Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'de Horstlar Hangileri?  (Okunma Sayısı 12769 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
husnuaksoy
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Kasım 2009, 22:23:55 »

Arkadaşlar Türkiye'de ki horstları tam olarak bana söyleyebilirmisiniz? Bir kaynakta;
Horstlar:  Madra dağı, Yunt dağı, Bozdağlar, Aydın dağları ve Menteşe dağlarıdır.Bunun yanında sultan Dağları, Samanlı Dağları, Amanos Dağları da birer horsttur.  
Bu şekilde bir cümle geçiyor...
Saygılar...

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim...
Olur ya...
Kalp durur...
Akıl unutur...
Ben dostlarımı ruhumla severim...
O ne durur, nede unutur...
                           (Mevlana)
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Kasım 2009, 18:59:34 »

Arkadaşlar Türkiye'de ki horstları tam olarak bana söyleyebilirmisiniz? Bir kaynakta;
Horstlar:  Madra dağı, Yunt dağı, Bozdağlar, Aydın dağları ve Menteşe dağlarıdır.Bunun yanında sultan Dağları, Samanlı Dağları, Amanos Dağları da birer horsttur.  
Bu şekilde bir cümle geçiyor...
Saygılar...

Hocam Amanos dağları horsttur.Diğerleri (Sultan ve Samanlı) horst değil kıvrılma sonucunda oluşan kıvrım dağlarıdır.
Ayrıca Batı Toroslarda Barla dağı,Kılınçlağın dağı,Kükürt dağı birer horsttur.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
husnuaksoy
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Kasım 2009, 19:17:24 »

klimaks hocam çok teşekkürler. Bende öyle biliyordum ama bir yerde o şekilde yaazınca şaşırmıştım.

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim...
Olur ya...
Kalp durur...
Akıl unutur...
Ben dostlarımı ruhumla severim...
O ne durur, nede unutur...
                           (Mevlana)
MİDİCE
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2010, 19:47:28 »

KAZ DAĞI HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ ALABİLİR MİYİM?
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 25 Ocak 2010, 20:29:28 »

Bir dağın sadece faylarla sınırlanmış bir horst veya sadece kıvrımla oluşmuş kıvrim dağı olması diye bir sınıflama olamaz. Kıvrım gösteren bir dağ pek ala horst olabilir. Örnek verildiği için onu vereceğim. Örneğin Barla dağı Juradan Paleojene  kayaçlar içerir. Bunlar kıvrımladırlar ama aynı zamanda faylıdırlar. Kıvrımlı olmak onun horst olmasını engellemez. Aynı şekilde Samanlı dağları ve Sultan dağları da birer horsttur. MTAdan bir diri fat haritası elde ederseniz. Horstları daha güzel çıkarabilirsiniz.
klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2010, 20:52:42 »

hocam,öncelikle  iyi geceler dilerim.
Kıvrılma olayı yanlardan sıkışma ile kırık dağları(hostlar) ise gerilme sonucunda oluşur diye biliyorum bir dağ hem kıvrılma hem kırılma sonucunda nasıl oluşabilir acaba.Sizin dediğiniz eskiden kıvrılma ile oluşan bir dağın
sonradan oluşan gerilmelerle kırılması mıdır?

ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Ocak 2010, 21:05:51 »

Örneğin menteşe dağları hersinyenden beri kıvrılmış metamorfize olmuştur. Ama horst halini ise Pliosen ve sonrasında almıştır. Barla dağları alp orojenezile kıvrılmış Miyosen sonrasında horst halini almıştır. Önemli oan son harekettir. Çünkü dağa özelliğini o verir. Faylanmalar sırasında da kırılmalar ve blok çarpılmaları olduğu unutulmamalıdır.
klimaks
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Ocak 2010, 21:13:42 »

Kaz dağlarıda kıvrılma dan sonra son halini kırılma ile almış bir horsttur diyebilir miyiz?

MİDİCE
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 26 Ocak 2010, 09:10:08 »

Hımmm sanırım kafam çok karıştı:(Neyse ben bir coğrafyacı olmadığımdan olsa gerek bu kadarını algılayamadım:( bana sadece son hali gerekli..bazı sorularda horst olduğu bazı sorularda da kıvrımlı yapısının olduğu geçiyor...teşekkür ederim açıklamalarınız için...Wink
konuk23
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 26 Ocak 2010, 16:05:38 »

kıvrım dağları üzerinde bulunan amanoslar kırık dağı yada horst olarak açıklanırsa, türkiye de ki dağların yüzde 80 inde kırılm var yükselme var. yanlış olur gibi.. mutlaka fay olacaktır. ama horst denmez hepsine. kuzey anadolu dağları ve toroslar genel olarak kıvrım dağları grubuna almak zorundayız..
Ganez
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2010, 11:12:34 »

Alıntı
Hocam Amanos dağları horsttur.Diğerleri (Sultan ve Samanlı) horst değil kıvrılma sonucunda oluşan kıvrım dağlarıdır.
Ayrıca Batı Toroslarda Barla dağı, Kılınçlağın dağı,Kükürt dağı birer horsttur.

buna katılıyorum ancak bazı kaynaklarda kazdağı ve menteşe yöresindeki dağlar da host olarak gösterilmektedir.

yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Şubat 2010, 14:14:06 »

Amanosların mevcut haliyle bir horst olduğundan şüphe yok. Ama neojende meydana gelen faylanmalara kadar tipik bir antiklinaldi.Dağın doğu ve batı yamaçlarında tabaka eğimleri ve doğrultuları bu durumu açıkça ispatlıyor.1700 m.yükseltiyi başka türlü açıklamak da mümkün değil zaten.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic