Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: tarımla ilgili grafik sorusu  (Okunma Sayısı 6846 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mahmuttürüdü
VIP Üye

Performans: 119
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Mart 2008, 17:09:01 »

iyi akşam hocalarım bu soruya bakarmısınız.
Aşağıdaki grafikte başlıca sanayi bitkilerinin üretim miktarları ve ekim alanları verilmiştir

grafikteki  bilgilere dayanarak aşağıdakilerden hangisine varılamaz?
A) Üretim ve ekim alanı en çok olan bitki şekerpancarıdır.
B) Üretim açısından 2. sırada pamuk yer alır.
C) Tütün üretim ve ekim alanı açısından en düşük olan bitkidir.
D) Ekim alanı en geniş olan ayçiçeğidir.
E) Ayçiçeği verimin düşük olduğu bir bitkidir.
  ben a şıkkını düşündüm ama cevap anahtarı e şıkkı diyor.benim gözden kaçırdığım nokta neresi
  teşekkürler

adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2008, 17:14:13 »

Hocam doğru cvp A seçeneği olacak..
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2008, 17:16:54 »

Bence de A seçeneği doğru seçenek.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 12 Mart 2008, 17:18:41 »

Hocam bu sorunun doğru cevabı çok net biçimde "A" seçeneği.Ayçiçeğinin tabloda görüldüğü üzere ekim alanı çok fazla olmasına rağmen üretim miktarı oldukça az.Yani "E" seçeneğindeki ifade doğru.Oysa tabloya göre şekerpancarı ekim alanı en çok olan bitki değil.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2008, 17:21:43 »

Ah bu matbaacılar yok mu.Adamı sinir ederler. Angry Angry
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2008, 17:27:51 »

E Seçeneğininde doğru olduğunu söyleyemeyiz.Ayçiçeğinin verimi neye göre düşüktür. bu tım ürününün fizyolojik özellikleriyle ilgilidir. Üretilen ürün hafif özellikte olduğu için üretim miktarı kilo itibariyle düşüktür. ama bu verimin düşük olduğu anlamına gelmez.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Mart 2008, 17:35:21 »

Göksel Hocam tütün ve pamuk da hafif ürünlerdir ona bakarsanız.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2008, 17:42:29 »

doğru ceavbın A seçeneği olduğğu görülüyor.
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2008, 17:45:24 »

Göksel hocam şekerpancarı da ağır bir üründür.O zaman bu tür soruları nasıl çözeceğiz?
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Mart 2008, 17:49:11 »

Göksel Hocam tütün ve pamuk da hafif ürünlerdir ona bakarsanız.

zeki hocam demek istediğim, farklı tarımsal ürünlerin ekim alanını ve üretim miktarlarını birbirleriyle karşılaştırarak, bir tarım ürünün ekim alanı fazla, üretim miktarı diğerlerine göre düşük olduğu için o tarım ürünü için verimlilik düşüktür diyemeyiz. bunu ancak aynı tarım ürünün başka bir yerdeki üretimiyle karşılaştırarak bulabiliriz. mesela ergenede 1 dönüm ayçiçeği 500 kg. ürün veirrken konya ovasında 300 kg veriyorsa konya ovasındaki üretim için verim düşüktür diyebiliriz. ama  ayçiçeği ile şekerpancarı ile karşılaştırarak böyle bir yargıda bulunamayız.
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2008, 17:54:10 »

Bu soru yanlış.
Bu grafikteki bilgilerden hem A seçeneği hem de E seçeneğindeki ifadeye varılamaz.
A seçeneğindeki ifadeye varılamaz çünkü ekim olanı en çok olan bitki ayçiçeğidir.
E seçeneğindeki ifadeye varılamaz çünkü ekim alanına göre üretimin ton değerinin düşük olması o ürünün verimsiz bir ürün olduğu anlamına gelmez.Verim göreceli bir kavramdır, örneğin ürünün ağırlığı çoktur ama maddi değeri düşüktür.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Mart 2008, 18:02:15 »

Verim göreceli bir kavramdır, örneğin ürünün ağırlığı çoktur ama maddi değeri düşüktür.
Aydın hocam burada maddi değerden söz edilmiyor.Ancak tabloya baktığınızda çok açık bir şekilde çok büyük bir alandan çok az miktarda ayçiçeği üretildiği görülüyor.Bu da verimin düşük olduğunu gösterir.Verim zaten birim alandan elde edilen ürün değil midir?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2008, 18:18:59 »

Verim göreceli bir kavramdır, örneğin ürünün ağırlığı çoktur ama maddi değeri düşüktür.
Aydın hocam burada maddi değerden söz edilmiyor.Ancak tabloya baktığınızda çok açık bir şekilde çok büyük bir alandan çok az miktarda ayçiçeği üretildiği görülüyor.Bu da verimin düşük olduğunu gösterir.Verim zaten birim alandan elde edilen ürün değil midir?
Değerli Hocam bence değildir.
Verimin neye göre düşük olduğunun, göreceli bir kavram olduğunu ifade ettim.
Sizin kriterinize göre çok alanda ekiliyor ama ton olarak miktarı düşük olduğu için verim değeri düşüktür diyorsunuz.
Benim kriterime göre üretilen ürünün piyasa değeri onun verimli olup olmadığını belirler.

Örneğin açıklamak gerekirse 1'er dönümlük araziye ayçiçeği ve ş.pancarı ekelim.Hangisi daha çok gelir getirirse tarlayı eken kişi açısından o ürün verimlidir.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #13 : 12 Mart 2008, 19:13:34 »

Aşıkkı kesinlikle yanlıştır. Bunun yanında göksel öğretmenimin dediği gibi E şıkkı da doğru değildir ve gerekçesi de doğrudur.Yine E şıkkı cümle kuruluşu olarak da hatalıdır.Şöyleki;
''Ayçiçeği verimin düşük olduğu bir bitkidir.'' demek.Bu bitkinin her koşulda veriminin düşük olduğu anlamına gelir.''Ayçiçeği,diğerlerine göre verimin düşük olduğu bir bitkidir.''  denseydi, cümle doğru olurdu. Ama cevap göksel öğretmenimin belirttiği gerekçelerden dolayı yanlış olurdu.Bununla ilgili bir örnek: Son yıllarda birim alandan elde edilen ürün miktarı(verimlilk) arttı. Cümlesinin anlamı daha önce az olan(sayı-miktar) değerin arttığı anlamına gelir.
Dolayısıyla iki şıklı yanlış bir soru ile karşı karşıyayız.
saygılarımla.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #14 : 12 Mart 2008, 19:30:34 »

A şıkkı doğru cevaptır,yani grafikteki bilgilerden A şıkkındaki sonuca ulaşılmaz,E şıkkındaki bilgiye grafikteki bilgilerle ulaşılabilir,çünkü grafikte ayçiçeğinin ekim alanının çok ama elde edilen ürün miktarının az olduğunu görüyoruz,tarım ürününde verimlilik birim alandan elde edilen ürün miktarı ile ölçülür,ürünün fiyatı ile değil,ayçiçeği üratimindede birim alandan az ürün elde edildiği için grafiğe göre verimi düşük bir  tarım ürünüdür..Kısacası grafik bilgilerin A şıkkıyla örtüşmüyor,E şıkkı ile örtüşmekte
Doğru cevap  A şıkkıdır...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic