Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: temmuz ayında en soğuk yer neresi  (Okunma Sayısı 7105 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
elifim
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Nisan 2007, 09:21:01 »

bildiğim ve öğrettiğim ,temmuz ortalamalarına göre en düşük ortalamalar k.doğu anadoluda ölçülüyor.öğrencilerim dershanede bunu karadeniz diye öğrenmişler.hata yaptığımı sanmıyorum ama yorumlarınızı merak ediyorum

Taş yeşermez gelmiş de olsa nevbahar,                 Toprak ol da bak ne güller açar...                         Taş gibiydin,çok gönül yıktın yeter,                      Toprak ol da üstünde hoş güller biter.                   MEVLANA
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2007, 09:35:55 »

Aşağıdaki adreste ve bir çok adreste Kuzeydoğu Anadolu ve Karadeniz kıyıları beraber söyleniyor.
http://www.e-cografya.com/dersnotu/dersnotu/oss/turkiyeiklimi.pdf

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2007, 09:39:32 »

Hocam K.Doğu Anadolu'da Temmuz ayı ortalaması 21-22 derece civarında.Karadenizin Doğu ve Orta Karadeniz bölümlerinde 23 derece , Batı Karadeniz'de ise K.Doğu Anadolu gibi 21 derece.Doğu Anadolu'nun yazları kurak geçen bölümlerinde bu ortalama 25 dereceye kadar çıkıyor.Muhtemelen genel bölge ortalaması dikkate alındığı için dersanede Karadeniz Bölgesi denmiştir.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
Tuz Gölü
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2007, 12:27:14 »

Hocam,Temmuz ayı gerçek sıcaklık ortalamalarının en düşük olduğu yer Kuzeydoğu Anadolu'dur.Ancak Temmuz ayı indirgenmiş sıcaklık ortalamalarının en düşük olduğu yer Karadeniz kıyılarıdır.Ben de öğrencilerime bu şekilde anlattım.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2007, 13:02:33 »

Bütün meteorolojik veriler temmuz ayı sıcaklık ortalamasının en düşük olduğu yer olarak kuzey doğu anadoluyu gösteriyor,elimde bulunan hiç bir kaynak bunun aksini göstermiyor,doğu karadeniz kıyıları temmuz ayında kuzey doğu anadoluya göre azda olsa daha sıcak .Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum "Temmuz ayında en soğuk yer neresi "konu başlığını yanlış buluyorum ,Çünkü Temmuz ayında Türkiye'nin hiç bir köşesi soğuk değildir ,ancak soru temmuz ayında ortalama sıcaklığın en düşük olduğu yer denilseydi daha doğru olurdu.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2007, 14:52:52 »

Meteoroloji sayfasından Türkiye İkliminin Karadeniz ve Doğu Anadolu ile ilgili bölümleri. Temmuz ayında Doğu Anadolu Bölgesi daha sıcak.

2. Karadeniz İklimi
Bu iklim tipi Karadeniz Bölgesi'nin kıyı ve dağların kuzeye bakan kesimleri ile Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyı kuşağında etkilidir. Yaz ile kış arasındaki sıcaklık farkı fazla değildir. Yazlar nispeten serin, kışlar ise kıyı kesiminde ılık, yüksek kesimlerde karlı ve soğuk geçer. Her mevsimi yağışlı olup su sıkıntısı görülmez. Doğal bitki örtüsünü, kıyı bölümünde geniş yapraklı nemli ormanlar ve yüksek kesimlerde ise soğuk ve nemli şartlarda yetişen iğne yapraklı ormanlar oluşturur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4.2°C, sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22.1°C, yıllık ortalama sıcaklık 13.0°C dır. Ortalama yıllık toplam yağış 842.6mm dır. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %19.4 dır. Yıllık ortalama nispi nem %71 dır.

1b. Doğu Anadolu Karasal İklimi
Kış mevsimi oldukça soğuk ve uzun, yazı serin geçer. Ancak düşük rakımlı sahalarda yazın sıcaklık yüksektir. Soğuk periyot boyunca bu bölge kar altındadır ve don olayı sık görülür. Doğal bitki örtüsü, yüksek rakımlı yerlerde çayırlardan, düşük rakımlı yerlerde ise bozkırlardan ve bunların çevresindeki yüksek kesimlerde kuru ormanlardan oluşur. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı –4.2°C, sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 24.2°C, yıllık ortalama sıcaklık 10.2°C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 579.4mm dir ve yağışların çoğu kış ve ilkbahar mevsimindedir. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %9.5 dir. Yıllık ortalama nispi nem %60.2 dir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Force29
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2007, 18:51:43 »

Sayın dede, bu konuda size katılıyorum ancak karasal iklimle ilgili özellikle Kuzeydoğu Anadolu Bölümünü ayrıca değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum Çünkü Türkiye de karasal iklim denildiğinde 1. step (ılıman karasal), 2. Normal karasal olmak üzere ikiye ayırmamız gerekiyor ve de Kuzeydoğu Anadoluda da bilindiği gibi normal karasal iklim görülmektedir ve yaz yağışları ağırlıklıdır. Ama asıl konu hakkında sizinle hemfikir olduğumu belirtmeliyim. saygılarımla..

Sınav Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni
...........................................................
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 14 Nisan 2007, 19:48:23 »

Burada Doğu Anadolu bölgesi ile Kuzeydoğu Anadoluyu bir tutmamak gerekir.

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
elifim
Sürekli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 14 Nisan 2007, 21:08:17 »

konu başlığına fazla takılmayın.doğu anadolu ile kuzey doğu anadoluyukesinlikle ayırmak gerektiğine bende katılıyorum.sanırım bu konuda bizdede net olmemekla kuzey doğu anadolu çıkıyor.bende durumu;günlük verilerde doğu karadenizde sıcaklık şartları bazı günlerde daha düşük ölçülebilir ama sıcaklık değerlerinin bölümde geç yükselmesi ve çok yüksek değerlere çıkamaması sonuçta temmuz ayının tamamının ortalaması ele alındığı için k.doğu anadolu olarak verdim.hepinize teşekkür ederim

Taş yeşermez gelmiş de olsa nevbahar,                 Toprak ol da bak ne güller açar...                         Taş gibiydin,çok gönül yıktın yeter,                      Toprak ol da üstünde hoş güller biter.                   MEVLANA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic