Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Trona Yatakları - Beypazarı  (Okunma Sayısı 4869 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Nisan 2007, 16:57:42 »

24 milyon yıl önce Beypazarı'nın yerinde  çöküntü havzası ve burada playa denilen bir  göl bulunurdu.10-15 milyon yıl önce volkanik faaliyetler ve yağışlı iklim sodyumca zengin volkanik külleri göl havzasına taşıdı.Gölde organik artıkların çürümesiyle oluşan CO2 de mevcuttu.Zamanla ortaya çıkan kuraklık göl sularının çekilmesine neden oldu. Uygun jeokimyasal koşullar altında doğal soda-trona göl tabanına tortular şeklinde çöktü.Üzeri de kil tabakası ile kaplandı.

1979 da MTA, yörede kömür arama sondajı yaparken tesadüfen trona bulundu.Dünyanın ikinci büyük trona yatağı olma özelliğinde olan yatakta 2004 de üretime başlandı.Hedef yılda 1 milyon tondan daha fazla üretim yapmak. 8 km² lik alanda ve 250-500 metre derinde 12 trona damarı keşfedildi. Rezerv miktarı 237 milyon ton.

Trona 2.1 gr/cm³ yoğunluktadır.Çözücü bir sıvı yeraltına enjekte edilerek trona çözeltisi yeryüzüne çıkarılıyor. % 15 lik trona çözeltisinden soda külü elde ediliyor.Başta cam endüstrisi olmak üzere onlarca alanda kullanımı olan bir madde. Silisyum dioksit soda ile 1400 °C da eriyerek cam hamurunu oluşturur.

Bilim vie Teknik 432 den özetlenmiştir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2007, 17:10:15 »

teşekkürler...

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2007, 17:13:32 »

hocam bu yatakları çinliler mi işletiyor?
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2007, 17:30:05 »

teşekkürler...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2007, 18:09:48 »

Teşekkürler.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2007, 18:12:21 »

Teşekkürler...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
hakan1919
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2007, 18:13:22 »

Teşekkürler

Köyceğiz Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
babakartal09
Yeni üye
*

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2007, 22:55:55 »

tşk
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #8 : 14 Ekim 2007, 13:24:47 »

hayır. yatakları çinliler işletmiyor(eti - trona işletiyor), ancak çinliler kurulum aşamasında görev aldılar. çünkü kapalı devre trona çıkarma işlemini en iyi bilenler çinliler. yakında bu konuyla ilgili geniş bir çalışmayı sizlerle paylaşacağım.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 15 Ekim 2007, 15:21:24 »

dünyanın en büyük trona yatağının nerede olduğunu öğrenebilir miyim. bilgi için teşekkürler.
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #10 : 15 Ekim 2007, 16:12:12 »

aşağıdaki metin sanırım ihtiyacınıza cevap verecek niteliktedir. Park Grup tan alıntıdır. Bu konuyla ilgili bir çalışmayı daha sonra grupla paylaşacağım. isteyen olursa sorularınıza özelden cevap verebilirim. (fazla yer işgal etmeyelim).   
erdal taşlıçukur
nkv anadolu lisesi
beypazarı-ankara

''Bugün dünyadaki işletilebilir trona rezervlerinin yaklaşık 25 milyar ton olduğu ve en geniş trona yataklarının ise yaklaşık 20 milyar ton rezerv olarak ABD’nin Wyoming eyaletinde olduğu söyleniyor. ABD’deki Wyoming, Colorado ve California yataklarından her yıl yaklaşık olarak 15 milyon metrik/ton trona madeni çıkarılmakta, bundan da yaklaşık 8.5 Milyon Ton Tabii Soda Külü üretilmekte ve başta Avrupa’daki gelişmiş ülkeler olmak üzere dünyaya pazarlanmaktadır. Burada dikkatinizi çekmek istediğim önemli bir nokta, en geniş yatağın olduğu Wyoming’in ABD’nin tam ortasında bulunması, üretilen soda külünün önce demiryolu ile çok uzun bir mesafeye, yani yüksek bir ulaşım maliyeti ile önce bir ABD limanına oradan da Avrupa’ya gemilerle nakledilmesi, yani ikinci bir ulaşım maliyeti ve oradan da yine ihtiyaç duyulan üretim tesislerine bir üçüncü ulaşım maliyeti ile taşınmak zorunda oluşu. Bir de Türkiye’nin coğrafi konumunu düşünelim. İnanıyoruz ki, Türkiye çok daha ucuz bir taşıma ve üretim maliyeti ile ABD kartelinin oluşturduğu bu pazarlama ağı içinde kendisine rahatlıkla yeterli pazarları bulabilecektir. Yaptığımız inceleme, araştırma ve değerlendirmelerde yaklaşık her yıl 1 Milyon tonluk tabi soda külü pazarının Türkiye’den alıma hazır olduğu belirlendi. Bu konuda Türkiye her açıdan rekabet edilemeyecek bir konumda görülüyor. Zaten, bizdeki madenin işletilmemesi yönünde gösterilen onca gayretin ve engellemelerin arkasında da bu gerçeklerin yattığını, bu konuyla biraz ilgilenenlerin ve tarihi gelişmeleri izleyenlerin anlamaması mümkün değil. Türkiye’ye gelecek olursak, işletilebilir rezerv açısından yaklaşık 250 Milyon tonluk işletilebilir Trona rezervi ile dünya’da ikinci sıradayız. Bu rezervin daha da artması mümkün görülüyor. Dünyada ayrıca, Çin’de yaklaşık 200 Milyon ton kadar rezerv olduğu ve üretim yaptığı biliniyor. Meksika’da, Kore’de, Hindistan, Pakistan, bazı Güney Afrika Cumhuriyetlerinde, Bolivya’da, Brezilya’da, Venezuala’da Trona yatakları mevcut. Ancak, bu ülkelerin bir çoğunda tabi soda külünün, sodyum karbonatlı göl yataklarından da elde edildiği gerçeğinden yola çıkılarak bir rezerv değerlendirmesi yapılmış durumda. Göl yataklarından tabi soda külü eldesi öyle kolay bir proses değil. Ayrıca içeriğindeki sodyum karbonat bileşiği de yaklaşık % 6 ‘lar civarında. Bu yüzden de ülkemizdeki işletilebilir Trona rezervleri gerçekten çok önemli yeraltı zenginliklerimizden birisi. Bizdeki Trona madeni ayrıca % 87 tenörlü, yani sodyum karbonat içeriği oranı % 87 gibi oldukça yüksek. Bu da kalite ve üretim açısından ülkemizin lehine bir faktör. Yani yüksek katma değeri olan ancak kullanamadığımız bir maden.

Pazardan bahsedecek olursak, bugün dünya çapında Trona ihtiyacı yıllık 34 Milyon ton tüketimi ile yaklaşık 5 Milyar USD’lık bir pazardır. Bu pazarın % 25’ini oluşturan gelişmiş Avrupa ülkeleri, tabi soda külü ihtiyaçlarını ABD’den karşılamaktadırlar. Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine olan coğrafi konumlarını, biraz önce belirttiğim ABD’nin yıllık üretim miktarını da dikkate alacak olursak, gerek üretim ve gerekse nakliye ve gümrük faaliyetleri açısından büyük bir avantaja sahibiz ve sentetik soda külü üretiminin çok yüksek maliyetini de dikkate aldığımızda önemli bir pazarlama avantajı da mevcuttur.''

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
kuvars35
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 15 Ekim 2007, 20:47:56 »

özenli yaklaşımınız için teşekkür ederim...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic