Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: basınçla ilgili soruya bakabilirminiz?  (Okunma Sayısı 2772 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mahmuttürüdü
VIP Üye

Performans: 119
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Kasım 2011, 15:23:23 »

iyi akşamlar.
 ekteki soruya bakabilirmisiniz.
  ben IV-V  İLE  III -V arasında kaldım

şimdiden teşekkürler
tefra
Uzman Üye

Performans: 76
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2011, 15:32:36 »

bence: D yani III - V
Ocak ayında  Asya ( Sibirya ) aşırı soğuyacak ( YB ) , Güney yarım kürede farklı mevsim ( yaz mevsimi ) olduğu için Avustarlya aşırı ısınacak ( AB ).
Denizlerdeki soğuma ve ısınma karalardaki kadar fazla olmadığı için diğer bölgeleri hesaba katmadım. Ekvatorda da da basınç değişimi çok azdır. Ancak nem bakımından daha fakir olan Avustralyanın iç kısmı daha çok ısınacaktır. Bu nedenle basıncı Ekvatoral bölgeye göre daha düşük olacaktır.
murataga
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Kasım 2011, 17:27:56 »

hocam bana göre de III ve V çünkü ocak ayında güey yarım küre yaz ve sadece termik koşullara göre değerlendirme yapacağımız için viktorya çölünün olduğu yer çok sıcak olacak ve sibirya ocak ayında çok soğuk olacak bu nedenle cevap IIIve V Diyorum. İyi akşamlar.
serkan5948
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Kasım 2011, 19:06:20 »

3 ve 5 mantıklı çünkü karaların daha fazla soğuduğu ve ısındığı gerçeğinden hareket edersek kutuplara en yakın ve farklı yarımkürelerdeki seçenek doğru olur güzel bir soru
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 19:51:49 »

bence: D yani III - V
Ocak ayında  Asya ( Sibirya ) aşırı soğuyacak ( YB ) , Güney yarım kürede farklı mevsim ( yaz mevsimi ) olduğu için Avustarlya aşırı ısınacak ( AB ).
Denizlerdeki soğuma ve ısınma karalardaki kadar fazla olmadığı için diğer bölgeleri hesaba katmadım. Ekvatorda da da basınç değişimi çok azdır. Ancak nem bakımından daha fakir olan Avustralyanın iç kısmı daha çok ısınacaktır. Bu nedenle basıncı Ekvatoral bölgeye göre daha düşük olacaktır.
aynen katılıyorum hocama
tumeral66
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011, 20:01:00 »

hocam bence 3ve5 tir çünkü sadece termik nedenler diyor soruda kara üzerindeki noktalar en sıcak ve en soğuk yerler olacaktır bu da basınç farkını artıracaktır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic