Anket
Soru: GÜNEYDOGU ANADOLU MU,MARMARA MI ?
güneydoğu - 9 (18.8%)
marmara - 39 (81.3%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: GERCEK ALAN İLE İZDÜSÜM ALAN ARASI EN AZ FARK GÜNEYDOĞU ANADOLU DEGİL Mİ?  (Okunma Sayısı 8467 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
umut070
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Kasım 2012, 16:21:46 »

Arkadaşlar çoğu yayında gercek alan ile izdüşüm alan arası farkın en az olduğu bölgeyi marmara yı veriyor.. gerçek sıcaklıkla indirgenmiş sıcaklık farkının en az olduğu bölge doğru marmara bölgesi yükseltisi en az olduğu için ama engebesi en az güneydoğu anadolu değil mi?
ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Kasım 2012, 17:05:28 »

Marmaranın ortalama yükseltisi GüneydoğuAnadulu bölgesinden daha az olduğu için gerçekle izdüşüm arasındaki farkın en az olduğu bölge  Marmaradır

umut070
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Kasım 2012, 17:49:48 »

ama hocam yükseltiyi gerçek "sıcaklık" ile izdüşüm "sıcaklık" arasındaki fark vermez mi? gerçek alan ile izdüşüm alan arasındaki fark engebeyi verir.. Güneydoğu fiziki haritasında daha az renk kullanılıyor diye biliyorum,bu da engebenin daha az olduğunu gösterir.
ibrahim kılıç
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2012, 18:08:06 »

marmara bölgesi daha düzdür. bölge yüz ölçümünün yüzde 30 tarıma elverişli iken bu G.D.A.B. yüzde 20 kadardır.bölge akarsular tarafından derince yarılmıştır.
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2012, 18:38:01 »

"yüksek düzlük" ve "alçak engebeli" kavramlarını düşünmemiz lazım bence. bir de türkiye de yer tarifinde artık bölge-bölüm-yöre kavramını kullanmak bence hatalı..karşılaştırma yaptığımız alanların sınırlarını yeniden tespit etmemiz gerekir diye düşünüyorum.
umut070
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Kasım 2012, 18:51:02 »

Teşekkürler MLM,aynen katılıyorum..ben Kpss kursunda hala bu bölgeler coğrafyasını anlatmak durumundayım,yayınlar ve denemeler öyle geliyor..İbrahim hocam söylediğiniz tarım alanı oranı da ayrı bir tartışma konusu (istatistik olarak Güneydoğu yıllardır %27 tarım alanı,Marmara %30 tarım alanı oranı olarak gösterildi). Tarım alanı oranını sadece yerşekilleri etkilemiyor;kullanılmayan (sulama olmadığından dolayı,taşlık,bataklık ve mayın arazisi vb.) alanların tarım alanına dönüştürülmesinden dolayı Güneydoğu 'nun bu tarım alanı oranının Marmara'yı yakaladığı bazı kaynaklarda görülmekte... Güneydoğu evet plato görünümünde;akarsularca derin yarılmış düzlükler..Marmara daha alçak olmasına karşın Yıldız Dağları,Biga,Koru,Işıklar,Samanlı,Uludağ vb. kısa mesafede yükselti,dolayısıyla engebe farkına Günaydoğu'dan daha çok sahip değil mi?..Çünkü Güneydoğu'da Karacadağ en önemli dağ ama o da genişalanlı-yayvan yapıya sahip,çok engebeli değil,geri yerler platoluk..Fiziki haritaya baktığımda bana daha çok renk farkının Güneydoğu'da var gibime geliyor.
eşref36
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Kasım 2012, 19:18:18 »

dağlık engebeli alanlar artıkça vede kısa mesafelerde yükseklik farkı değiştikçe gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki fark artar. bu konuda ortalama yükseltinin ne olduğu değil arazinin düzlüğü yada engebeliliği önemli. yani farkın en az olduğu bölge güneydoğu anadoludur. çünkü en sade yeryüzü şekilleri bu bölgededir
umut070
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Kasım 2012, 20:15:12 »

teşekkürler Eşref Hocam tam da bunu ifade etmek istiyordum..ama gel gör ki; piyasada Ygs ve Kpss hazırlık kitaplarıyla yanlış hatırlamıyorsam Meb kitaplarının çoğunda hem gerçek sıcaklık la indirgenmiş sıcaklık arasındaki fark hem de gerçek alan la izdüşüm alan arasındaki farkın en az olduğu bölge Marmara dır deyip geçmişler,hatta özel Not başlıklı vurgularla bunu belirtmişler !!!
BİLGE BADEM
Uzman Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2012, 20:55:38 »

gerçek alan ile izdüşüm  alan arasındaki farkın en az olduğu bölge Marmara.  Güneydoğu Anadolu diyen arkadaşlar bu bölgeyi yay gibi kuşatan Güneydoğu Toroslar'ı unutmasınlar

bilge badem
umut070
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Kasım 2012, 22:44:24 »

sayın hocam o yay gibi kuşatan Güneydoğu Toroslar' ın yükselmeye başladığı yerler zaten Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun sınırı değil mi,engebeli ve yüksek kısımlar Doğu Anadolu Bölgesi içine girmiyor mu? Mesela Şırnak il merkezi Doğu Anadolu'da ama düzlük ilçeler Güneydoğu Anadolu'da..yada Ergani Doğu Anadolu'da ama Diyarbakır Güneydoğu Anadolu'da..??
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Kasım 2012, 09:04:18 »

Bölge sınırlarında sorun var. Sanırım öncelikle  bu sorunun gidelimesi gerekiyor. Yoksa G.Doğu mu Marmara mı tartışması sürer gider?

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
BİLGE BADEM
Uzman Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2012, 17:56:41 »

umut hocam bu üniversite sınavlarında çıkmış sorudur.ve cevapta Marmara verilmişti.

bilge badem
geo_mezopotamya
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 07 Kasım 2012, 18:10:42 »

Umut Hocaya katılıyorum,indirgenmiş sıcaklık ve gerçek sıcaklık arasındaki ilişkiye bakarsak cevap marmara, ancak gerçek alan ile izdüşüm alanı arasındaki durum farklı mesela güneydoğu da platolar ve havzalar daha fazla, marmara da ortalama yükselti az olmasına rağmen engebe daha fazla....
umut070
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 07 Kasım 2012, 19:38:42 »

ben doğruyu öğrencilere anlatmaya çalışırım;zaten öğrenci de bir mantıksızlık gördüğünde itiraz ediyor..sen sus Ösym  böyle kabul ediyor demiyorum..Ösym de bir otoriteyse ve ortada bir yanlış varsa düzeltsin bunu.
stream1
Sürekli Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 07 Kasım 2012, 19:45:38 »

"yüksek düzlük" ve "alçak engebeli" kavramlarını düşünmemiz lazım bence. bir de türkiye de yer tarifinde artık bölge-bölüm-yöre kavramını kullanmak bence hatalı..karşılaştırma yaptığımız alanların sınırlarını yeniden tespit etmemiz gerekir diye düşünüyorum.
kesinlikle katılıyorum.böyle bir bölge kavramı üzerinde durmak doğru değil

Gökalp Erhan Güzel
 "HAYATIN BİLGİSİ YA DA SADECE COĞRAFYA
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic