Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye Coğrafyası ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 5663 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Mayıs 2007, 15:45:52 »

Arkadaşlar soru Türkiye haritası üzerinde sorulmuş tarayıcım olmadığı için açıklıyarak anlatacağım.
Türkiye haritası üzerinde Bozkır bitki örtüsünün yaygın olduğu yerler taranarak dağılışı verilmiş(İç Anadolu,Güneydoğu Anadolu ve Ergene).Bu  dağılışa dayanarak,bozkır ile ilgili aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılabililr.
A)Kuraklığa dayanıklıdır
B)Ilıman iklimlerde yetişir
C)Soğuk rüzgarlardan olumsuz etkilenir
D)Kış soğuklarından aşırı olumsuz etkilenir
E)Her mevsim bol yağışa gereksinimi vardır
Soruyu arkadaşım yazılıda sormuş,ben ilk bakışta % 100 emin olmamakla beraber A şıkkı dedim ama yinede sizlerle paylaşmak istedim.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #1 : 25 Mayıs 2007, 15:54:26 »

bozkır kuraklığa dayanıklı değildirki sararır yaz mevsiminde soru yanlış gibi

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2007, 16:10:53 »

özellikle iç bölgeler verilerek belirtilen ülkemiz haritasından bozkırla ilgili A şıkkı doğru olarak kabul edilmelidir. Çünkü ılıman iklim deyince Akdeniz ve okyanus iklimi de bunun için de o iklimlerde bozkır yetişiyor mu

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #3 : 25 Mayıs 2007, 16:44:30 »

Soru da bi yanlışlık var bence.Bildiğim kadarıyla Bozkır:İlkbahar yağışlarıyla yeşeren,yaz başlarında sıcaklıklarınartmasıyla sararıp kuruyan kısa boylu ot topluluğudur.
    Bu yüzden bozkırın ;Kuraklığa dayanıklı olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz.Ilıman iklimlerde ve her mevsimi yağışlı olan yerlerde bozkır bitki örtüsü olmaz.Kış soğukluklarından olumsuz etkilenemez,zira baharda yeşeren ot topluluğudur.Ancak Soğuk rüzgarlardan olumsuz etkilenir mi?Kutup bölgeleri bitki örtüsü hariç diğer bitki örtüleri tabiki soğuk rüzgarlardan etkilenir.Böyle bir soruda böyle bir şık olmaması gerktiği kanısındayım. soruda bir yanlışlık olduğunu sanıyorum.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 25 Mayıs 2007, 16:54:20 »

Sorunun cevabı kesinlikle A şıkkıdır nedeni ise bozkır bitkileri şiddetli kuraklıklara dayanıklıdırlar,bu bitkileri sadece sararan ot topluluğu olarak görmemek lazım,bozkır bitkilerii kökleri çok derinlere ulaşabildiği için kurak mevsimlerde su ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve bu nedenle kuraklığa dayanıklı bitkiler olarak  bilinirler....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
selahattin
VIP Üye

Performans: 99
Çevrimdışı Çevrimdışı

dj.selo

« Yanıtla #5 : 25 Mayıs 2007, 17:16:54 »

tesekkürler
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2007, 17:24:41 »

Sorunun cevabı kesinlikle A şıkkıdır nedeni ise bozkır bitkileri şiddetli kuraklıklara dayanıklıdırlar,bu bitkileri sadece sararan ot topluluğu olarak görmemek lazım,bozkır bitkilerii kökleri çok derinlere ulaşabildiği için kurak mevsimlerde su ihtiyaçlarını karşılayabilirler ve bu nedenle kuraklığa dayanıklı bitkiler olarak  bilinirler....

hocama katılıyorum. özellikle bozkır elemanları içinde dikenli türler (yanılmıyorsam) bu özellikte. ayrıca bu alanlarda ağaçların tahrip  edilmesi sonucunda yağışın azlığı bu alanlarda yaz kuraklığına dayanıklı türlerin yetişmesine neden olmuştur.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

mehmetacar
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Mayıs 2007, 17:55:45 »

bozkır kurak ve yarı kurak alanların doğal bitki örtüsü olduğuna göre "kuraklığa dayanıklıdır" denilebilir.yazın sararması , bitkinin yok olması , o diyarda tutunamayıp , yetişmemesi değil, tohumlarını etrafa saçarak, veya köklerini muhafaza ederek, yeni baharda yeşermek üzere dinlenmeye çekilir diye kabul etmek gerekir, diye düşünüyorum.
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2007, 18:31:16 »

Yazın kuraklığın etkisiyle sararan ot topluluğu nasıl oluyor da yaz kuarklığına dayanabiliyor?Maki desak tamam da bozkır nasıl Yaz kuraklığına dayanan bitkiyaz başlarında sararıp kuruyabilr mi.Burada bi anlatım bozukluğu yok mu acaba?

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2007, 18:52:46 »

bozkır kurak ve yarı kurak alanların doğal bitki örtüsü olduğuna göre "kuraklığa dayanıklıdır" denilebilir.yazın sararması , bitkinin yok olması , o diyarda tutunamayıp , yetişmemesi değil, tohumlarını etrafa saçarak, veya köklerini muhafaza ederek, yeni baharda yeşermek üzere dinlenmeye çekilir diye kabul etmek gerekir, diye düşünüyorum.
Hocam sizin gibi düşünmüyordum ama tam da bu sırada BİYOLOJİ hocamızı aradım sizin belirtiğiniz yönde ifadeleri oldu.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2007, 19:01:33 »

Bir bitkinin kuraklığa dayanıklı olmaması o bölgede hiç yetişemez anlamına gelmez.mehmetacar arkadaşımızın dediği aynen doğrudur.Bozkır bitkilerinin yazın sararması mevsim ortamına uyum ve yeniden doğum için hazırlıktır.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Karakoç
Deneyimli Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 25 Mayıs 2007, 19:09:13 »

Maki ve bozkır doğal bitki örtüleri yaz kuraklığının olduğu yerlerde görülürler.     
Ben de A şıkkı diyorum..                                                      
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 25 Mayıs 2007, 21:05:12 »

a şıkkı.örneğin iç anadoluda keven gibi bitkiler yaz mevsimindede kurumuyorlarki.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 25 Mayıs 2007, 21:33:23 »

Görüşlerini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.Bende biraz rahatladım çünkü okulda diğer coğrafyacı ardadaş bana güvenerekten bu sorunun cevabını a şıkkı olarak değerlendirip yazılılarını okuyacaktı.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 25 Mayıs 2007, 23:16:04 »

Step Formasyonu
Yağışların daha az mevsimler arası sıcaklık farklarının daha fazla olduğu alanlar ot formasyonunun geliştiği alanlardır.Ot cinsi bitkilerden meydana gelen stepler, diğer bir deyişle bozkırlar ülkemiz genelinde geniş alanlar kaplar.Bu sahaların bir kısmı doğal olurken bir kısmıda ormanların insanlar tarafından yok edilmesiyle ortaya çıkmıştır.Bu bakımdan İç Anadolu !nu orta bölümü (Konya ve Ereğli havzaları,Tuz Gölü çevreleri)asıl step alanları olarak karşımıza çıkar.Step formasyonlarının görüldüğü alanlarda yağıl 250 mm nin altına düşer.Bu sahada görülen bitkiler kendilerini kuraklık şartlarına son derece iyi adapte etmişler ve keçe gibi tüylü, dikenli, az yapraklı olarak karşımıza çıkarlar.Step formasyonunda yer alan bitkilerin bir kısmı kısa yaşamlı olurken bir kısmı yıl boyunca devam ettirir.Buradaki türler daha ziyade soğanlı, yumrulu, dikenli ve kokuludur. Başlıcaları ise;geven, yavşanotu, yumak otu, üzerlik, deve dikeni sütleğen ve üzerliktir.
Sorunun doğru seçeneği a dır. Buralarda ılıman iklim yaşanmaz. Soğuk rüzgardan etkilenmez,Soğuktan etkilenmez etkilense yeniden yeşermez. Yağış miktarının 250 mm ye kadar düşen yerlerde yetişir. Kuraklığa dayanıklıdır. Yaprak yapısından, kök yapısından ve yılın büyük bir bölümü kuru olmasına karşın yeniden yeşermesinden anlaşılabilir.

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic