Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kızılderililer nasıl yok edildi, Türklerle olan bağlantıları - Sunu!  (Okunma Sayısı 2485 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Ağustos 2008, 10:11:53 »

Kızılderililerin nasıl yok edildiğini fotoğraflarla birlikte görmek, Türklerle benzerliklerini anlamak ve Şef Seattle'ın beyaz göçmenleri yerleştirmek üzere kendilerinden toprak isteyen  A.B.D. Başkanına 1854 yılında yazmış olduğu mektubu da okumak isterseniz bu sunu size göre...

http://www.4shared.com/file/57846149/fc77de79/Kzlderililer.html

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ergunkarakaya
VIP Üye

Performans: 222
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2008, 08:04:06 »

bakalım merak ettim. teşekkürler paylaşım için.

Ergün KARAKAYA
Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Döşemealtı / Antalya
onlemkal
Üye
**

Performans: 92
Çevrimdışı Çevrimdışı

....

« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2008, 12:23:47 »

Sunuyu İndiremedim.Upload Ettiğiniz Site Sorunlu Galiba ...

Bende de Buna Benzer Bir Yazı Var Paylaşma İstedim.

(KIZILDERİLİLERİN YAŞADIKLARI YERLERDEN BİR BÖLÜM) MÜTHİŞ BİR MEKTUP

Kanadalı tarihçi Prof. Dr. Miss.Ethel G. Steward’ın 1987 yılında Türkiye’de düzenlenen tarih kongresinde sunduğu bildiride ve yazdığı “Cengiz Han’dan Amerika’ya Kaçış” isimli kitabında “Kızılderili’lerin atalarının Türk olduğunu” yazmıştır. Kitabında anlatılanlara göre 13. asırda Orta Asya’daki Moğol baskısından kaçan bazı Türk boylarının iki koldan Alaska’ya ulaşarak oradan da kıtanın güneyine doğru yayıldıklarını belirtmiştir. Yine Steward yaptığı araştırmalarına dayanarak Kızılderili’ler ile Türk boyları arasında gerek fizikî, gerek sosyolojik ve gerekse kültürel açıdan büyük benzerlikler bulunduğunu belirtmiştir. Ayrıca bugün bile bazı yerleşim birimlerinin isminin Türkçe olduğunu belirten ilim adamları çoktur. Özellikle "Alaska" isminin Türkçe olduğunu bu kelimenin kökünün Türkçeden ileri geldiğini ifade etmektedirler.

Şimdi bu müthiş insanların ABD başkanına yazdığı hayranlık bırakacak mektubunu sunuyorum.

Amerikalı yetkililerin Kızılderili topraklarının bazıların zorla bazılarını da satın aldıklarını ve Kızılderili liderlerinin birisine topraklarını satın almak istediklerini, bununla ilgili birkaç yetkili gönderdiklerini, gelen yetkililere Kızılderili lideri Seattle’nin Amerika başkanına verilmek üzer şu mektubu yazmıştır:

Beyaz adamların şefine;

Toprak bizim anamızdır, toprağa ne olursa, toprağın çocuklarına da aynısı olur. İnsan toprağa tükürürse kendi yüzüne tükürmüş olur. Kan bir aileyi nasıl birleştirirse, her şey birbirine öyle bağlıdır. Yaşamın dokusunu insan yaratmadı. O, o dokunun içinde iplikçiktir. Siz o dokuya ne yaparsanız aynısı kendinize yapmış sayılırsınız...

Bize ait olmayan suların berraklığını rüzgârın tazeliğini size nasıl satabiliriz? Bu toprakların her zerresi, ağaçlardaki yaprakların her biri, ormanlardaki hayvanlar, böcekler benim halkım için mukaddestir; fakat bize ait olduğunu hiç düşünmedik. Çünkü biliyoruz ki toprak insana değil, insan toprağa aittir. Güzel kokulu çiçekler bizim kız kardeşlerimiz, atlar, geyikler, kartallar ve bufolalar bizim kardeşlerimizdir. Yalçın kayalar akarsular, ormanlar ve benim halkım toprağın sıcaklığından hayat bulan bir bütün ailedir.

Toprağı satma fikrinizi düşüneceğiz; ama halkım soruyor: Beyaz adam ne istiyor, insan gökyüzünün parlaklığını, toprağın sıcaklığını, doğanın cömertliğini nasıl satın alabilir? Washington’daki büyük şef bizim toprağımızı satın almak istemekle bizden ne istediğini bilmiyor. Buna rağmen istediğini yapmaya çalışacağız; çünkü kaderin anlayamadığım bir oyunu, onu kuvvetli bizi zayıf yaptı.

Teklifinizi düşüneceğiz beyaz adam... Eğer bu toprakları sana satacak olursak, çocuklarına bu akan suların mukaddes olduğunu, bütün doğaya hayat veren bu derelerin ne pahasına olursa olsun temiz tutulması gerektiğini öğretmen lâzım. Bu topraklardan son Kızılderili de gittiğinde ve anısı bu ovanını üstündeki bulutun sadece bir gölgesi olarak kaldığında, yine de atalarımızın ruhları bu kıyıda ve ormanlarda canlı olarak kalacaktır
Çünkü onlar yeni doğan bir bebeğin annesinin kalp atışlarını sevdiği gibi sevmişlerdi bu toprakları...
oguzhansaratli
VIP Üye

Performans: 54
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2009, 08:24:03 »

ilgi çekici paylaşım için teşekkürler hocam

Dur yolcu!Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır