Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hong Kong(sunu ve bilgi)!!!  (Okunma Sayısı 2906 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ağustos 2008, 09:45:16 »

Uzak Doğunun kaplanlarından bir tanesi olan Hong Kong a ait güzel resimler...                                                                                           Hong Kong, Çin'in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar İngiliz Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur . Hong Kong; Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiştir. Hong Kong, Asya'nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.
Hong-Kong, 1842 yılında Nanking Antlaşmasıyla Çinlilerden İngilizlere geçti. 1949'da İngiltere'nin Çin'i tanımasıyla ekonomik hayatı çok gelişti. İkinci Dünya Savaşı esnasında (24 Aralık 1941'de) Japonların eline geçen Hong-Kong, 1945'te yeniden İngilizlere verilmiştir. Yapılan anlaşma neticesinde 1 Temmuz 1997'de Çin'e geri verildi.
Nüfusun hemen hepsi Çinlidir ve büyük bir kısmı Budisttir. Bunun yanında Konfiçyüscüler, Müslümanlar, Hindular, Museviler, Hıristiyanlar ve Taoistler de bulunur. Nüfus yoğunluğu bakımından km² başına 3500 kişi ile dünyada birinci sırayı alır. Hong-Kong'a başlayan göç hareketleri, 1942 yılında Pekin Hükumeti izin verince daha da hızlanmıştır. Ayda 70.000 kişiye çıkınca Hong-Kong'un imkanlarını aştı ve çözüm olarak da göçmenler Çin'e geri gönderilmeye başlandı. En büyük meselesi gayet çok olan nüfus yoğunluğu ve tatlı su ihtiyacıdır. İçme suyu, Çin'den borularla getirilir.

Hong Kong'un konumuÜlke topraklarının % 13'ü ekime müsait alandır. Buralarda Hong-Kong'un fazla nüfusunun ihtiyacını karşılamak için meyve ve sebze ekimi yapılmaktadır. Bir adalar sömürgesi olduğu için balıkçılık çok gelişmiştir.

Hong-Kong'da ticaret ve sanayi İkinci Dünya Savaşından sonra çok gelişmiştir. Hong-Kong; tekstil endüstrisi, hafif sanayi (oyuncak, radyo, elektronik), sinema endüstrisi, az da olsa ağır sanayi (gemi inşası, çimento ve demir sanayi) ve özellikle bankacılıkla büyük bir ticaret merkezidir. Çin Halk Cumhuriyeti ile bu ülkeyi tanımayan ülkeler arasındaki ticari trafik Hong-Kong'dan geçer. Hong-Kong büyük bir ticaret merkezi olması dolayısıyla sanayi hızla gelişmektedir. İhracatının en önemli kısmı (giyecek ve çeşitli sanayi ürünleri) özellikle ABD ve İngiltere ile dir.                                                                                 
  http://rapidshare.com/files/141004964/Hong_Kong.pps.html

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
ali_2641
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2008, 09:47:15 »

bunlarda hong kong tan bir kaç kare....

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Ağustos 2008, 10:06:21 »

Hong Kong, başlı başına bir ülke gibi.

Tek başına ticaret hacmi Türkiye'den bile fazla.İnanılmaz bir potansiyel var.Zaten görüntülerden de bu anlaşılıyor.

Bulunduğu konum, iklimi vb sayesinde bu potansiyelini çok iyi değerlendirmiş ve bu hale gelmiş.

Ne diyelim darısı üç tarafı denizlerle çevrili olan ama denizlerde hiç de etkili olmayan ülkemizin başına..

Bu arada paylaşım için teşekkürler+++

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ağustos 2008, 10:08:14 »

Kusura bakma arkadaşım üsteki mesajımı 12:55 civarı göndermiştim.Ama sitemizde sanırım yeni döneme yönelik bazı hazırlıklar yapılıyor.Bağlantı kesiliyor, gönderdiğim şeyler gitmiyor bazen.

Ancak şimdi gönderebildim yani.İdare edeceğiz belli bir süre...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2008, 11:04:30 »

hocam paylaşım için teşekkür ederiz.gerçekten çokgüzel bir yer.

Kayracan
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2008, 11:23:34 »

iklim konusunda(muson) burayı örnek verip hemen tarihçesine değinirim.öğrencilerin ilgisini çekiyor.sanırım Çin'den buraya göçü engellemeye çalışıyorlar.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
ali_2641
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Ağustos 2008, 11:45:25 »

iklim konusunda(muson) burayı örnek verip hemen tarihçesine değinirim.öğrencilerin ilgisini çekiyor.sanırım Çin'den buraya göçü engellemeye çalışıyorlar.
hocam Çin de şehirlerin nüfusunun çok artmasını engellemek için büyük şehirlere yerleşmede vize gibi bir uygulama olduğunu duymuştum.Özellikle Shanghai de uygulanıyor.Ayna programında bu kentte bir sitede 400 bin kişinin yaşadığını izlemiştim...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic