Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: türkiye altın zenginimi  (Okunma Sayısı 3849 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« : 08 Mart 2007, 15:28:38 »

arkadaşlar bu konuyu sizinle paylaşmakistedim yorum sizin.

Ankara Ticaret Odası'nın altın varlığı konusunda hazırladığı ''Altın Fırsatlar'' raporuna göre, Türkiye altın rezervleri açısından dünyada 2. sırayı alıyor.

Rapora göre, Türkiye'de 81 maden yatağında piyasa değeri 150 milyar doları bulan 6.500 ton altın bulunuyor.

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı açıklamada, raporun ''varlık içinde yokluk çektiğimizi'' gösterdiğini savunarak, ''Türkiye kalkınmasını tamamlamak istiyorsa bu kaynakları acilen harekete geçirmelidir'' dedi.

ATO'nun raporuna göre, dünyada bilinen 43 bin ton altın rezervi bulunuyor. Altın rezervleri açısından dünyada ilk sırayı 20 bin ton ile Güney Afrika Cumhuriyeti alırken, Türkiye 6.500 ton ile ikinci, ABD 4.770 ton ile üçüncü, Kanada 1.780 ton ile dördüncü, Avustralya da 1.400 ton ile 5. sırayı alıyor.

Raporda, Türkiye'nin 150 milyar dolarlık altın rezervinin ekonomiye kazandırması durumunda 300 milyar dolarlık bir katma değer yaratacağı ve böylece dış ve iç borçlar, işsizlik, bölgeler arası eşitsizlik, dışa bağımlılık, göç, açlık ve yoksulluk gibi ekonomik sorunlarını çözeceği vurgulanıyor.

Raporda, Türkiye'nin 1991-2001 arasındaki 10 yıl içinde,toplam 15 milyar dolar karşılığında 1.350 ton altın ithal ettiğine de dikkat çekiliyor.

TÜRKİYE'NİN ALTIN HARİTASI

Türkiye'nin altın haritasının da çıkarıldığı ATO r

apora göre, Türkiye'nin altın varlığı şöyle dağılmış bulunuyor:

AĞRI: Ağrı Dağı.

ANKARA: Işıkdağ Sahası, Gıcık Sahası, Beynam-Karaali Sağası, Bekirağa Sahası.

ANTALYA: Boğa Çayı.

ARTVİN: Yusufeli-Esendağ, Gümüşhane Köyü, Cevaltepe- Kafkasör Yatağı, Borçka-Akarşen, Murgul, Ceratepe 1, Ceratepe 2, Ceratepe 3, Ceratepe 4.

AYDIN: Koçarlı-Satılar.

BALIKESİR: Edremit-Altınoluk, Küçükdere 1, Küçükdere 2, Havran.

BİLECİK: Söğüt-Kundaklık zuhuru.

BURSA: İnegöl-Suluklu.

ÇANAKKALE: Madendağı-Kartaldağ-Kirazlı, Yeniköy-Kirazlık Yatağı, Serçeler, Terziler, Akbaba.

DENİZLİ: Çivril-Koçak Köyü.

EDİRNE: Lalapaşa-Vaysal Köyü Yatağı.

ELAZIĞ: Baskil-Nazaruşağı, Maden-Anayatak.

ERZİNCAN: Kemaliye.

ERZURUM: Şenkaya-İkizpınar?Sındıran Yatağı, Narman-Karadağ kompleksi.

ESKİŞEHİR: Sivrihisar, Kaymaz Proje alanı.

GİRESUN: Bulancak, Görele-Çanakçı Sahası.

GÜMÜŞHANE: Mescitli, Mastra, Hazine mağarası, Kırkpavlı Yatağı,

Olucak Yatağı, Gümüşkaya Yatağı.

HATAY: Kızıldağ Akıllı çayı, Kiseciköy

İZMİR: Karşıyaka-Arapdağı, Ödemiş-Küre, Bergama-Ovacık, Çiçek

Dağı, Tire-Beylerderesi yatağı, Efemçukuru Proje alanı.

KARS: Kağızman-Darphane.

KASTAMONU: Küre-Aşiköy, Bakibaba.

KAYSERİ: Yenipazar, Tufanbeyli-Saimbeyli.

KIRIKKALE: Keskin-Denek Zuhuru.

KIRKLARELİ: Mert gölü, İğneada, Demirköy.

KÜTAHYA: Kapıören-Aktepe Yatağı.

MALATYA: Kabataş, Çukurdere, Karagöz.

MANİSA: Salihli-Sart, Kaletepe.

NİĞDE: Ulukışla-Bolkardağ, Horoz, Üçkapılı-Armutbeli, Gümüşler Sahası.

ORDU: Akoluk Sayaca, Ünye-Kumarlı Sahası.

RİZE: Çayeli.

SİİRT: Şirvan.

SİVAS: Koyulhisar.

TUNCELİ: Garipuşağı-Madentepe.

UŞAK: Eşme-Kışladağ.

Bu yataklardan Uşak, Eşme-Kışladağ yatağının 300-370 tonluk tahmini rezerviyle dünyada işletmeye alınmamış en büyük yataklardan biri olduğu bildiriliyor.

ankaraticaret odası

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2007, 15:36:29 »

Olabilir hocam neden olmasın biz kendi ülkemizde kiracı gibi oturuyoruz,topraklarımızdaki yer altı kaynaklarımızı tam anlamıyla araştırabiliyormuyuz acaba,gerçek rezervler biliniyormu Huh???

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2007, 15:44:22 »

Arkadaşlar bana çok mantıklı gelmiyor.Bu ülkeyi işi bilmeyenler mi yönetiyor yani?Bu tür konuları sürekli olarak Sayın Sinan AYGÜN gibi ya da akademisyen olanlar gündeme getiriyor.Bu işi yapacak kişiler neden ilgilenmiyorlar.Veriler şişirmemi yoksa bir kasıtlı ihmal mi var?Bir ülke nasıl olur da dünyanın ikinci en fazla altın rezervine sahip olup yokları yaşar.Sadece altında değil bir çok başka kaynak için de aynı şeyler yıllardır söylenir ama icraat yok.Neden???

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2007, 16:01:47 »

Gerçekten ilginç veriler.Acaba hangi bilim adamlarının raporu bunu da bilmek gerekir.Bir madenin işletilebilmesi için fizibilite raporları hazırlanıp kazançlı olduğuna karar verilirse işletmeye alınır. Altın yataklarının işletme şartları uygun değil mi?Bu ilginç verilerin devamını heyecanla bekliyoruz.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2007, 16:25:23 »

sercanxin dediği gibi kendi ülkemizde kiracılık yapıyoruz ifadesi birçok şeyi anlatıyor.Altın bence de var ve bol sorun onu çıkarma yetkimizin olup olmamasında

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2007, 16:37:41 »

engins arkadaşım yetkiyi kimden alacağız?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2007, 19:35:00 »

AB'den,IMF'den yada ABD'den.Tam olarak ekonomik bağımsızlığımıza kavuşmadıkça başta belirttiğim kurum ve ülkeler bizi oturdukları yerden kontrol etmeye ve denetlemeye devam edecklerdir.Asıl yetki milletimizde ama onu ele geçirmek için ABD ve IMF'nin boyunduruğundan kurtulmamız gerekiyor.Bunun için  başta biz öğretmenlerin ve herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2007, 19:54:52 »

bence bu tür raporlar bilimsel bir temele dayanmadıkça geçerliliği şüphelidir

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2007, 19:58:52 »

evet bu rapor çok gerçekçi görünmüyor. Ege dolaylarında (bergama civarı)  diğer madenlerle karışık halde bulunan altından hani şu siyanürle ayrıştırılanından haberim vardı da açıkçası bu rapor benim için şaşırtıcı oldu....

salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2007, 20:15:46 »

arkadaşlar madendeki bakır ocaklarından 1770 yıllarda osmanlı altın elde ediyordu. yavuz trabzondaki rumlardan buraya belli bir miktarda rum getirtmiş .ocaklardan altın elde etsinler diye .şimdi aynı yerde bakır bile çıkarılmıyor.
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2007, 20:28:22 »

Zg09 arkadaşım yetkiyi kimden alacağız diye soruyor bence düşünmeliyiz;pancarı,tütünü ,buğdayı,pamuğu
ne kadar miktarda üretmemiz gerektiğine kimler karar veriyor.Ayrıca Bergama'da açılan altın madeninde olan olaylar malum ben İzmirliyim ve Bergama'da yakınlarım var o madeni protesto edenlerin bir çoğu şimdi ordan ekmek yiyor. Daha da ötesi ben Sinan Aygün gibi bir adamın çıkıpta boş laflar edip bu kadar önemli bir konuda saçmalayacağını sanmıyorum bugüne kadar söylediği hangi konda bir  yalanlama geldi ki. Sevgili arkadaşlar ben bunu daha öncede okumuştum ve şuna da inanıyorum ki daha bizim bilmediğimiz ne zenginliklerimiz var.                   
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic