Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: El Nino, La Nina ve NAO  (Okunma Sayısı 6331 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Ocak 2009, 17:35:19 »

Dünyamıza gelen güneş enerjisi yaşamın kaynağıdır. Dünyanın geoit şekli nedeniyle ekvatordan kutuplara farklı ısınma ve sıcaklık değerleri oluşur. Akışkan olan atmosfer ve hidrosfer ısı taşınmasında etkindir ve ekvatoral bölgenin sıcak havası kutuplara doğru, kutupların soğuk havası ekvatora doğru taşınır.
  Dünyamızın uzak bir köşesindeki atmosferik ve hidrosferik koşullar bizlere kadar uzanan özellikler oluşmasına neden olur. Edward Lorenz'in söylediği " Brezilya'daki bir kelebeğin kanat çırpması, Teksas'ta bir kasırganın kopmasına neden olur mu? " sözü "kelebek etkisi" olarak bilinir.
  Türkiye bu yıl yağışlı bir yıl geçirecek, bunu yetkili ağızlardan duyduk. Bunun açıklaması var mı? Elbette var.Bu konularla ilgili olarak yaptığım bir çalışma. Ve farklı bir görsellikle.

http://rapidshare.com/files/185947181/ENSO-NAO_A.pps

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
gülper
Uzman Üye

Performans: 45
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2009, 18:31:51 »

hocam dosya b u l u n m u y o r Huh??
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2009, 18:35:02 »

Hocam paylaşım için teşekkürler.
Özellikle hava olaylarına karşı ilgim olduğundan nao nun etkisinde haberdardım.Özellikle Türkiye üzerindeki etkisinden.Kışların soğuk ya da ılık geçmesinde çok önemli etkisi var.Örneğin bu kış için özellikle şubatın 15'inden sonra indeks negatife ineceğinden ağır şartlar oluşabilir diye tahminler yapılıyor.Çok değişken olduğu için sadece tahmin.
Diğerlerini de sayenizde öğrenmiş olacağız.Tekrar teşekkürler.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2009, 20:19:19 »

Ahmet Hocam yaptığınız çalışmaların kalitesi tartışılmaz teşekkür ederim.Bu arada sizden pdf çalışmalara alışmıştım.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2009, 22:47:18 »

Kapsamlı güzel çalışmanız için teşekkürler...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2009, 12:22:09 »

Uğur Hocam pdf'den vazgeçmedim fakat animasyonlar pdf formatında çalışmıyor.Sizlere kolay gelsin iyi tatiller dileğiyle.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2009, 14:56:00 »

Ahmet hocam sunudaki animasyonlar çalışmıyor nedense,emekleriniz ve paylaşımınız için teşekkür ediyorum hocam..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2009, 17:04:35 »

Cahit Hocam ben de indirdim ve çalışıyor. Kontrol butonu olanları butonlarla yönetmek gerekiyor.Animasyonlardan bir sonraki kareye geçmek için sol alttaki bir sonraki butonunu kullanarak iki kez tiklayıp yönetme dizini çıkıyor oradan sonrakini tıklayalım. Kontrol butonu olmayanlar boş iki kez tıklayarak diğer kareye geçiyor. Her karede animasyon yok.
  Animasyonlar 4. karede dünya enerji bütçesi, 6. karede atmosfer dolanımı, 7. karede atmosfer dolanımı, 10. karede termohalin dolanım, 12. karede akıntı ve rüzgarlar, 14. karede atmosfer dolanımı ve 30. karede El Nino La Nina animasyonları var.
  Tekrar dener ve durumu belirtirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2009, 17:24:52 »

Ahmet hocam 4-6-7-10 ve 30 uncu slaytlarda animasyonlar çalışmıyor,diğer animasyonlarda sadece resim olarak var,zaten slaytı başlatırken bir uyarı yazısı çıkıyor şöyleki;
“Bu sunudaki bazı denetimler etkinleştirilemiyor,bilgisayarda kayıtlı olmayabilir” sanırım aninasyonlar sizin bilgisayarda kayıtlı olduğu için siz görebiliyorsunuz ama bende animasyon kısmı izlenemiyor hocam..normal slayt akışı gibi her tıkta bir slayt atlıyor.Herhalde animasyonlar slayta yüklenmedi hocam,bilmiyorum diğer indiren arkadaşlar aynı sorunu yaşadılarmı.

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2009, 18:21:42 »

Tek kelime ile mükemmle kutlamaktan başka yapacak bişy yok.
eline sağlık Ahmet abi...
Keyifle okudum öğrendim. Tam da bu konuyu çalşırken şeker gibi oldu...

ugur19
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2009, 20:37:26 »

zaten slaytı başlatırken bir uyarı yazısı çıkıyor şöyleki;
“Bu sunudaki bazı denetimler etkinleştirilemiyor,bilgisayarda kayıtlı olmayabilir” Herhalde animasyonlar slayta yüklenmedi hocam,bilmiyorum diğer indiren arkadaşlar aynı sorunu yaşadılarmı.

Aynı uyarıyı bende de verdi Cahit Hocam.

hgirgin
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2009, 21:28:58 »

değerli  öğretmenin  çok güzel  bir  çalışma  olmuş  teşekkür  ederim
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 03 Şubat 2009, 11:51:03 »

Cahi hocam bu animasyonların çalışması için sanırın Bir programın bilgisayarınızda yüklü olması gerikiyor.
Bu flash player olmalı. Benim bilgisayarda yüklü olduğu için işin o yönünü hiç düşünmedim.Bir deneyin. Veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa animasyonlar çalıştırmak için hangi programı önerirler.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2009, 12:03:19 »

Cahi hocam bu animasyonların çalışması için sanırın Bir programın bilgisayarınızda yüklü olması gerikiyor.
Bu flash player olmalı. Benim bilgisayarda yüklü olduğu için işin o yönünü hiç düşünmedim.Bir deneyin. Veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa animasyonlar çalıştırmak için hangi programı önerirler.

Hocam benim bilgisyarımda tüm animasyon,flaş dosyaları açan programlar yüklüdür ,ondan olduğunu zannetmiyorum,Uğur hocamdada animasyonlar açılmamış sanırım.

ugur19
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 04 Şubat 2009, 10:51:06 »

Hocam benim bilgisyarımda tüm animasyon,flaş dosyaları açan programlar yüklüdür ,ondan olduğunu zannetmiyorum,Uğur hocamdada animasyonlar açılmamış sanırım.

Evet Cahit Hocam animasyonları ben de açamadım maalesef.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic