte açıkçası ben içerik oLarak pekte kitaba bağLı kalmıyorum başlıkLarı aLıyorum içeriği kendim zenginleştiriyorum
kendimce bulduğum bir çözüm yolu
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?Mevlana

« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2009, 15:22:32 »

Kitaplar geldi demekki aslı yoktu.

"Derdimi söylemiyorsam, anlamıyorsundur"Gazali
Sayfa: [1] 2 3 ... 11   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer: