Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bölgelerin yüz ölçümleri  (Okunma Sayısı 13316 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ekim 2009, 12:39:21 »

arkadaşlar 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçları kitabında bölgelerin yüz ölçümüne(izdüşümsel) baktım marmara en küçük bölge olarak gösteriliyor. Elinde doğru veri olan var mıdır acaba?

Barış BAYRAKTAR
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2009, 13:56:08 »

arkadaşlar 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçları kitabında bölgelerin yüz ölçümüne(izdüşümsel) baktım marmara en küçük bölge olarak gösteriliyor. Elinde doğru veri olan var mıdır acaba?

En küçük bölge Güneydoğu Anadolu değil miydi ,hocam...

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2009, 16:49:36 »

Değerli hocam o haritayı göstermenize gerek yoktu. Bende öyle biliyorum ama 2000 nüfus sayımı kitabında yoğunlukların gösterildiği bölümde izdüşüm alan olarak en küçük bölge Marmara olarak gösteriliyor. Bende onun için soruyorum zaten...

Barış BAYRAKTAR
ahmet porsuk
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2009, 17:14:07 »

güneydoğu anadolu bölgesinin gerçek alanı 59.176km 2  iken ona en yakın bölge olan marmara bölgesi 67.306km2dir.
hocam sanırım siizin baktıgınız  kitapta nüfusla ilgili başka bir veriden bahsediliyor olmalı benim bildigim bu şekildedir ve en küçük alana sahip bölgemiz güneydoğu anadolu bölgesidir.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2009, 17:17:39 »

Ahmetçim en yakın zamanda o kitaptaki ( tüik 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçları) verileri siteye yükleyeceğim. Benim dediğim şu: O kitapta izdüşüm yüzölçümü verilmiş. Acaba izdüşüm alanda en küçük Marmara iken gerçek alanda en küçük Güneydoğumudur. Yoksa kitap bi yanlışlık mı yapmış ki söz konusu yayının sahibi TÜİK....

Barış BAYRAKTAR
ahmet porsuk
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Ekim 2009, 17:31:09 »

barış  ben onu farketmemişim gerçek veya izdüşüm alan hesaplamasında iki bölge arasında pek fark olacağını sanmam ama paylaşırsan sevinirim yüzölçümü hesabı olduğu için hangi yıl olduğu fark etmez ama tüik hangi veriyi veriyorsa onu kabul etmek doğru olcaktır sanırım ama farklı görüşleri olanlar yada bilgisi olan varsa paylaşşınlar lüften .
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2009, 17:56:31 »

Tamam dostum en kısa zamanda yeniden bakıp yükleyeceğim eğer bir hata yapmıyorsam.

Barış BAYRAKTAR
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2009, 18:08:29 »

izdüşüm alanda yükselti mi yoksa engebe mi en önemli faktördür? Sanırım bu sorunun cevabını verdiğimizde bu konu daha iyi anlaşılır

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Ekim 2009, 18:15:19 »

Elbetteki engebe daha önemlidir hocam. bu noktada yükselti engebe faktörüne katkı sağlar etkisini arttırır. Yanılıyor muyum?

Barış BAYRAKTAR
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2009, 20:23:34 »

http://mitoloji.info/turkiye-cografyasi/turkiyede-nufus-dagilisi-ve-bunu-etkileyen-faktorler.nedir

orta kısımlarda bununla ilgili bilgi var ve en küçük bölge GDA görünüyor.Ki Türkiye'nin gerçek ile izdüşüm arasında toplam 34 000 km karelik fark var bu farkın yaklaşık 8 000 km karelik alanı GDA böllgesine ait olamaz.GD Toroslar ve Karacadağ yükseltileri var belirgin olarak.

kopyalamaya izin vermediği için alıntı yapamadım.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2009, 20:44:46 »

http://mitoloji.info/turkiye-cografyasi/turkiyede-nufus-dagilisi-ve-bunu-etkileyen-faktorler.nedir

orta kısımlarda bununla ilgili bilgi var ve en küçük bölge GDA görünüyor.Ki Türkiye'nin gerçek ile izdüşüm arasında toplam 34 000 km karelik fark var bu farkın yaklaşık 8 000 km karelik alanı GDA böllgesine ait olamaz.GD Toroslar ve Karacadağ yükseltileri var belirgin olarak.

kopyalamaya izin vermediği için alıntı yapamadım.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2009, 20:47:58 »

Ülkemzin ortalama yükseltisi en az olan bölgesi Marmara bölgesi iken, en az engebeli bölgesi Güneydoğu Anadolu bölgesi bu durumda yükseltisi en az olan bölgenin izdüşüm alanının en küçük olduğu olduğu sonucu ortaya çıkıyor mu

kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2009, 20:53:06 »

Arkadaşlar benim amacım bir polmik başlatmak değil. Ben sadece bilgilenmek için açtım bu konuyu. Yukarıda bahsettiğim kaynak öyle diyor ben değil...

Barış BAYRAKTAR
kurgan_1917
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2009, 21:00:07 »

Yukaarıdaki tabloda belirtilen alanlar engebe faktörü gözönünde tutularak hesaplanmış gerçek alanlar. Şu an evde olmadığım için bahsettiğim kaynaktaki verileri aktaramıyorum ama en yakın zamanda aktaracağım. Saygılarımla...

Barış BAYRAKTAR
fuzuli
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 29 Ekim 2009, 21:07:34 »

Arkadaşlar benim amacım bir polmik başlatmak değil. Ben sadece bilgilenmek için açtım bu konuyu. Yukarıda bahsettiğim kaynak öyle diyor ben değil...
Barış hocam bu şekilde düşünmeyin güzel bir tartışma ortamına karşılıklı düşüncelerimizi sunuyyoruz bu tür konular hepimizin tereddütte kaldığı ve cevabını aradığı sorular

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic