Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Heyelan ile Toprak Kayması Aynı şey midir?  (Okunma Sayısı 12693 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ocak 2008, 15:43:14 »

Sevgili arkadaşlar;
Elimizdeki pek çok kaynakta heyelan ile toprak kayması konusunda net bir kavram ayrışması yapılmamış. Bu iki olay bazı kaynaklarda ayrı ayrı olaylar olarak ele alınırken bazı kaynaklar her ikisini de aynı olay olarak vermişlerdir.
Bu konuda siz değerli arkadaşlarımın görüş ve fikirlerini almak isterim. Paylaşırsanız memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler...

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2008, 15:51:23 »

Heyelan çeşitleri  [değiştir]Genel olarak heyelan terimi ile açıklanan bu hızlı kütle hareketleri asıl heyelanlar, göçmeler ve toprak kaymaları olmak üzere üç tipe ayrılabilirler.

Asıl heyelanlar  [değiştir]Bunların oluşumunda su, hazırlayıcı bir rol oynar. Fakat asıl heyelan kütlesi, su ile hamurlaşmış halde değildir. Kuru bir kütle halinde, fakat kaymaya uygun bir zemin üzerinde yer değiştirmiştir. Bu tip heyelanlar ülkemizde sık sık oluşurlar. Bu heyelanların en büyük olanları, genellikle bol yağışlı ve dik eğimli sahalarda, özellikle kuvvetle yarılmış, nemli ve litoloji bakımından da elverişli olan Kuzey Anadolu dağlık alanında oluşmuştur.Geyve, Ayancık, Sinop çevresi, Maçka, Of-Sürmene ve Trabzon-Sera heyelanları bunların başlıcalarındandır.

Sera Heyelanı, Trabzon şehrinin 10 km kadar batısında Sera Köyü yakınlarında 1950 yılında oluşmuştur. Heyelanın oluşmasından bir hafta kadar önce, Sera vadisinin dik yamaçlarında derin yarıklar oluşmuş, topografya küçük ölçüde bazı değişikliklere uğramıştır. Fakat asıl heyelan, birkaç dakika gibi kısa bir zaman içinde ve şiddetli bir gürültü ile birlikte oluşmuştur.

Bir kısmı akış şekilleri gösteren, fakat asıl olarak kayma yüzeyleri boyunca yer değiştiren kütlenin ortalama uzunluğu 650 m. genişliği 350 m., kalınlığı ise 65 m. kadardır. Böylece Sera heyelanı sonucunda 15 milyon m³ hacminde kaya ve döküntü yer değiştirmiştir. Bu heyelan kütlesi Sera deresinin vadisini tıkamış ve burada 4 km. uzunluğunda, ortalama 150 m. genişlikte ve 55 m. derinliğinde oldukça büyük bir set gölü oluşmuştur.

Araştırmalar, bu heyelanın oluşumunda normalden daha fazla yağışlı geçen kış mevsimi ile karların hızla erimesine neden olan Föhn karakterinde güney rüzgarlarının etkisi olduğunu göstermektedir. Bu yolla zemine çok fazla oranda su sızmıştır. Zaten bu sahada çözülme çok derinlerde olduğu gibi, andezitik kayalar ve yastık lavlar derin diyaklazlarla yarılmış, aralarındaki bağlar gevşektir. Bu durum, su ile doygunlaşan arazinin kaymasını ayrıca kolaylaştırmıştır. Bundan başka, yamaç eğimlerinin çok fazla olması ve özellikle Sera deresinin yamacın alt kısmını oyması heyelanın oluşumunda rol oynamış olmalıdır.

Göçmeler  [değiştir]Heyelanın hareket bakımından farklı bir başka tipini oluştururlar. Bu tip heyelan bir kaşığa benzeyen konkav kopma yüzeyleri boyunca dönerek yer değiştiren kısımlardan oluşur. Kayan kısımlardan her biri, geriye doğru çarpılır. Bunu sonucunda, kayan kütlelerin ilksel eğimleri değişir ve bunların yüzeyleri kopma yarasının bulunduğu tarafa doğru yeni bir eğim kazanır. Yamaçların alt kısımlarının akarsular, dalgalar gibi etkenler tarafından fazla oyulması göçme şeklindeki heyelanların başlıca sebebidir.

Falezlerin ve yamaçların gerilemesi, menderes halkalarının büyümesi sırasında alttan oyma sürecine bağlı olarak sık sık göçmeler oluşur. Göçmüş kütleler veya bloklar büyük oldukları durumda, bunlar arasında küçük göller veya yamaçlarda taraçalara benzer sahanlıklar oluşur. Küçük ve Büyük Çekmece göllerinin kenarlarında ve bu iki göl arasındaki deniz kıyısı boyunca bu tür göçmelerin tipik örnekleri yaygındır.

Toprak kaymaları  [değiştir]Bunlar heyelanın, bazı bakımdan çamur akıntılarına benzeyen bir türüdür. Fakat çok yavaş oluşmaları, belli bir yatağa bağlı olmamaları ve içerdikleri suyun çok daha az olması gibi farklarla çamur akıntılarından ayrılırlar. Geriye doğru eğimlenme göstermediklerinden dolayı da, yukarıda açıklanan göçmelerden farklı oldukları görülür. Toprak kaymaları, su ile doygun hale gelen ve bu şekilde bütünü ile kayganlaşan yüzeysel depoların, döküntü örtüsünün veya toprakların yer aldığı yamaçlarda oluşur.

Bu şekilde bir kopma yarası ve kıvamlı bir hamur gibi yer değiştiren bir heyelan kütlesi meydana gelir. Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere, toprak kaymaları asıl heyelandan daha yüzeyseldir; aslında toprak tabakasını ve onun altındaki döküntü örtüsünü ilgilendirir. Bu kütle hareketinin en yaygın olduğu sahalar, litoloji bakımından da uygun olmak koşulu ile nemli iklim bölgeleridir.

Heyelan aynı zamanda toprak kaymasıdır. Toprağın yerdeğiştirmesinden oluşur. Toprak altı fidelerinin topraktan çıkması, aynı zamanda toprağın asağıya doğru inerek sürtünme kuvveti oluşturmasına heyelan denir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Heyelan"'dan alındı
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2008, 15:59:37 »

hakan08 öğretmenim, bu konuyu açarken bendeniz sizlerin değerli fikirlerinizi-yorumlarınızı almak istedim. Kopyala/yapıştır usulü ile bir yerlerden alıntı notlar zaten hepimizin elinin altında. İsteyen anında bunlara ulaşabilir.
Heyelan olayı ile toprak kayması Türkiye'de birbirine karıştırılan banagöre ise ayrı ayrı ele alınması gereken farklı kavramlar. Oluş biçimleriyle ve etkileri ile de farklı olduklarını düşünüyorum. Benimse asıl burada tartışılmasını istediğim konu bu.
İlginize teşekkürler...

piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2008, 16:00:43 »

Değerli  Zozcan  hocam  heylan  ile  toprak kayması  aynı şey değildir.
Heyelan  eğimli  arazilerde  tabakanın  önemli bir  kısmının  aşağıya  doğru  kayması veya  yer değiştirmesidir.
Toprak kayması  ise  yine eğimli  yüzeylerde aşırı yağışlarla çamurlaşan toprağın  aşağıya  doğru  kaymasıdır. Bazı kaynaklarda  toprak  kaymasına  toprak  akması veya  toprak sürünmesi  de  denilmektedir.  Heylan ile  toprak kayması arasındaki  fark kayan yada  yer  değiştiren  maddenin  miktarıdır.  Heylanda  tabakanın önemli bir kısmı yer değiştiriken  , toprak kaymasında  tabakanın üst  kısmını oluşturan  toprağın  aşağıya  doğru kayması veya  sürüklenmesidir.
Yine heylan  çok yüksek ve eğimli yerlerde yer  yani tabaka göçmelerinede neden olabilmektedir.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2008, 16:24:10 »

vallahi yaklaşım mantığınızı anlamış değilim.Belliki anlayamayacğımda.
 Sayın hocam bilimsel açıklaması yapılmış birtakım tanımları tartışmaya açıpta bilimden uzaklaşmak ne derece doğru.
 Ben o makaleleri mesaj sevdalısı olduğum için yapmıyorum.Üye tarihime bakarsan anlarsın.Bu işin uzmanı çıkıp diyorki bu böyledir. Sonra diyorsunuzki görüşünüz nedir?Bazı tanımların bencesi sencesi olmaz.O ya kanundur ya da kabuldür.Ben size bir kaç profösörün tanımını yönlendiriyorum.Siz diyorsunuzki bence...sonra kavga öyle mi?
 Sayın Dr.barkan hemen itiraz etmiş.Ne oldu şimdi o değerli profların emeğine...sürçi lisan ettimse özür diliyor ve çekiliyorum.

zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2008, 16:36:54 »

Sevgili hakan08 öğretmenim;
1. Bilim herşeyi açıklayamaz. Bilimin de eksik olduğu yada açıklamakta zorlandığı konular vardır.
2. Darwin teorisi de bilimseldi ve bu ülkede yıllarca ders kitaplarında okutuldu.
3. Bilim, akıl ve mantığa aykırı olamaz. Ancak akılla ve mantıkla izah edilir.
4. Bendeniz burada hiç bir arkadaşımla kişisel tartışma açmak istemedim/istemem. Amacım arkadaşların bu konudaki fikir ve yorumlarını burada paylaşmalarını sağlamaktı.

İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.

piramid
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2008, 17:24:00 »

Sayın hakan  hocam merhaba,  siz galiba  yanlış br anlaşılma  var  ortada  .. ben  herhangi bir  profun söylediği  şeye  itiraz  etmedim.. bana öğretilen  coğrafya  bilimi çerçevesinde  heylan ve  toprak kaymasının  farklı şeyler olduğunu  ifade  ettim.  sizin Wikipedia  dan  göndermiş olduğunuz  metni okumadım.. bildiğim  doğruları ifade  ettim.  ayrıca  her  profun dediği doğru değildir.  bir makaleyi  yazan profta olsa  yazdıklarınn  coğrafi bilgilerle  ve  mantıkla çelişmemesi lazımdır.  bilimsel davranışta  herşeye eleştirel yaklaşımı gerektirir. Doğruya  doğru yanlışa yanlış diyeceksiniz.. yoksa her yazılanı körü körüne kabul edersek  bu bizi  bilmden ve aklın yolundan uzaklaştırmış olur...
sevgilerimle...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic