Coğrafya Biz Forum
24 Mayıs 2012, 19:50:23 *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Image and video hosting by TinyPic

Duyurular: Sitede yasaklandığınıza dair bir hata mesajı alıyorsanız, bilgisayarınızın önbelleğini temizleyerek, modemi kapatıp açmak suretiyle sorunu çözebilirsiniz.
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Son Konular Giriş Yap Kayıt  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye Bölgeleri-Ders Planı  (Okunma Sayısı 5677 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
salp

VIP Üye
******

Performans: 813
Online Online

Mesaj Sayısı: 1525


ANADOLU ERKEK LİSESİ


« : 03 Mart 2008, 02:01:55 »

 ANADOLU ERKEK LİSESİ COĞRAFYA 11 DERS PLANI
BÖLÜM I
Dersin adı :   COĞRAFYA 11    TARİH :   
Sınıf :   11.TM. ABC    SÜRE :   (45’+45’)*2
Ünitenin Adı/No :    C. MEKANSAL BİR SENTEZ TÜRKİYE
Konu :   C.11.10.  Türkiye’nin bölgeleri
BÖLÜM II   
Öğrenci Kazanımları
/Hedef ve Davranışlar :   c.11.10.Bölge tanımlama ve sınıflandırılmasında kullanılan kriterler açısından ülkemizdeki farklı bölge türlerini harita üzerinde örneklendirir.
Ünite Kavramları veSembolleri /Davranış Örüntüsü :    Bölge,Bölüm,Yöre
Güvenlik Önlemleri (Varsa):   ---
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri :   Anlatım, soru cevap ,beyin fırtınası, slayt ,grup çalışmaları.
 
 
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
* Öğretmen
* Öğrenci :   Ders kitapları, yardımcı kitaplar, duvar haritası, Atlaslar, grafik, resim ve  fotoğraflar, broşür ve afişler, VCDler, Bilgisayar, İnteraktif CD, İnternet, gazete ve dergiler,
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri   Sözel-Dilsel    Bölge kavramını örnek vererek açıklar.
   Doğacı   :  Doğal unsurlar doğrultusunda bölgeler oluşturur
   Sosyal-Kişiler Arası   : Harita üzerinde bölgeleri gösterebilir.
   MantıksalMatematiksel :    Bölgeleri birbirinden ayıran unsurlar hakkında kriterleri kullanabilir.
   İçsel-Bireysel :    Kendi ilgi alanı doğrultusunda harita üzerinde bölgeler oluşturur.
   Görsel-Uzaysal   
   Müziksel-Ritmik:   Bölgelerle ilgili türkü bilir.
   Bedensel-Kinestetik:    Yaşadığı coğrafyayı çeşitli beşeri ve fiziki bölgelere ayırır.
   İŞLEYİŞ : Kendi içerisinde fiziki ve beşeri özellikler bakımından benzerlik gösteren alanlara bölge denir.Bölgeler oluştururken benzer beşeri ve fiziki özellikler dikkate alınır.Bölgeler oluşturulurken dikkate alınan fiziki unsurlar şunlardır; 
 1.Yerşekillerine göre
Dağlık bölge (Hakkaridağlıkbölgesi,Karadeniz dağlık bölgesi,Toroslar dağlık bölgesi…vb)
Düz ovalık bölgeler(Çukurova,Çarşamba,Ege graben alanları)
Platoluk bölgeler (İç Anadolu)
 2-İklim tipine göre
 Sıcak iklim bölgeleri (Ekvatoral iklim bölgesi   Akdeniz,Karadenz,Karasal iklim bölgeleri gibi
 Ilıman   
 Soğuk iklim bölgesi(Tundura bölgesi)
 3-Bitki örtüsüne göre   (Maki, Orman,Savan,Bozkır bölgeleri gibi..)
 Beşeri özelliklerine göre ise şöyle ayrılabilir;
 1-Nüfusa göre (Yoğun nüfuslu,Seyrek nüfuslu,Az nüfuslu bölgeler)
                          İstanbul-İzmit,Elazığ                ,Hakkari
 2-yerleşim özelliklerine göre( kırsal bölge (giresun çevresi),Kentsel bölge(İstanbul ),Dağınık yerleşim böl,Toplu yerleşim bölgesi.
 3-Ekonomik özelliklerine göre (  Tarım,Sanayi,Maden,Turizm, Serbest ticaret bölgeleri gibi)
                                                     Konya,İzmit, Zonguldak,Antalya,Mersin
 4-Karma bölgeler (Maden-Sanayi,Tarım-Turizm  v.b)
 Ülkemiz fiziki ve beşeri özellikler göz önüne alınarak 7 coğrafi bölgeye ayrılmıştır.
BÖLÜM III   
   Ölçme-Değerlendirme
•  Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
   Değerlendirme
•  Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
   Değerlendirme
•  Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri:1-Bölge nedir?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  
2-Bölgeler hangi esaslar göz önüne alınarak oluşturulur?
3-Ülkemizin en önemli dağlık bölgelerini yazınız?
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi:   Tarih ve Sosyoloji Öğretmeni ile işbirliği
BÖLÜM IV   
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar:   Konu ……….. ders saatinde işlenmiş, gerekli değerlendirmeler  yapılarak amacına ulaşmıştır.
Logged
Coğrafya Biz Forum
« : 03 Mart 2008, 02:01:55 »

 Logged
aligulersoy

VIP Üye
******

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 865

Bu Üyenin Avatarı Yok

« Yanıtla #1 : 03 Mart 2008, 16:24:57 »

Salp hocam nicedir planlarınızdan yararlanıyoruz. Teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar!
Logged
aydınkarataslar

Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2008, 23:13:27 »

Planınızı bir kenara kaydettim.Paylaşımınız için teşekkürler,elinize sağlık.
Logged
kuzi

Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1

Bu Üyenin Avatarı Yok

« Yanıtla #3 : 29 Mart 2010, 21:59:49 »

bu konu hakkında slayt var mı?
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL Kullanıyor PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2008, Simple Machines XHTML 1.0 Uyumlu! CSS Uyumlu!
Coğrafya Biz 2003-2012 © | Sadece Coğrafya | Sitemap | Forum Haritası

Sitemizde bulunan tüm içerikler tamamen tanıtım amaçlı olup, Hak sahipleri tarafından site yönetimine bildirilen dosyalar, paylaşımdan kaldırılacaktır.
Uzmanweb Net coğrafya
Bu Sayfa 0.104 Saniyede 26 Sorgu ile Oluşturuldu