Sayfa: 1 [2] 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafi konum. soru  (Okunma Sayısı 13993 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
benguela
Uzman Üye

Performans: 39
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #15 : 24 Kasım 2007, 21:49:52 »

bencede bu sorunun doğru cevabı yok.sadece güneyyarımkürede dese 1 ve 4 doğru olurdu.ancak işin içine orta kuşak girince işler karışır.ama bu soruyu hazırlayanlar tahminen güneyyarımkürede olduğunu destekler demeye çalışmıştır.yoksa sorunun doğru cevabı yoktur.
afelll
Sürekli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 25 Kasım 2007, 01:20:02 »

kullanılabilir dediği için sorunun doğru cevabı I ve IV olur. diğerleri hiç olmayacağına göre bu soru çelişkili bir soru değildir. hangileri kullanılabilir hangileri kullanılamaz. I ve IV kullanılabilir
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #17 : 25 Kasım 2007, 09:13:07 »

tabiki de    I ve IV

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #18 : 25 Kasım 2007, 09:34:22 »

Özlem öğretmeni tebrik ederim.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #19 : 25 Kasım 2007, 14:37:46 »

bu sorunun doğru cevabı yoktur. I ve IV seçeneği  bu ülkenin güney yarımkürede olduğunun kesinlikle kanıtıdır. ama orta kuşakta yer aldığını kanıtlayacak bilgiler değildir. Çünkü bu özelliklere sahip yerler tropikal ve soğuk kuşaktada görülebilir.
         Özlem hocanın yukarıdaki açıklaması neden bir coğrafyacı için yeterli olmuyor bende bunu anlamış değilim.
Tuz Gölü
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #20 : 25 Kasım 2007, 15:42:37 »

Arkadaşlar soru kökünde ''Orta kuşakta yer alan bir ülkenin" ifadesi kullanıldığına göre soruda bir eksiklik ve çelişki yok.
ocaklı
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 08 Aralık 2007, 17:21:27 »

Okulda oluşturmakta güçlük çektiğimiz zümreyi burada oluşturmak ne güzel. Paylaşımlar farklı bakış açılarına yol açıyor. Teşekkürler Coğrafya Biz.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 08 Aralık 2007, 20:00:08 »

Arkadaşlar...Soru kökünde o yerin Orta kuşakta olduğu zaten belirtilmiş.Bunu biliyoruz..Sorunun sormak istediği güney yarım kürede olup olmadığını desdekleyen unsurlardır.Soru kökünde Orta kuşak verilmeseydi o zaman sorunun doğru cevabı yok diyebilirdik...
Doğru cevap I ve IV 'tür..
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 08 Aralık 2007, 23:51:19 »

Arkadaşlar soru kökünde ''Orta kuşakta yer alan bir ülkenin" ifadesi kullanıldığına göre soruda bir eksiklik ve çelişki yok.
Anen katılıyorum.
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #24 : 09 Aralık 2007, 00:56:46 »

evet bence de soruda bir çelişki yok. doğru cevabın d seçeneği olduğunu düşünüyorum.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
cgrfyc1
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #25 : 03 Şubat 2008, 10:18:49 »

arkadaşlar ben farklı bir açıdan bakıyorum. özel konum şartları düşünülürse kuzeye doğru ortalalama sıcaklığın artması illaki güney yarıkürede olduğunu kanıtlarmı. kesinlik ifadesi için ne diyorsunuz.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #26 : 03 Şubat 2008, 10:56:42 »

Sorunun doğru cevabı D'dir diyen arkadaşlarıma ben katılmıyorum. Burada ülkenin güney yarımkürde olduğunun kesin kanıtı "IV. 21 Aralık'ta en uzun gündüzü yaşar." maddesidir. Kuzeye doğru sıcaklık değerinin artması özel konum şartlarından dolayı farklı yarımkürelerde olabileceğiniz gösterebilir. Örneğin ülkemizde kuzeye gidildikçe sıcaklıklar azalır ifadesi yanlış bir ifadedir. Çünkü İç Anadolu Bölgesinden kuzeye karadeniz kıyılarına gidildikçe sıcaklıkların yükseldiğini görüyoruz. Bu yükselme bu alanın güzey yarımkürede olduğuna mı kanıttır?

Doğru cevap şıkalarda yok. Olması gereken yalnız "IV. 21 Aralık'ta en uzun gündüzü yaşar" ifadesidir.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #27 : 03 Şubat 2008, 11:13:25 »

soru ayrıntılı düşünmeden d şıkkını işaretleyin diye hazırlanmış. Çok kaliteli olduğunu söyleyemeyeceğim bir soru . Bana kalırsada dogru cevabı yok.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
2222
Uzman Üye

Performans: 91
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 03 Şubat 2008, 12:01:50 »

bu sorunun doğru cevabı yoktur. I ve IV seçeneği  bu ülkenin güney yarımkürede olduğunun kesinlikle kanıtıdır. ama orta kuşakta yer aldığını kanıtlayacak bilgiler değildir.

Emre
http://www.postimage.org/image.php?v=aV44IYXS][img]http://www.postimage.org/aV44IYXS.jpg
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #29 : 03 Şubat 2008, 12:06:55 »

Soru, soruluş şekli bakımından ve mantıken sağlıklı bir soru olmamış. İlk etapta doğru cevap D şıkkı gibi düşünülse de biraz teferruatlı bakıldığında sözkonusu şıkkın da tam olarak doğru olmadığı görülüyor. Dikkatli olarak hazırlanmamış, mantık hatası içeren bir soru...

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Sayfa: 1 [2] 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic